Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Dünya
Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı’nın desteği ile Bakü`de Türk müzik aletlerinin sunum töreni yapıldı

Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı’nın desteği ile Bakü`de Türk müzik aletlerinin sunum töreni yapıldı

18 Mart 2019

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı`nın desteğiyle Bakü, Müze Merkezi`nde Azerbaycan Müzik Kültürü Devlet Müzesi’ne Türk müzik enstrümanlarının sunum tören düzenlendi.

Azerbaycan Müzik Kültürü Devlet Müzesi`nin müdürü Alla Bayramova, törenin açılışını yaptı ve Türk vatandaşlarının - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi`nin Başkanı Selçuk Akat ve müzik aletleri ustası Feridun Obul’un müzeye 12 müzik enstürmanı – cura, tütek, Karadeniz bölgesinin kemençesi, Gabag Kemençesi - Kırbız, çift-davul, lavta, nefir, zurna, ney, sipsi ve cümbüş (2 adet) hediyye ettiklerini söyledi.

A. Bayramova, müzede altı bin eksponat bulunduğunu ve sunulan aletlerin müzenin koleksiyonunda değerli yer tutacağını bildirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Abulfaz Karaev, ülkenin kültürel yaşamında dikkat çekici bir olay yaşandığını belirtti: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Birinci Başkan Yardımcısı Mehriban Aliyeva, Azerbaycan kültür ve sanat adamlarıyla bir toplantı yaptığını söyledi. Bu toplantıda Azerbaycan kültürünün önemli konuları konuşuldu ve bazı öneriler öne sürüldü. Devlet başkanı ülkenin kültürel yaşamının çeşitli alanlarında derhal ilgili talimatlar verdi.

Bakan, müzik ve müzik enstrümanlarının Azerbaycan halkının kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. O, buna örnek olarak, sadece kendinin değil, hem de çalınan tüm enstrümanların UNESCO`nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne dahil edilen Azerbaycan mugamını gösterdi.

A. Karaev, Azerbaycan Müzik Kültürü Devlet Müzesi`nin ülkenin kültürel yaşamında özel bir yere sahip olduğunu ekledi. Bu müzede sadece müzik enstrümanları sergilenmiyor, aynı zamanda eski müzik ve müzik enstrümanları yaşatılıyor. Bakan, Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı`nın sahip olduğumuz kültürü ve zengin mirası tanıtma yönlü faaliyetini takdir etti.

Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, konuşmasında Türk dünyasının ayrılmaz parçaları olan iki kardeş ülke, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki daimi dostluk ve mevcut işbirliğinden bahsetti. O, “Bugün, bu etkinliğin yapılması Türk dünyasının büyük oğlu, umum milli lider Haydar Aliyev’in dediği gibi bir kez daha, “Bir millet, iki devlet” ifadesini onaylıyor.
Başkanlığını yaptığı uluslararası kurumun faaliyeti hakkında konuşan G. Efendiyeva, Vakfın amaçlarından birinin, müzik dahil Türk dünyasının kültürel mirasını korumak ve dünyayı tanıtmak olduğunu belirtti. Konuşma sırasında, Türk dili konuşan halklarının kültürel mirasını incelemek ve geniş bir izleyici kitlesine sunmak için Azerbaycan Müzik Kültürü Devlet Müzesi'nde Vakfın himayesinde “Türk Dünyası Müzik Aletleri Merkezi”nin kurulmasını önerdi.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, DEİK / Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat yaptıkları konuşmada, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmede kültür ve müziğin önemini vurguladı.

Programın sonunda, Azerbaycan Eski Müzik Aletleri Toplusu tarafından mugamlar çalındı ve türküler okundu.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS