Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Volya Partisi Meclis Çalışmalarına Katılacak

Volya Partisi Meclis Çalışmalarına Katılacak

20 Mart 2019

Muhalefetteki Volya (İrade) Partisi’nin bugün iktidar partisi Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ile gerçekleştirdiği görüşmede farklı sektör politikaları üzerinde uzlaşmaya varılması sonucunda tekrar Meclis çalışmalarına katılacağı açıklandı.

İki partinin Meclis grupları arasındaki görüşme, geçen hafta Volya Partisi’nin Meclisi boykot kararı almasından dolayı icap etti. Daha sonra Volya Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, Volya Partisi milletvekillerinin, Meclisin toplanabilmesi için kaydını yaptıracaklarını, ancak Meclis çalışmalarına katılmayacaklarını belirtmişti.

GERB Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Volya Partisi milletvekilleriyle yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, ”Meclisteki çoğunluğu oluşturan partilere mensup sorumlu politikacılar olarak Parlamento’daki tüm partilerle yapıcı bir diyalog istiyoruz” diye kaydetti.

Tsvetanov, iki siyasi güç arasındaki görüşmenin başında vergi dairelerinin faaliyeti, gayri safi millî hasılanın (GSMH) artırılması, hükümetin görev süresinin sonunda ülkedeki asgari emekli aylığının 240 levaya kadar artmasının yanı sıra ortalama işçi ücretinin de artırılması olasılığı üzerinde konuşulduğunu belirtti.

Tsvetanov’un ifadesine göre, görüşmelerde Volya Partisi lideri, Kuzeybatı Bulgaristan'ın ekonomik kalkınmasının gerekliliğini de bir konu haline getirdi.

Tsvetanov, ”İşsizlik oranı düşük ve artık % 5,2 civarında. Hükümetin görev süresinin sonunda işsizlik oranının yüzde 4’e düşmesi öngörülüyor. İhracatta artış var, yatırımlarda artış var. Mevcut Parlamento’nun en büyük başarısı, serbest piyasadaki tüm elektriğin 1 Ocak 2018'den itibaren enerji alışverişi yoluyla şeffaf bir şekilde satılmasını sağlamak için mevzuat kabul etmesidir” diye övündü.

İki taraf arasındaki diyaloğun bir anlaşma olarak ele alınamayacağına dair güvence vererek, buna gerçek politikaların bir tartışması gözüyle bakılması çağrısında bulundu. İki siyasi partinin görüşmelere devam etmeyi taahhüt ettiği anlaşıldı.

Volya Partisi Genel Başkanı, GERB partisine hızlı tepki vermesinden ve görüşme davetine hızlı bir şekilde icabet etmesinden dolayı teşekkür etti.

Mareşki, ”Seçilen partilerin parti yönetim programına uyup uymadıklarına ilişkin soru en önemlidir. Buna vurgu yapmak istedik. Tanrı’ya şükür, bu oluyor” dedi. Volya Partisi lideri ayrıca görüşmede GERB milletvekillerinin sergilediği profesyonel yaklaşımdan etkilendiğini dile getirdi.

Mareşki, ”Bu görüşme önemliydi, çünkü onların yönetim programını iyi bilmeden ve uygulama raporunu bilmeden, sonuçta devlete zarar verecek gerekçesiz kararlar alabilirdik” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS