Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Ankete göre üç parti kesin olarak Avrupa Parlamentosu’na temsilci gönderecek

Ankete göre üç parti kesin olarak Avrupa Parlamentosu’na temsilci gönderecek

22 Mart 2019

Trend Araştırma Merkezi’nin yaptığı anket sonuçlarına göre Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’na kesin olarak temsilci gönderecek. Ankete göre GERB, yüzde 1,8 destek oranı ile BSP’nin önünde gidiyor. Anketin, GERB ile Demokratik Güçler Birliği (SDS) partisinin seçimlere ittifak halinde katılma kararından önce 6-13 Mart döneminde yapıldığı belirtildi.

Üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu HÖH, yaklaşık yüzde 7 destek oranı ile ülkede üçüncü parti konumunu koruyor.

Irkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler İttifakını oluşturan İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) yüzde 2,5, Ataka Partisi yüzde 1,3 ve Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe yüzde 1 oranında destek aldı.

Demokratik Bulgaristan Birliği ve Volya Partisi’ne destek oranları sırasıyla yüzde 2,5 ve 1,8 olmak üzere Şubat ayındaki seviyelere benzer seviyelerde kaldı.

Ankete göre, Bulgaristan vatandaşları, AB’ye karşı olumlu bir tutum sergiliyor.

Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 62’si AB’ye karşı olumlu tutum sergilerken yüzde 18’i de olumsuz tutum sergiliyor. 18-29 yaş arasındaki genç nüfusun yüzde 80’i AB’ye olumlu bakarken ancak yüzde 6’sı olumsuz bakmaktadır.

Ankete göre, serbest dolaşım hakkı ve AB fonları Bulgaristan'ın AB üyeliğinin ana avantajlarıdır.

Ankete katılanların yüzde 58’i Bulgaristan’ın Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinin önemli rol oynadığını düşünüyor. GERB taraftarlarının yüzde 81’i, BSP taraftarlarının ise yüzde 56’i böyle düşünüyor. Bu, GERB ve BSP taraftarlarının AB’ye karşı tutumunun farklı olmasından kaynaklanıyor.

Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 58’i, Bulgaristan’ın AB üyeliğinden kazandığını, yüzde 20’si ise bunun tam aksini düşünüyor. Gençler ülkemizin AB üyeliğinden kazandığını, yaşlıların çoğu kazanmadığını söylüyor.

Anket sonuçlarına göre, Bulgaristan’ın AB üyeliğinin ana avantajları, serbest dolaşım hakkı, AB fonları, iş imkanları, eğitim imkanları, serbest piyasa ve başka şeylerdir.

18-49 yaş arasındaki genç ve yetişkinler ana avantaj olarak başlıca serbest dolaşım hakkını belirtirken daha yaşlı olanlar AB fonları şeklindeki mali yardımları belirtiyorlar.

AB üyeliğinin olumsuz yönleri arasında dışarıdan çok fazla kontrol, fakirlik ve malların yüksek fiyatları, geleneksel üretimdeki düşüş ve çifte standart gösterildi.

Vatandaşların yüzde 42’si AB’nin üye devletlerin izlediği politiklar üzerinde kontrolü artırması gerektiğini, yüzde 29’u ise bunun tam tersini düşünüyor. Vatandaşların yüzde 52’si, AB’deki üye ülkeler arasında güçlü bir yakınsama ve entegrasyon süreçleri başlarsa Bulgaristan’ın katılması gerektiğini, yüzde 16’sı ise bunun tam tersini düşünüyor.

Ankete göre, yaşam standardını yükseltmek (% 11), eşitlik (% 5), gelir eşitliği (% 5), daha fazla iş pozisyonları (% 4) gibi sosyal konular, bir sonraki Avrupa Parlamentosu’nun öncelikli konusu olmalıdır. Anket katılımcılarının yüzde 10’u ise göçmenlik konusunun öncelik olması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS