Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
2023 yılına kadar yeni emekli maaş formülüne geçiş dönemi uygulanması üzerinde duruluyor

2023 yılına kadar yeni emekli maaş formülüne geçiş dönemi uygulanması üzerinde duruluyor

22 Mart 2019

Meclis binasında basına açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “Gelecekte emekli olacak vatandaşların maaş tutarlarını eski mi yoksa yeni formüle göre mi hesaplanmasını seçebileceği 2023 yılının başlangıcına kadar bir geçiş dönemi uygulanması üzerinde duruluyor” diye açıkladı.

Petkov,”Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün (NOİ) desteği ile hesaplamalar yapıyoruz ve kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin hazırlık yapıyoruz. Vatandaşların emekli olurken emekli maaş katsayısını hesaplarken önceki değişiklerle kaldırılmasına karar verilen çalışma dönemlerinin de dahil edilmesine yasal olanaklar sağlayacak geçici bir hükümden bahsediyorum” dedi.

Bakan, emekli maaşına başvuran kişilerin emekli maaş tutarlarının 2018 yılının sonuna kadar uygulanan eski emekli maaş hesaplama formülüne göre de hesaplanmasını talep edebileceklerini söyledi. Petkov, hesaplamaların orta vadeli mali plan dahilinde yapıldığı ve bu nedenle geçiş döneminin 2023'ün başına kadar olacağını belirtti.

Petkov,”Aynı zamanda yeni formüle göre maaşları hesaplanan emeklilerin değişikliğin kabul edilmesinden sonra 6 ay süre içinde maaş tutarlarının eski formüle göre hesaplanmasını talep etmelerine imkan sunulacak. Hiç kimse zarara uğramayacak” dedi.

Bu değişikliğin kabul edilmesi halinde emeklilerin büyük bir bölümüne olumlu yönde fayda sağlayacağını, bazılarına etki yaratmayacağını, yani maaş tutarlarının şimdiye kadar uygulanan formüle göre hesaplanacağını izah etti.

Bakan, ”Muhtemelen 2023 yılında mevcut durumun yeni bir değerlendirmesi yapılacak, böylece zarara uğrayan olmayacak” dedi.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre emekli maaş tutarları, 2000 yılından sonra ödenen prim tutarlarına göre hesaplanıyor ve şimdiye kadar olduğu gibi 1997'den önceki en uygun üç yıl ne de 1997-1999 yıllarında ödenen prim tutarları dikkate alınmıyor. Bu değişikliğin amacı, emekli maaşına başvurmak için vatandaşların bir zamanlar çalıştıkları, ancak kapatılmış şirketlerden belge almak zorunda kalmaması ve iflas etmiş bankaların ve sermayesi az olan şirketlerin müdürlerinin emekli maaş üst sınırı uygulanmayan yıllarda aşırı yüksek maaş almalarıyla ilgili kötü uygulamaların kaldırılmasıydı. Fakat NOİ’nin 1997-1999 döneminde üç yıllık çalışma süresinin hesaplanmamasının emeklilerin maaş tutarlarına etkisinin ön analiz raporu, emekli maaşına başvuran vatandaşların yüzde 30’unun yeni formüle göre maaş katsayısının daha düşük olacağını gösteriyor ve bu büyük ihtimalle daha düşük emekli maaşı almalarına yol açacak. Bu değişikliğin, toplumsal hoşnutsuzluk yaratmasından dolayı Başbakan Boyko Borisov’un talimatı üzerine kanunda yeniden değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS