Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Meclis, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını reddetti

Meclis, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını reddetti

27 Mart 2019

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) seçim propagandasının ülkemizde resmi dil olan Bulgarca’dan farklı bir dilde yapılmasına ilişkin teklifi, Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada reddedildi. Yapılan oylamada 24 milletvekili kabul, 62 milletvekili ret ve 30 milletvekili çekimser oy kullandı. 

Teklif görüşmeleri sırasında HÖH Milletvekili Ramadan Atalay, sorunun ortak olduğunu ve Ulusal Meclisin seçim kampanyası sırasında kullanılan dil konusunda netlik kazandırmadığı takdirde devlette ilerleme kaydedilmeyeceğini söyledi. Atalay, milletvekillerinin Türkçe ve İngilizce gibi yabancı dil öğrenmesi için çağrıda bulunuldu. 

Irkçı ve aşırı miliyetçi tavırlarıyla bilinen İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) Genel Başkan Yardımcısı İskren Veselinov, seçim propagandasının kesinlikle Bulgarca yapılması gerektiğini söyledi. VMRO Milletvekili Yulian Angelov, ilk defa VMRO’nun HÖH partisini üçüncü parti konumundan dördüncüye gerilettirdiğini anımsattı. 

Irkçı ve aşırı milliyetçi oluşum olan Birleşik Vatanseverler İttifakı Milletvekili Pavel Şopov,HÖH partisinin seçim kampanyası sırasında yabancı bir dil kullanma hakkı verilmesine ilişkin teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. 

HÖH Milletvekili Hamit Hamit, herkesin Bulgarca’yı iyi bilmediğini, Anayasa’nın ise ana dilinin okunmasının ve kullanılmasını garanti altına aldığını söyledi. Hamit’in ifadesine göre, seçim toplantılarına konuk olarak katılan Avrupalı dostlara kendi dilinde selamlama konuşması yapmasının yasaklanmasının demokrasi ve AB ilkelerine aykırıdır. 

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, milletvekillerin Anayasa’ya uymaları çağrısında bulundu. Karadayı’nın ifadesine göre bu konunda birilerinin kendine özel duyguları varsa, kampanya sırasında yasaklanabilecek belirli diller sayılabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS