Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
İş dünyası, mühendislik okuyan üniversitelilere verilen bursların artırılmasını önerdi

İş dünyası, mühendislik okuyan üniversitelilere verilen bursların artırılmasını önerdi

28 Mart 2019

Bulgaristan İşveren Örgütleri Birliği (AOBR), Maliye Bakanı Vladislav Goranıv ve Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev’e gönderdiği mektupta burs alan öğrencilerin yaşına ve başarısına bağlı olarak artırılacak olan 300 leva miktarında taban miktar uygulanarak mühendislik alanında eğitim gören üniversitelilere devlet tarafından verilen bursların artırılması konusunda ısrar etti.

Amaç, ilgili bölümde eğitimini tamamlayıncaya kadar üniversitelilerin okulda eğitimi ve kalmaları konusunda daha fazla çaba gösterilmesini teşvik etmektir.

İşverenler, bu tedbirle birlikte üniversitelilerin mezun olduktan sonra 5 yıl içinde ülkede çalışmaya başlamaması halinde burs miktarını iade etme koşulunun getirilmesini öneriyorlar.

En çok sayıda nitelikli eleman yetersizliği yaşanan mühendislik alanlarında okuyan üniversite mezunlarının eğitimini tamamladıktan sonra Bulgaristan’da en az beş yıl çalışmaları halinde devletin eğitim ücretlerini geri ödemesi öneriliyor.

İş dünyası ayrıca Avrupa Birliği'nin düşük karbonlu ekonomi ve değişen çalışma koşullarına yönelik politikaları doğrultusunda daha fazla yeni mühendislik anabilim dalı oluşturmayı öneriyor. İşveren örgütlerinin temsilcilerine göre, devlet teknik meslekler alanında okuyan üniversite öğrencilerinin eğitim maliyeti artırılmalı ve bunun için taban katsayısı 2,4'ten 5,0'a artırılmalıdır.

İşverenler mektubunda, ”İş dünyasının arzusu, gerçek bir çalışma ortamına hızlı bir şekilde adapte olabilmeyi ve başarılı bir profesyonel hayata sahip olmayı sağlamak için mesleki bilgi ve becerilere odaklanarak mühendislik eğitimi kalitesini sağlamaktır” deniliyor. Mühendislik eğitiminin verimliliğinin, yenilikçi eğitim yöntemlerinin uygulanmasını, ders içeriğinde yeterli seviyede değişiklikler yapılmasını, pahalı laboratuvarlar, modern ekipmanlarla pratik uygulama eğitimleri yapılmasını, ilgili alanda literatüre ve kütüphane fonlarına erişim sağlanmasını, modern teknolojik seviyede araştırma çalışmaları yürütülmesini gerektirdiği hatırlatıldı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS