Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2019
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan, Lübnan’ı Orta Doğu bölgesinde bir istikrar faktörü olarak değerlendiriyor

Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan, Lübnan’ı Orta Doğu bölgesinde bir istikrar faktörü olarak değerlendiriyor

10 Nisan 2019

Bulgaristan Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Rumen Radev, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun'un daveti üzerine Lübnan’ı resmi ziyarette bulunuyor. Radev, Beyrut'ta Lübnan mevkidaşı Michel Aun ile görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, Lübnan’ın Orta Doğu bölgesinde denge sağlama, yapıcı bir diyalog yürütme ve sorunlara barışçıl bir çözüm bulmaya yönelik çabalarına değer veriyor ve destekliyor” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, Arap devletini beraberinde iş adamları, yürütme organlarının ve bilim çevrelerinin temsilcilerinden oluşan bir heyetle ziyarette bulunuyor.

İki ülkenin devlet başkanları, göç krizinin sadece bölge ülkeleri için değil, Avrupa için de bir güvenlik meselesi olduğu konusunda hemfikir oldular. Radev,” Bulgaristan, AB’nin Lübnan’a mali yardım ve destek sağlama çabalarının bir parçası olmaya devam edecek ve çok sayıdaki göçmenin ülkedeki sosyal güvenlik sistemi açısından nasıl bir sorun oluşturduğunu anlıyor” diye kaydetti ve Avrupa’nın yalnızca göçmenlerin geldiği ülkelerin değil, bulundukları ülkelerin de sorunlarıyla daha aktif olarak ilgilenmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı,” Mali destek çok önemli, ancak yeterli değildir, AB’nin bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlamayı taahhüt etmesi gerekir, böylece ekonomiye, eğitime ve sağlığa yapılan yatırım mümkün olduğu kadar etkili olabilir” diye kaydetti. Radev, Suriyeli sığınmacıların eve dönmeleri gerektiğini, ancak bu süreç için sağlam bir ortamın sağlanması gerektiğini belirtti.

Radev,” Bulgaristan ve Lübnan güvenlik alanında iyi bir işbirliğine sahip ve terörizm, radikalizm, yasadışı göçle mücadele konusunda bilgi alışverişine ve ortaklık yapmaya devam edecek” diye vurguladı.

Radev ve Michel Aun, ekonomi, bilim ve eğitim alanındaki ikili işbirliğini derinleştirmek için iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve tarihi bağların iyi bir temeli oluşturduğunu vurguladılar. Radev,” Lübnan, Bulgaristan’ın Orta Doğu'ya açılan bir kapısıdır ki burası doğrudan varlığın her zaman mümkün olmadığı bir bölge söz konusudur, Bulgaristan ise Lübnan Cumhuriyeti ile Avrupa pazarları arasında bir köprü olabilir” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki ticarette büyüme potansiyeli olduğuna ve geçen yıl ticaret hacminin 175 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı,” Daha fazla ulaşım bağlantısı kurulması yönde çalışmaya devam ediyoruz, çünkü gençlerimiz ve iş çevrelerimiz daha sık ve özgürce iletişim kurabildikleri halde ilişkilerimizin bir geleceği var” diye kaydetti. Radev ve Michel Aun, turizmi, ekonomik ve kültürel alışverişi teşvik etmenin en etkili önlemi olarak Bulgaristan ile Lübnan arasında direkt havayolu hattı açılması gereğini vurguladılar.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı iki ülkenin ortak yatırımlar yapmasını ve ortak ürün üretmesi çağrısında bulunarak Bulgaristan’a başarılı yatırımlar yapan Lübnan şirketlerini örnek gösterdi. Radev,” Bulgaristan, Lübnan’da uygulanacak bir dizi altyapı projesinde yer alarak çok faydalı olabilir” dedi ve Lübnan’da faaliyet gösteren Bulgar şirketlerinin inşaat, hidroteknik yapıları ve enerji alanında deneyimini kanıtladığını vurguladı. İki ülkenin devlet başkanları, iki ülke arasında eğitim, kültür ve turizm alanındaki ilişkilerin geleneksel olarak iyi düzeyde olduğunu ifade ettiler.

Lübnan’ı eşi Desislava Radeva ile birlikte ziyaret eden Radev, başkent Beyrut'un güneyindeki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen resmi törenle karşılandı. Bulgaristan ve Lübnan’ın devlet başkanlarının baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşme yapıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS