Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Krumovgrad ilçesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Destek Fonu kuruluyor

Krumovgrad ilçesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Destek Fonu kuruluyor

12 Nisan 2019

9 Nisan 2019 tarihinde Krumovgrad (Koşukavak) Belediyesi Meclis salonunda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Destek Fonu'nun finansman olanaklarını tanıtmak ve tartışmak amacıyla İlk bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı, Krumovgrad Belediyesi ile Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi arasındaki ortaklık ilişkisi çerçevesinde Krumovgrad kasabasına yakın mesafedeki Adatepe’de altın madeni çıkaran şirketin ilçedeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere destek amaçlı fon kurma ve finanse etme taahhüdünü yerine getirmesi üzere yapıldı. Bilgilendirme toplantısında şirket, icra müdürü Dr. Müh. İliya Gırkov ve Ruhsat ve Hukuk İşleri Müdürü İrena Tsakova, belediye ise Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ve Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Abidin Hacımehmet tarafından temsil edildi. Toplatıya konuya ilgi duyan çok sayıda vatandaş, örgüt, basın ve bölgede iş dünyasının temsilcileri katıldılar.

Toplantının başında konuşan Dr. Müh. İliya Gırkov,” Bugün burada olmaktan, aynı yöne baktığımızı görmekten ve bu fonla ilgilenen birçok insanın olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. Bu, birkaç yıl önce sadece birkaç kişinin hayal edebileceği bir rüyaydı. Bu ülkede bir ilk, bir sanayi şirketi ilk kez işiyle hiçbir ilgisi olmayan iş girişimlerini desteklemeye başlayacak. Amacımız, yerel işletmeleri, maden işletmesinden tamamen bağımsız olmaları için desteklemektir” dedi.

Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, “Yıllar önce küçük işletmelere destek fonu kurma imkanı bulunmasını istediğimiz için bu toplantıda bulunmaktan ben de memnuniyet duyuyorum. Bugün çiftçiye, hayvan üreticisine, küçük işletmeye yardım etmek için sunduğumuz fırsatları tanıtabildiğimiz için son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bu işi bizzat üstelenen Sayın Gırkov’a teşekkür ederim ve bankanın ve teknik uzmanlar tarafından belirlenen koşullara uyan herkese yardım etmeye çalışacağımızı temin ederim. Sizi aktif olmaya davet ediyorum ve ilk sertifikaları vermekten memnuniyet duyacağız. Şirkete dürüstlüğü, doğruluğu için ve vatandaşlara gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi Hukuk İşleri Müdürü İrena Tsakova, şirketin gerek Adatepe Maden Ocağı’nı işlettiği gerekse madencilik faaliyetinin sonlandırılmasından sonra aralarında ilçenin uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması da bulunan taahhütlerini yerine getirdiğini vurguladı.Bu yönde küçük ve orta ölçekli işletmelere destek için fon sağlanmasının önemli bir adım olduğunu kaydeden Tsakova, önümüzdeki yıl aşamalı olarak şirketin sağlayacağı fon kaynaklarının 5 milyar dolar miktarında olacağını belirtti.

Toplantıda şirketle belediyenin bu amaçla kar amacı gütmeyen bir kuruluş kuracağı anlaşıldı. Fon kaynakalrıyla startup şirketlerin kurulması ve mevcut olan bu tür şirketlerin büyümesi desteklenecek. Şirketin belirlediği hedeflerden biri, Krumovgrad ilçesi sınırları içerisinde açılan yeni sürdürülebilir iş pozisyonlarını arttırmaktır.

Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Destek Fonu, Raifayzenbank Bulgaria Bankası ile ortaklık yapacak. Banka, yararlanıcıların kredi itibarını ve ticari gerekçelerini değerlendirecek, fonu tahsis edip yönetecek ve finanse edilen projelerin gelişimini izleyecektir. Smart A Group Şirketi’nde çalışan bir teknik uzman, arzu eden herkesin iş planı hazırlamasına yardımcı olacak. Mayıs ayında Krumovgrad ilçesinin sakinleri arasında girişimciliği teşvik etmeyi amaçlayan projelere ilişkin kriterler ve gereklilikler daha detaylı bir şekilde tanıtılacak. Bundan başka girişimcilere farklı önemli alanlarda eğitim hizmeti de sunulacak.

27 Mayıs 2015 tarihinde Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi ve Krumovgrad Belediyesi arasında anlaşma ve işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

17 Nisan 2019’da şirket ve belediye arasında yıllık çerçeve sözleşmesi imzalanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 405


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS