BULTİŞ Heyetinin Eskişehir ve Biga ZiyaretiSalı, 23 Nisan 2019

BULTİŞ Heyetinin Eskişehir ve Biga ZiyaretiBulgaristan'ın Plovdiv (Filibe) şehrinde faaliyet gösteren BULTİŞ" Bulgar -Türk İş Adamları Derneği heyeti 18-21 Nisan tarihleri arasında Eskişehir ve Çanakkale'nin Biga ilçesine ziyarette bulundu.

İlk ziyaret Eskişehir'e yapıldı. Heyeti burada ERİAD "Eskişehir Rumeli İş İnsanlar Derneği" Başkanı ve üyeleri karşıladı.

19 Nisan Cuma günü saat 10.00 da ETO Yunus Emre Toplantı Salonunda gerçeklesen toplantıya, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, Bulgar-Türk İş Adamları Derneği (BULTIS) Başkan yardımcısı Donka Koleva ve Eskişehir Rumeli İş İnsanları Derneği (ERIAD) Başkanı İbrahim Durgut ve yöneticileri katildi.

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesi, kültürel ve dostluk köprülerinin kurulması için yapılacaklar görüşüldü.

Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Türkiye'de çok sayıda Bulgaristan doğumlu Türk vatandaşın tüccar ve sanayici olarak faaliyet gösterdiğini belirterek, iki ülke arasında dostluk ve kültür bağlarının güçlü olduğunu dile getirdi. İkili ilişkilenin iyi olmasına rağmen karşılıklı ticaretin henüz arzu edilen seviyede olmadığına dikkat çeken Metin Güler, ETO olarak her iki tarafın da kazanacağı ticari iş birliğinin geliştirilmesi için sorumluluk almaya hazır olduklarına dikkat çekti. Amacın şehrin ihracatını artırmak ve zenginleşmesini sağlamak olduğu belirtildi.

ERAD Başkanı İbrahim Durgut ise, karşılıklı ticaret hacmini geliştirmek ve iş birliğini güçlendirmek amacıyla Bulgar-Türk İş Adamları Derneği'ni Eskişehir'e davet ettiklerini ve protokol imzalayacaklarını belirterek dernek olarak Balkanlar ve Rumeli'deki iş dünyası ile Eskişehir ekonomisini bir araya getirmek için caba harcayacaklarını dile getirdi.

Bulgar-Türk İş Adamları Derneği Başkan Vekili Donka Koleva ise, 2000 yılından beri faaliyette olan dernek çatısı altında ilk kez Eskişehir'e geldiklerini söyledi. Eskişehirli iş insanlarıyla iş birliği için bir arada olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Koleva, amaçlarının Eskişehir ve Bulgaristan arasında ticaret, dostluk ve kültürel köprüler kurmak olduğunu belirtti.

Toplantıda Eskişehir ve Bulgaristan'ın ticaret hacminin geliştirilmesi, aynı sektörde iş yapan firmaların bir araya getirilmesi, yeni pazarlar için iş birliği yapılması konuları üzerinde duruldu.

Daha sonra Eskişehir Sanayi Odasında bir toplantı gerçekleştirildi. Burada da karşılıklı iş birliği yapılması doğrultusuna söylemlerde bulunarak Eskişehir'in bugün gelmiş olduğu sanayi seviyesini gösteren bir slayt izletildi.

Eskişehir Ticaret Odası ve Eskişehir Sanayi Odası ziyaretlerini gerçekleştiren heyet daha sonra ERİAD ile iş birliği protokolü imzaladı.

Dernek yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile BULTİŞ Başkan Vekili Donka Koleva ve Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Durgut tarafından hazırlanan protokol ile iki dernek arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin etkin hale gelmesi ve ticari hacmin artması adına çalışmalar gerçekleşecek.

BULTİŞ Eskişehir de yaptığı görüşmelerden sonra 20 Nisan'da Çanakkale'nin Biga İlçesinde Biga Ticaret ve Sanayi odası (BTSO), ile görüşmelerini devam ettirdi.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya BULTİŞ Başkan Vekili Donka Koleva ve beraberindeki iş adamları, Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Mutur ile birlikte yönetim kurulu üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Güray Ergun, Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan Çınar katıldı.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadan Doğan, Biga'da çok sayıda Bulgaristan doğumlu vatandaşın bulunduğunu belirterek Biga'da Pomaklar Derneği adı altında toplandıklarını söyledi. Mobilya, termik ve rüzgâr enerjisi ısı yaptıklarını ifade eden Doğan, Biga'nın tarihi ve turistik yerleri ile sanayisini ve yerel ürünlerini tanıttı.

BULTİŞ Başkan Vekili Koleva ise şunları dile getirdi: "Bulgaristan ve Türkiye'deki iş adamlarını bir araya getirerek onların arasında oluşacak ticari, kültürel ve dostluk köprülerinin oluşmasını sağlıyoruz.
Dernek olarak konferanslar ve eğitimler vermekteyiz. Aynı zamanda da bu tur ziyaretlerde bulunmaktayız."

Toplantı sonunda karşılıklı hediye takdimi yapılarak iyi temennilerde bulunuldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER