Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ağustos 2019
HABERLER » Bulgaristan
Çevik: Türk Toplumu Bölgedeki Barışın ve Kardeşliğin Sembolüdür

Çevik: Türk Toplumu Bölgedeki Barışın ve Kardeşliğin Sembolüdür

03 Mayıs 2019

Bu yıl 28’incisi düzenlenen Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali’nin açılışı Üsküp’te gerçekleştirilen kültür konferansıyla yapıldı.

Uluslararası Balkan Üniversitesinde bu akşam düzenlenen ‘Bahar Kutlaması Hıdırellez Unesco Listesinde’ konulu konferansta Türkiye’den ve Makedonya’dan çok sayıda katılımcı yer aldı.

Konferansa katılanlar arasında Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Umut Lütfi Öztürk, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Hıd Bah Şen Fest Başkanı Şenol Tahir, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Fadıl Hoca, İBU Rektör Yarımcısı Şener Bilal, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula ve MAARİF Makedonya Koordinatörü Mustafa Dİllioğlu da yer aldı.

Türkiye’nim Verdiği Desteği Makedonya Makamlarından da bekliyoruz’

Programın açılışında konuşma yapan Festival Başkanı Şenol Tahir, “Türkiye Cumhuriyeti’nin festival için 25 yıl boyunca sunduğu desteği, Makedonya makamlarından da bekliyoruz” dedi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Şener Bilal, yaptığı konuşmada Hıdrellez festivalinin UNESCO koruma listesine alınarak sadece Makedonya’nın değil dünyanın bir şenliği olduğunu kaydetti.

Hıdırellez Bahar Şenliklerinin Türkiye ile Kuzey Makedonya Cumhuriyetlerinin ortak bir kültürel mirası olduğunu belirten Türkiye UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Milli Komitesinin Başkan Vekili Metin Ekici “UNESCO’nun koruma listesine alınmasıyla Hıdırellez, artık bu iki coğrafyanın değil bütün dünyanın bir kültürel mirası haline gelmiştir” sözlerini de ekledi.

‘Kültürüne sahip çıkmayan milletlerin yaşama şansı yoktur’

TİKA BADA Bakanı Dr. Mahmut Çevik yaptığı konuşmada, “TİKA olarak bizler de şenliklerin bu günlere gelsin diye desteklerimizi sunduk. Amacımız şuydu; Balkanlarda yaşayan yaklaşık 2 milyon Türk toplumunun hususen de Makedonya’da yaşayan 400-500 bin Türk toplumunun bu geleneğinin artarak devam etmesi. Çünkü Kültürüne sahip çıkmayan milletlerin yaşama şansı yoktur. Eğer Türk toplumu bugün burada varsa, buradaki varlığını ispatlamışsa, bunu kendi kültürüne, ananesine, geleneklerine ve göreneklerine sahip çıkarak gerçekleştirmiştir” ifadelerini kullandı.

Çevik, konuşmasının devamında “Bölgede barışın ve kardeşliğin sembolü haline gelen bu toplum bu bayramı kutlarken de Hıdrellez Bahar Şenlikleriyle birlikte bir kardeşliği bir samimiyeti ve dostluğu ifade ediyor” dedi.

Sundukları destekten dolayı Kuzey Makedonya UNESCO Milli Komitesi Temsilcisi Velika Stoykova Serafimovska, Türkiye UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Milli Komitesinin Başkan Vekili Metin Ekici’ye plaket takdim edildi.

Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali kapsamında yarın Gostivar Uluslararası Vizyon Üniversitesinde Türk Kültürü Sempozyumu düzenlenecek. Festivalin merkezi töreni ise Cumartesi günü Çalıklı’da yapılacak.


Kaynak: yenibalkan.com

Ziyaretci sayısı: 1013


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Bravo 2019-05-05 18:24:41
Çok iyi yeterli mi.
Bulgar devleti ülkede yaşayan Türkleri ezelden beri içgüdüsel potensiyel düşman gibi algılıyor.
Türkleri etnik olarak kabul ediyorlar Azınlık olarak değil.
Tez ve ya geç eğer anayasada değişikliğe gidilmezse Türklere azınlık statüsü verilmezse kafası kırık bir Bulgar yöneticisi tarafında aynı 11984 yılı gibi silah zoruyla asimile etmeye nereden kalkışmayacağım garantisi verebilirler.
O yola gidilmezse de Bulgar devleti Türklere ana dil eğitimi ve fşn sesi sağlamadıkça uzun vadede Türkler YÖK olacaklar.
Ne yazık ki bu sürece DpS destek vermekte.
ANONİM 2019-05-08 16:44:57
Sayın yorumcu,armut piş,ağzıma düş devri öldü.Bulgaristandaki türklerin 24 saat hiç uyumadan çalışmaları gerek,bunun ispatını türkiyede gösterdiler.Çok çalışacan,dürüst çalışacan her zaman örnek olacan,valilikte çalıcan,emniyette çalışacan,ticaret ve sanayide çalışacan,senin toprağına katolik papazı sığınmacıları yerleştirmek istiyor,buna ilk sen karşı çıkıp müsaade etmeyecen,hangi azınlık hakları peşindesin,sen 12 bin yıldır oradasın.Terleyecen ve kazanacaksın.
ANOMİM AGA 2019-05-15 11:18:15
Ben terliyorum hem de tahmininden çok ne yazık ki benim bütün cabalarım Sofya'da bitiyor. Ora da var ya orada DpS işte o duvara tosluyorum ve 30 yıldır bu duvarı açmaya çalışıyorum bir türlü, aşamıyorum.
Onların sayesinde benim yaşadığım bölgeye yatırım gelmiyor dönemim DpS il balkanı olan Bahri Ömer aşrı rüşvet isteme olayın iş adamları yatırım yapamadılar rüşveti verseler de bu sefer Sofya bakanlık izin vermiyor.
Türkiye'de neden başarılı oldular orada DpS gibi bir duvar yok.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS