Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mayıs 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türkleri '1989 Mayıs Olaylarının' 30. Yılını Anıyor

Bulgaristan Türkleri '1989 Mayıs Olaylarının' 30. Yılını Anıyor

14 Mayıs 2019

Bulgaristan Türklerinin 1989 yılına kadar uygulanan asimilasyon ve isim değiştirme sürecinde şehit düşenlerin anısına yeni bir anıt daha açıldı.

Ülkenin Kuzeydoğusunda Kaolinovo (Bohçalar) şehir meydanında 1989 yılında Türklerin ayaklanmalarında ölen dört şehidin anısına bir anıt açıldı.

Bulgaristan Türkleri Mayıs 1989'da isimleri için yürüdü

Mayıs 1989 yılında isimlerinin, hak ve özgürlüklerinin geri verilmesi ve totaliter rejimin baskılarının son bulması istemiyle ayaklanan Türkler, dönemin jandarma ve emniyet güçleri tarafından bastırılmış, bu yürüyüşlerde birçok şehit verilmişti. Bu yürüyüşlerde hayatını kaybeden Necip Osman, Mehmet Saraç, Hasan Arnaud ve Mehmet Salih Lom, Kaolinovo ilçesinin şehitleri olarak anılıyor.

Şehir meydanında yapılan anıtın açılışı, Belediye Başkanı Nida Ahmet'in girişimi sonucu, binlerce vatandaşın da katıldığı resmi törenle yapıldı.

Ünlü heykeltıraş Seyfettin Şekerov-Sefo'nun eseri olan anıt, ilçenin verdiği dört şehidin ismini ölümsüzleştirirken, anıtın üzerinde de Nazım Hikmet'in "Sen Yanmazsan, Ben Yanmazsam, Biz Yanmazsak, Nasıl Çıkar Karanlıklar Aydınlığa" dizeleri yer aldı.

Hristo Smirnenski ortaokulundan öğrencilerin okuduğu şiirler izleyenlere duygu dolu anlar yaşatırken; bölge imamı Bulgaristan Türklerinin hak davasında ölenler için dua okudu, şehitler rahmetle anıldı.

Nida Ahmet: Onlar anadilinde konuşmak, dinini yaşamak, isimlerini geri almak istemişti

Kaolinovo Belediye Başkanı Nida Ahmet, DHA'ya bu süreçle ilgili, "1989 yılında, yani tam 30 yıl önce Bulgaristan Türkleri demokrasi yolunda ilk adımlarını Kaolinovo belediyesinde attı. Bu amaç uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin anısına dikilen anıtın önündeyiz. Totaliter rejime karşı onların tek, küçücük istekleri vardı. Ana dilini rahatça konuşmak, dinini güzelce yaşamak, isimlerini geri almak. Ama totaliter rejim maalesef bunlara karşı çıktı ve üzerlerine tankları yürüttü. Dört şehidimiz var belediyemizde. Kus köyünden Necip Osman, Mehmet Saraç, Hasan Arnaud ve Mehmet Salih Lom. Onların adına buradayız ve onları anıyoruz, anmaya devam edeceğiz. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz" dedi.

45 yıllık komünist dönemden sonra ilk demokrasi kıvılcımlarını yakan Kaolinovo belediyesinden halk oldu. Pristoe (Yusufanlar) ve Kliment (Emberler) köyü de hak ve isim davasında şehitler veren, birçok kişiyi Belene kampına uğurlayan bir köy oldu. Orada da bu sürecin anısına dikilen bir anıt var.

İtiraz edenlere belene

Emekli öğretmen Sabri Osmanov, DHA'ya o günlere dair şunları söyledi: "30 yıl önceki asimilasyon kampanyasının anısına bu anıt taşında kurban gidenlerin ismi yazılı. Her sene bu tarihte buraya gelip, onları anıyoruz. İsimleri değiştirmek için muhtarlık bizi çağırdı, askerler tüfeklerle, köpeklerle, hatta tanklarla köye geldi. İnsanlar ağlayarak toplandı buraya, bu işin haksız olduğunu ispat etmek istediler. Bunun haksız olduğunu diyenler, işaret edenler tespit edildi, konuşanlar, itiraz edenleri topladılar. Belene'ye gönderdiler. Biz bu haksızlığı hiçbir vakit unutmayacağız."

Ebazer Ahmet: Belene cehennem gibiydi

Belene kampında 11 ay kalan, sonra da dört yıl ülkenin Kuzeybatı noktasına sürgüne gönderilen Doktor Ebazer Ahmet, "Burada mitingler, yürüyüşler yaptı insanlar. Onlardan birkaç kişi Belene'ye sürgüne yollandık. Orası hakikaten, Allah kimseye göstermesin, cehennem gibi diyebiliriz. Orada 11 ay kaldıktan sonra bizleri çıkardılar ve Lom tarafına sürgün ettiler. Orada dört sene sürgünde durdum. Belene ile ilgili çok şeyler anlatılabilir. Orada birkaç yere taksim ediyorlar. Biz ikinci öbek denilen yerde bulunduk. Orada Bulgaristan'dan 600 kadar kişi vardı. Aralarında öğretmen, teknisyen, doktor, mühendis vardı. Bulgaristan Türklerinin aydınlarıydılar. Fazla konuşanları, çok bilenleri bizden ayırıyorlar, onlara daha fazla zulüm yapıyorlardı. Biz intikam peşinde değiliz. Mümkünse kanunca bize bu yapılanları devlet düşünsün ve suçluları cezalandırsın. Başka bir şey diyemiyorum" dedi.

Demokrasi kıvılcımları 'Mayıs olayları' olarak anılan süreç, 1989 yılında Bulgaristan Türklerinin totaliter rejime karşı ayaklanması ve yürüyüşlerin sembolü olarak geçiyor. 24 Mayıs 1989 yılında Bulgaristan ile Türkiye sınırlarının açılmasıyla büyük göç yaşandı. 10 Kasım 1989 tarihinde ise, Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra, Bulgaristan da komünist rejime veda etti.

Kaynak: DHA

Ziyaretci sayısı: 1665


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İsyan 2019-05-14 18:16:06
Bu ŞEREFSZLER utanmadan hala 1984 - 98 yıllarında gerçekleşen syanlar ve bu isyanlarda şehit düşen Türklerin anma törenlerine gidiyorlar.
Zamanın birinde Türkler Bulgar ve Hıristiyan olmamak için çıplak göğüslerini gözü dönmüş Bulgar başı bozuğun kurşunlarına siper etmişlerdi.
Ya şimdi o bazı Türkler ve çocukları hatta torunları para karşılığı 84-9 olaylarını satıyorlar.
BG Türkler yok oluyor DpS yönetimindekileri gözleri para hariç hiç bi şey görmüyor.
Merak etmesinler TARİH hiç bir olayı unutmaz kim ne yaptıysa sayfalarına yazar ve gün geldiğinde o utanç sayfalar kendilerine olmasa da TORUNLARIN önüne çıkacaktır.
Tarih sadakati ve İHANETİ asla UNUTMAZ.
Ali 2019-05-18 13:32:09
DPS ve özellikle bazı DPS belediyeleri Bulgarların gözüne girelim ve onlara kendimizi kabul ettirelim diye bir taraftan 1989 yılında Bulgaristan’da Türkleri öldürmek ve yok etmek için Bulgar askeri ve tanklarını gönderen Bulgar komunist liderleri anmak ve meşkülleşrirmek için heykellerinı inşa ediyorlar ve Bulgar ırkçılarla birlikte o yerlerde yeni sokak ismi olarak o katillerin isimlerini koyuyorlar ve öte yandan UTANMADAN ve sıkılmadan 1989 Mayıs olaylarını anma törenleri organize ediyorlar. İşin en acı yönüde bazı Türk ve Müslüman kardeşlerin çaresizlikten dolayı tam komunistler zamanında olduğu gibi bir taraftan baskı veya para karşılığında DPS’nin bu “anma” tiyatrolarına katılmak zorunda kalıyorlar. Çok üzücü olaylar bunlar...
Ali 2019-05-18 13:33:24
DPS ve özellikle bazı DPS belediyeleri Bulgarların gözüne girelim ve onlara kendimizi kabul ettirelim diye bir taraftan 1989 yılında Bulgaristan’da Türkleri öldürmek ve yok etmek için Bulgar askeri ve tanklarını gönderen Bulgar komunist liderleri anmak ve meşkülleşrirmek için heykellerinı inşa ediyorlar ve Bulgar ırkçılarla birlikte o yerlerde yeni sokak ismi olarak o katillerin isimlerini koyuyorlar ve öte yandan UTANMADAN ve sıkılmadan 1989 Mayıs olaylarını anma törenleri organize ediyorlar. İşin en acı yönüde bazı Türk ve Müslüman kardeşlerin çaresizlikten dolayı tam komunistler zamanında olduğu gibi bir taraftan baskı veya para karşılığında DPS’nin bu “anma” tiyatrolarına katılmak zorunda kalıyorlar. Çok üzücü olaylar bunlar... Bu böyle devam etmemeli
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2019-05-19 13:02:49
Ali, aptal mı aptal budala Ali, o dediklerinin bir tanesi bile olmadı. Bu kadar aptal olman çok üzücü ve bu hal devam etmemeli.
Şaban Ömer 2019-05-19 22:27:39
Belli ki Ali kafayı yemiş. Adam hiç olmamış şeyleri olmuş gibi konuşuyor.
Ali 2019-05-20 06:41:03
Cemkir vs Saban Kardeslerim benim, merak ediyorum sizler hangi damda kapaliydiniz son 4-5 yildir? Bu olanlari Bulgaristan`da 7 den 70 kadar herkez biliyorda siz neden bilmiyorsunuz veya bilmiyor gibi yapiyorsunuz. Sizin Dünyanizda bilöenler aptal ve bilmiyenlere ne diyorsunuz tahmin edilmesi mümkün degil. Tabii, Günesin altinda Cemkir ve Saban kardeslere de yer var. Onlar varken hic olmazsa DPS 2 oy bari alir.
Ali 2019-05-20 06:42:27
Cemkir vs Saban Kardeslerim benim, merak ediyorum sizler hangi damda kapaliydiniz son 4-5 yildir? Bu olanlari Bulgaristan`da 7 den 70 kadar herkez biliyorda siz neden bilmiyorsunuz veya bilmiyor gibi yapiyorsunuz. Sizin Dünyanizda bilöenler aptal ve bilmiyenlere ne diyorsunuz tahmin edilmesi mümkün degil. Tabii, Günesin altinda Cemkir ve Saban kardeslere de yer var. Onlar varken hic olmazsa DPS 2 oy bari alir. Dogrumu Cemkirov kardes?
Çımkırıkova 2019-05-21 09:41:22
Çımkırık çımkırıkov bravo se tam bi bunaldım.
Çımkırıkova 2019-05-22 21:59:27
İnsanlıktan çıkmayın GÜNAH işliyorsunuz doğru ya sizler günahtan ne anlarsınız.
Unutmayın ağızlarınızdan çıkan sözler koynunuza girecek.
Kendı kaldığınız kuyuya kendımızı DÜŞERSİNİZ.
Razbra li ÇIMKIRIKOV.
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2019-05-23 13:33:26
Dinci hayvanlar, biliyorsunuzdur, başkalarını dinsizlikle, namussuzlukla suçlarla, ama kendileri bin beterini yaparlar; her halde beyinsiz kafasıyla namaz kılıp oruç tutarsa her türlü hırsızlığı ursuzluğu yapma haklarının olduğunu düşünüyorlar. Başkasına "Çımkırıkov" demeyi günahtan saymıyor, ama kendisine haklı olarak "hayvan herif" dendiğinde günahtan bahsediyor. Ulan hayvan seni Allah niye kayırsın ki? Pis mi pis amelin ne olduğu apaçık ortada değil mi?
Çımkırıkova 2019-05-25 10:21:40
Bravo gerçekten kendini çok güzel tarif etmişsin.
Senin gibi gelişmemiş biri böyle düşünür.
Razbra li Çımkırık Çımkırıkov
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2019-05-25 13:28:24
Kendini kandırma, arif edilen sensin. Şeklen dindar görünüp pis vicdanı olan adamla bire bir örtüşen sensin. Bana gelince ben dindar biri değilim zaten, olmak gibi bir amacım da yok. Komşular, tanıdıklar beni dindar görsünler diye iki yüzlü bir caba içerisinde değilim. Senin hayatının sonuna kadar anlayamayacağın bilimsel düşünmeyi kendime rehber edinmiş biriyim; benden daha ahlaklı, daha vicdanlı, daha namuslu, daha vatansever biri değilsin. İki yüzlü gösteriş dindarlığını benimsemiş biri yukarıda saydığım değerlerin hiç birini karakterine nakşedemez, dini duyguları, hissedişi de yoktur. Yani senin anlayacağın dindarlık konusunda da benden çok çok aşağılarda bir yerlerdesin. Bedava ders verdik, adamsan yararlanırsın.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS