Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Eğitim Merkezleri

Bulgaristan Türklerinin Kültür ve Eğitim Merkezleri

14 Mayıs 2019

Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan eden Bulgaristan devletinde vakıf kütüphanelerinin sayısında ciddi bir azalma olmuştur. Onların yerini günümüzde Halk Kültür Evi olarak adlandırdığımız bir zamanki Kıraathaneler almıştır.

İlk Kıraathane 1881 yılında Şumnu'da Türkçe muallimleri tarafından açılmıştır. Kendileri açılan kıraathaneye kişisel kitaplıklarından kitaplar bağışlamışlardır. Bu girişimi Rusçuk'ta açılan Sadakat ve Âlemdar kıraathaneleri izlemiştir.

Daha sonra Filibe'de Selâmet ve Pravadı'da İstikbal kıraathaneleri de açılmıştır. Kıraathaneler Varna, Vidin, Kızanlık ve büyük nüfuslu köylerde de faaliyete geçmiş ve Türk toplumunun eğitim ve kültür merkezleri haline gelmiştir. O zamanlar kıraathaneler sadece çay veya kahve içilen yerler değil, aynı zamanda kütüphanesi olan, gazete ve mecmua okunan toplumda çeşitli konuların ateşli sohbetleri olan yerler olmuştur. Kıraathanelerin en güzel örneği Vidin'de Halil ve İbrahim kardeşlerin kurduğu Şefkat Kıraathanes’idir. Onların mali yardım ve desteği ile çok sayıda Vidinli genç Türkiye'de ve Avrupa'da eğitim görmüştür. Bu kıraathaneler yarım asırdan fazla kültür ve eğitim ocağı görevini yürütmüştür.

Krallık döneminden sonra, sosyalist rejim zamanında dayatılan sosyalist ideoloji ve kültürü yayma göreviyle kıraathanelerin işlevi sınırlanmış ve hayli değişmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısında tescil edilme ve belediyelere rapor verilme, giderek faaliyet programlarının onay alma şartıyla tamamen devletin kontrolüne geçmiştir. 1960’lı yıllar ve 1970’li yılların ilk yarısında azınlıkların, bu arada Türk toplumunun bütün kültür oacakları kapatılmış, bu arada Türkçe kitaplar imha edilmiştir.

Sözümona Soya Dönüş sürecinde Türkçe kitap fonlarından başka, kimi şahısların evlerindeki kitaplar toplatılıp imha edilmiştir. Demokratik toplum sistemine geçiş sürecinde, Türk azınlığına yönelik kültür ve sanat kuruşları da kurulmaya başlamıştır. 1996 yılında kabul edilen özel bir yasa ile Halk Kültür Evleri diğer sivil toplum kuruluşlarından ayrılmış ve devlet destekli STK statüsünü kazanmışlardır. Halk Kültür Evleri Yasası’nda ayrıca bu kuruluşların Bulgaristana özgü kültür ve eğitim kuruluşu olduğu belirtilmiştir. Kırcaali'de Ömer Lütfi, Varna'da Sabahattin Ali, Şumnu'da Nâzım Hikmet kültür evleri aktif faaliyet yürüten kuruluşlar olarak ön plana çıkmışlardır.

2000 yıllarının başında Rusçuk'ta Güneş, Hezargrad'ta Deliorman, Hasköy'de Kadriye Lâtifova, Hacıoğlu Pazarcık'ta Mevlânâ Halk Kültür Evleri kurulmuş ve faaliyete geçmişlerdir. Bulgaristan'da Türk azınlığın yaşadığı bölgelerde bulunan ve bu kültür-sanat kuruluşları geçmişte kıraathanelerin olduğu gibi, bugün de devletin sağladığı yardım yetersiz ve sınırlı olduğundan, çok zor şartlar altında faaliyet göstermektedir.

Bunlardan bazıları mekan eksikliği, onarım ihtiyacı, Türkçe kitap ve süreli yayınların ulaşmaması, dans ve müzik eğitmenlerinin bulunmaması, donanım ve envanterin kısıtlı ve yetersiz olması gibi sebeplerle, faaliyet programlarının tam olarak uygulayamamaktadır.

Kaynak: İbram Ahmed

Ziyaretci sayısı: 1242


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Rüstem Aziz 2019-05-14 11:03:57
Çok ciddi bir araştırma gerektiren konuya kısa ve özlü bir şekilde açıklık getirme bakımından kaynak niteliğinde bir yazı olduğuna inanıyorum. Yazarı İbram Ahmet ve Kırcaali Haber'i kutluyorum.
Hatçe 2019-05-14 18:39:01
Anladım İbrahim Ahmet'i kutluyorsun ANLAMADIĞIM neden Kırcaali haberi kutluyorsun.
Yazıyı YAYINLADIĞI için mi.
Kırcaali haberİ AZINLIK STATÜSÜNE destek verdiğinde KUTLA.
Pertev 2019-05-14 22:21:08
Hatçe kız kim kimi kutluyordan sana ne. Sen git ilaçlarını iç önce
pertefçe 2019-05-15 11:07:42
Neden Haççe kızımıza dil uzatıyorsun beya kimsin sen utanmıyor musun kızçağız bi soru soru bırakın cevabını alsın
SANA NE.
Soydaş 2019-05-15 12:52:10
Bulgaristan'daki Türklere Milli Azınlık istenmesi çok doğaldır. Ancak bir partinin seçim kampanyası olarak başlatılan bu imza kampanyası başarıya ulaşamayacaktır. Azınlık statüsü için imza kampanyasını STK lar başlatsaydı faydası daha fazla olacaktı. Daha fazla insan imza atacaktı. Lütfi malesef işi b.klamıştır. Zaten kendisi HÖH yönetimindeyken azınlık statüsünün en büyük karşıtıydı.
7025 2019-05-15 13:00:42
Hatçe sen acaba Tolkin ve Corç Martin'in hayal dünyalarından karaktermisin diye ciddi ciddi düşündüm. Ne yazık ki Lord of the rings ve A song of ice and fire evrenlerinde iç mantık var, ama Hatçenin zihin evreni çelişkilerle dolu. Kabus bile değil.

Kırcaali haber DOST partisinin yayın organı değil. Yazarlarınn şahsi siyasi fikirleri olabilir, gayet normaldir. Bu tür ucuz siyasi propaganda karalamasına tenezzül eden zihniyet elde edeceği siyasi çıkar götürüsünün yanında hiç kalır. Hatçe, zır zurna olmaya devam et sen e mi?!
Feskalara 2019-05-15 17:12:22
Fes gavuru hep olduğu gibi yine kendi yolunda devem ediyor unun yolu ne yazık ki Türkleri karamsarlığa itmek olmayacak Feska NYAMA DA STANE..
Eninde sonunda BG tek bir Türk kalsa da AZINLIK statüsü tanınacak.
Bunu bi kere kabul edin DRUGARYU FES.

Tolkin, Corç Martin bunları ancak sizler gibi EĞİTİLMİŞ filozoflar bili ama sıradan insanlar bunlardan anlamaz boşuna ter döküyorsun.
Katçe kızımıza dil uzatmayın soru sormuş ne var bunda alınganlık yapmayın zayıf iradeliler alınganlık yaparlar.
DpS/kardeşe 2019-05-23 05:44:06
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS