Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ağustos 2019
HABERLER » Bulgaristan
Kırcaali'de “Yıldız Yağmuru” Şöleni

Kırcaali'de “Yıldız Yağmuru” Şöleni

14 Mayıs 2019

Yakında çevirmen Aygül Gavazova'nın “Yıldız Yağmuru” başlığı altında sekizinci çeviri kitabı da gün yüzü gördü.

Aygül Gavazova son kitabı ile ilgili şunları paylaştı:
“Şimdiye kadar “Balkanlarda Türk Öyküsü” büyük projem kapsamında Balkan ülkelerinden 100’den fazla Türk öykü yazarını özgeçmiş ve yapıtlarından örneklerle Bulgarcaya çevirip okuyucularımıza tanıtmışımdır. Yaptığım araştırmalar sonucu bu yazarların sayısının en çok Bulgaristan'da olduğunu memnuniyetle tespit ettim. Bunların arasında örneğin Ahmet Tımış gibi yazarlarımızın Türkiye üniversitelerinde okutulması hepimizin gururudur.

Sevgiyle Kırcaali'ye hasrettiğim “Yıldız Yağmuru“ kitabıma ayrı, ayrı nesilleri temsilen 30 Bulgaristan Türk öykü yazarını dahil etmişimdir ki, bunların çoğunluğu Kırcaali ve ilimizdendir. Nihayette kitaba alınan ve alınamayan yazarlarımızın hepsi Bulgaristan Türk Edebiyatı semalarında birer yıldızdır ve yapıtlarıyla daha iyi bir dünya için yolumuza ışık tutmaktadırlar.

Prof. İbrahim Tatarlı'nın açıklamasına göre Bulgaristan Türk Edebiyatının yüzyıllarca süren bir tarihi vardır. Bu zaman zarfında birçok yetenekli şair, yazar, eleştirmeci, tarihçi yetişmiştir. Ne var ki bugüne dek bu Edebiyat bir bütün gibi araştırılmamış, genel ve özel sorunların ışıklandırılması çok geç başlamıştır. Bu yönde ilk girişimler ancak 20. yüzyılın 40-50. yıllarında yapılmış ve bu yolda hala çok iş vardır.

Bu bağlamda “Yıldız Yağmuru”nun antoloji iddiası olmamakla birlikte, bu yöndeki umum çalışmalara denizde damla misali bir katkı sağlayabilirse, sevinirim.

Umarım okuyucularımız bu kitabı ilgi ile karşılayacaktır, çünkü hayata yaklaşımı ve ele aldıkları konular itibariyle Bulgaristan Çağdaş Türk öykücülüğünün gelişmesi ile ilgili daha zengin bir tasavvur vermekle birlikte, zevkle okunacak alakalı ve cazip öyküler sunmaktadır.

Bana bu çok sorumlu uğraşlarımda Nadya Asparuhova gibi aydınlarımız ve okurlarımız “Çeşitli zihni kabiliyet ve fikri uğraşlarınızın ciddi bir şekilde dikkat çekmenin dışında, yaptığınız iş muazzam saygıya layıktır. Sizleri candan kutlar, haklı olarak gurur duymanızı ve son derece tatmin olmanızı içtenlikle dilerim” gibi destek verici sözleri beni daha da ilhamlandırmaktadır ki, bu anlamda herkese teker, teker kalpten şükranlarımı sunarım.”

Bizler de Aygül Gavazova'ya bu yolda sıhhatli, huzurlu ve daha nice, nice başarılı yarınlar, bütün okuyuculara da “Yıldız Yağmuru” ile zevkli dakikalar dileriz.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 1266


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS