Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
Türkçe Eğitiminde Öğretmen ve Ders Kitapları Eksikliği Yaşanıyor

Türkçe Eğitiminde Öğretmen ve Ders Kitapları Eksikliği Yaşanıyor

15 Mayıs 2019

Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim öğrettim yılında Türkçe ders kitapları tedarik edilecek.

Kırcaali bölgesinde Türkçe, serbest seçmeli ders olarak okullarda okunmakta. Sadece Ardino'nun Vasil Levski Ortaokulu ve Kişisel Gelişim Destek Merkezi'nde hazırlık için altı grup var. Borovitsa ve Gorno Prahovo köylerinde de gruplar var.

Belediye Başkanı Resmi Murad'a göre, eğer B müfredatında dil isteğe bağlı bir konu haline gelirse, daha iyi bir organizasyon olacaktır. Belediye Başkanı Resmi Murad, Türkçe yardımcı ders kitaplarının olmadığını vurgulayarak, “Türkçe öğretmeni bir müfredat tasarlar, kendi programını yaratır ve dersi bu şekilde çalıştırmaktadır” dedi. Resmi Murad, Türk Dili Çalışmalarında Acil Önlemler konusunda Eğitim Bakanı Krasimir Valçev'e yazılan mektubun başlatıcılarından biridir. Bölge muhtarlarının taleplerinin uzun zaman önce belirttiklerini, ancak şimdi bakanlığın bu soruna dikkat çevirdiğini belirtti. Bakandan, gelecek ders yılında yeni kitapların sağlanacağına dair güvenceler alındı. Belediye başkanlarına göre, şu anda belediye okullarında Türkçe eğitimi için iyi eğitimli öğretmenlerin bulunmaması ve son ders kitabı yıllar önce yazıldığı için uygun koşullar mevcut değil.

Zekiye Hasan, Kirkovo'nun Fotinovo köyündeki okulda Türkçe ve Bulgarca öğretmenidir. Çocukları ana dillerinde eğitim vermek için yurtdışından materyaller aramakta. Öğretmen Zekiye Hasan, “İnterneti yurtdışından da malzeme almak için kullanıyoruz. Ancak hiçbir metodolojik materyal, ders kitabı, okul kitabı yok. Birkaç ders kitabı varsa onlar da çok eski. Şimdiye kadar herhangi bir çalışma programımız yoktu. Onları kendimiz hazırlıyorduk” dedi. Ana dilini öğrenmek, Bulgarca öğrenmeye de yardımcı olduğunu belirtti.

Zekiye Hasan, Bulgaristan Milli Radyosuna verdiği demeçte Fotinovo'daki okulda yüzlerce çocuk eğitim görmekte olduğunu ve öğrencilerin ana dilinde derslere zevkle katıldıklarının altını çizdi. Öğretmen, evde Türkçe konuşulduğundan ebeveynlerin çocuklarının Batı dilini öğrenmesinin daha iyi olduğu yönündeki iddialarını reddetti.

Türkçe öğretmeni, “Gelin, anadilinde metin yazan bir çocuğun Bulgarca da ne güzel metinler yazdığını görün” dedi. Bu nedenle, öğretiminde Zekiye Hasan, çeviriyi her iki dilde de kullanmaktadır.

“Ana dilin, insanın kişiliği olduğunu söylerler. Bir çocuk kendini ifade edemezse, gelecekte problemler olacaktır” diyen öğretmen Hasan, anadili Bulgarcadan farklı olan çocukların okulda anadillerinin okutulmasının ana nedeni bu olduğunu belirtti.

Eğitim Bakanlığına göre, öğretmenler yeni ders programlarını iyi bildiklerini ve eski ders kitaplarını da buna göre uygulayabilecekler.

Şu anda, 2013 ve 2015 yıllarından onaylanmış Türkçe eğitim ders kitapları mevcuttur, ve bu kanunları ihlal etmez.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 1072


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


talebe 2019-05-15 10:47:58
Ben Türkçe olana anadilimi okulda seçmeli olarak okumak istemiyorum normal ders programında okumak istiyorum.
Seçmeli olarak İngilizce okumak istiyorum bu zamanlarda İngilzce bilmeye iş bulamıyor.
Anemin, babamın, nenemin, dedemin yıllardır DPS oy veriyorlar onlardan benim isteğin parlamentoda anadilimi normal programda okumak istediğimi söylesinler vermiyorlarsa mahkemeye gidilsin yine vermiyorlarsa AP kürsüsünden Filiz abla benim isteğimi söylesin olmazsa AİHM gidilsin BEN ANADİLİMİ OKULDA SEÇMELİ DEĞİL ZORUNLU PROGRAMDA OKUMAK İSTİYORUM.
Or 2019-05-16 00:13:36
türkçe nasıl zorunlu ders olurki elin bulgarı neden türkçe okumak zorunda kalsın? isteyen seçsin okusun.
fes 2019-05-16 21:08:58
Breh breh, ne biçim bilgili bir talebe imiş bu ya, AİHM bile biliyor, şaştım kaldım doğrusu. Talebenin arkasına gizlenerek DPS'ye saldıran biz zurna olmasın bu ya, Hani kıçında bir çıban çıksa sorumlusunun DPS olduğunu söyleyen zurnalardan. Talebeye bak be!
Selami Üçlü 2019-05-17 09:43:33
Evet, talebe talebe olmaktan çıkmış kvantum mekaniğini bile biliyor mübarek.Bilmediği yok be onun, hocalarına ders verecek kerata .
Pısırıklara 2019-05-17 15:49:42
Ne zaman oturup BG Türklerin durumunu ciddi ciddi düşüneceksiniz ne biçim Türk siniz.
Sizin desteklediğiniz o hain DpS hareketi 30 yıldır Bulgar devletine hizmet ettiğini bütün dünya biliyor.
Bu günkü Türklerin durumundan tamamen DpS VE ONU DESTEKLEYENLERDİR.
Bu günkü hayinlerin yaptıkları gün gelip önüne konulacaktır kimsenin kuşkusu olmasın konulmasa da onların evlatların önüne konulacak yine konulmazsa kesin Torunların önüne konulacaktır.
Tarih SADAKATI ve İHANETİ asla UNUTMAZ.
Her hainliğin bir bedeli vardır.
Gospod zabavya no NEZABRAVYA.
aptala 2019-05-18 17:44:20
Kendisi gibi aptal olmayan herkesi pısırık sanan aptal, bütün dünya hiç bir şey bilmiyor, sadece sen bütün dünyanın öyle düşündüğüne kendini inandırmış bir zavallısın. Avrupada tek bir kişi bile DPS'nin bulgar devletine çalışıyor diye düşündüğü yok, o senin uydurman.
Aptalcıya 2019-05-23 13:11:17
Ne kadar uğraş saz da Türkleri yıldıramayacaksınız sizler DpS hainlet zamanınız azalıyor.
30 yoldan bu yana DpS Türklerin hangi hakları alabilmiş kütüklerden zorunlu Bulgar isimleri bile SİLDİREMEDİ.
Götürdüğünüz paralar da sizleri pısırıkları kurtaramayacak.
Unutmayın dosyalarınız gün gelir önünüze konur.
Konmasa da çocuklarınızın önüne konacak konmadıysa kesinlikle torunlarınızın önüne konulacaktır.
Tarih sadakati İHANETİ asla unutmaz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS