Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'daki 479 yıllık Fatih Sultan Mehmet Camii yıkılmak üzere

Bulgaristan'daki 479 yıllık Fatih Sultan Mehmet Camii yıkılmak üzere

15 Mayıs 2019

Bulgaristan'ın Küstendil (Köstendil) şehrinde bulunan Osmanlı döneminin önemli eserlerinden 479 yıllık Fatih Sultan Mehmet Camii, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Bulgaristan'ın Makedonya sınırındaki Köstendil şehrinde 1540 yılında ibadete açılan Osmanlı'nın Balkanlardaki önemli camilerinden Fatih Sultan Mehmet Camii, bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu. Makedonya ve Sırbistan'dan gelenlerin de ibadet ettiği cami yaklaşık 50 yıl önce üldeki komünizm döneminde ibadete kapatıldıktan sonra kaderine terk edildi. Caminin yıllar içinde süslemeleri ile ihtişamlı görünüme sahip minaresi hasar gördü, bir kısmı yıkıldı. Ardından da dış ve iç kısımlarında yıkılmalar nedeniyle harabe görünümünü aldı.

Bulgaristan'da yaşayan Türkler, caminin restore edilip yeniden ibadete açılması için hiç bir adım atılmadığını ve kendilerinin de yaptığı başvurulardan sonuç alınamadığını söyledi. Köstendil'deki Fatih Sultan Mehmet Camii'nin son imamı Ahmet Hoca'nın oğlu İzzettin Ali, caminin halini görünce büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Babasının Sofya'dan 1949 yılında Köstendil'e atandığını ve caminin son imamlığını yaptığını belirten İzzettin Ali, "Babam öldükten sonra cami kapatıldı. Müslümanlar bu camide toplanıyordu, sadece biz değil Makedonya ve Sırbistan'dan da Müslümanlar gelirdi. Yaklaşık 50 yıl öncesine kadar caminin kapısı hep açıktı. Ancak yıllardır kapalı ve harabe haline döndü. Hala üzerindeki tuğlaları, taşlar dökülüyor. Daha önce zaten caminin üstündeki kurşunlar indirildi ve yaklaşık 20 tonluk kurşun satıldı. Üstüne sadece bir beton yaptılar o kadar" dedi.

Köstendil'de yaşayan Müslümanlar, tarihi ve kültürel eserin bugünkü durumundan kurtarılıp, hayata kazandırılmasını çağrısında bulundu.

Kaynak: DHA

Ziyaretci sayısı: 1802


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2019-05-15 11:04:45
BOŞ müftülük orada boş boş oturacağına özellikle uluslar arası toplantılarda bu vahim durumu dile getirebilirler ama neredeeeeeeeeeee onlar aldıkları maaşlarına bakarlar camiler yıkılacakmış kimin umurunda.
Aldıklarıı her stotınka haramdır onlara.
Onların sayesinde bugün BG dinsiz Müslüman gençliği yetişmekte.
Boş müslümana 2019-05-15 12:53:38
Cahil Müslümana göre "özellikle uluslar arası toplantılarda bu vahim durumu dile getirebilirler". Dile bir getirseler, şıp diye meseleler hallolacak, katiyen dinsiz Müslüman gençliği yetişmeyecek. Hayali masal dünyasında yaşamak böyle işte.
GOCUMAN 2019-05-17 22:24:30
Bulgaristandaki çakma imamlar 3 martta papazlarlan beraber hoşgörü kafesi içeceğine camiyi yaptırmaya ön ayak olsun.
Cumadan cumaya minbere çıkıp hutbe okumaklan imamlık bitmiyor.
halk 2019-05-27 21:54:41
yazıkı bulgaristaanda din lafta sade ramazandayız oruc yok namaz yok bastakilerde herkezi camiden uzaklastıriyor hedef bu zateeeen
Dolu Müslümana 2019-06-14 12:34:33
Boş müftülük senin gibi tam boş.
Uluslararası platformlar tam yapılmasını gerek yapmayanları şikayet ile ülkedeki Müslümanların hakları kıstlandıpını açıklamak dizler “dolu” müslümanlar.
BG devletin politikası ülkede ikamet eden Müslümanları FİNSİZLEŞTİRMEK sizler yalanalar bu gerçeği de inkar edersiniz iç beş leva için ananızı bile SATARSINIZ.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS