Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ağustos 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'ın üçüncü ülkelere yaptığı ihracatta artış

Bulgaristan'ın üçüncü ülkelere yaptığı ihracatta artış

15 Mayıs 2019

2018'de %12'nin üzerinde bir düşüşün ardından, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği dışındaki pazarlara yaptığı ihracat bu yıl toparlanıyor.

Ulusal İstatistik Kurumu'ndan (NSI) gelen veriler, 2019 yılının ilk üç ayında üçüncü ülkelere yapılan ihracatın %13,4 oranında arttığını göstermektedir. Bulgaristan'ın toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %8.9 artışla 13.94 milyar leva oldu.

Ticari ortakların verileri, Bulgar şirketlerinin satışlarının AB dışındaki neredeyse tüm pazarlarda toparlandığını göstermekte. Birkaç istisnadan biri, Bulgaristan'ın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı olan Türkiye'dir. Bu doğrultuda, Mart ayında %9,3 düşüş yaşanmaktadır.

Kanada şu anda Bulgar ekonomisi için ikinci sırada yer alıyor; bu, yıllık %24,3 artışla 414 milyon leva olan AB dışındaki ihracat anlamına geliyor. Kanada’dan sonra Sırbistan ve ABD sıralanıyor.

Bulgaristan’ın Rusya’ya ihracatı %6.8 artıyor, ki bu rakam diğer rakamlara göre çok fazla değil; ancak, Bulgar ihracatının Rusya’ya yaptığı devasa çöküşü Moskova'ya yaptırım uygulanmasından sonra olduğu göz önünde bulundurulması gerekmekte.

Bulgaristan'ın Üye Devletlerle olan ticari ilişkileri hakkındaki veriler yalnızca Şubat ayından itibaren mevcuttur. Bunlardan Almanya'ya yaptığımız ihracatın yıllık bazda %7,4 arttığını ve mart sonunda ise 1,444 milyar leva olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Bulgaristan’ının diğer büyük dış ticaret ortakları arasında İtalya, Romanya ve Yunanistan bulunmaktadır.

Bulgar şirketlerinin yurtdışına sattıkları mal gruplarına ilişkin istatistikler, neredeyse hepsinde bir büyüme göstermektedir. Bunların çoğu (% 55 oranında) "Hayvansal ve bitkisel kaynaklı yağlar" grubunun ihracatını arttırmaktadır. İhraç edilen üretimin değeri 82.6 milyon levadır. Akaryakıt ve petrol satışları %23 artarak 726 milyon leva, gıda ve hayvancılık ise %43 artarak 405.5 milyon leva oldu.

En büyük grup - metal ve metal olmayan ürünleri içeren "esas olarak malzeme türüne göre sınıflandırılan ürünler" % 6 oranında azalarak 885,1 milyon levaya düşmüştür.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1297


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS