Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Sofya Havalimanı İmtiyaz İhalesine En Yüksek İhale Bedeli Ödemeyi Fransız-Türk Konsorsiyumu Teklif Etti

Sofya Havalimanı İmtiyaz İhalesine En Yüksek İhale Bedeli Ödemeyi Fransız-Türk Konsorsiyumu Teklif Etti

15 Mayıs 2019

Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanlığı Sofya Havalinanı imtiyaz ihalesi çerçevesinde yapılan beş başvurudan ihale şartlarına uymaları nedeniyle eleme yapmadan bütün tekliflerin açılmasına karar verdi. Açılan tekliflerden Fransız Aéroports de Paris Group ve Türk ÒÀV Havalimanları şirketlerinden oluşan konsorsiyumun en yüksek ihale bedeli ödemeyi vadettiği anlaşıldı.

KDV hariç en az 550 milyon leva ihale ön ödemesinin yapılması, her yıl en az 15 milyon leva veya toplam gelirlerin % 10’u kadar ihale bedeli ödenmesi ve yapılacak yatırımların en az 600 milyon euro olması devletin ihaleye ilişkin koyduğu belli başlı şartlardır. Operatör seçiminde ihale bedelinin ağırlığı % 55, teklifin teknik özelliklerinin ağırlığı ise % 45 olacak. Manchester Airports Group, Münih Havalimanı – Meridiam Fonu Ortaklığı, Kopenhag Havalimanı - Sauerwein & Schaefer Bau Partnerliği ve Fraport ihaleye başvuran diğer adaylardır.

Aéroports de Paris Group - ÒÀV konsorsiyumu, yıllık ihale bedeli olarak 32,8 milyon euro teklif ediyor ve 903 milyon euro büyüklüğünde yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Söz konusu yatırımın 469 milyon euroluk kısmı yeni altyapıya, geri kalan kısmı ise bakıma ayrılacak. Yatırımın bir diğer açıdan değerlendirilmesi 168 milyon euronun (toplam yatırımın % 20’sinden az) havalimanının ticari faaliyetlerinin iyileştirilmesinde kullanılacağına, geri kalan kısmının ise havacılık faaliyetlerinde kullanılacağına işaret ediyor. Aday, 2055 yılında yolcu sayısının 20,9 milyona ulaşacağını tahmin ediyor

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Miliyetçi 2019-05-16 17:36:33
Bolen Siktirov, Krastav Karakanov ile Vareli Simeonka havaalanı önünde Türk firmasını PROTESTO edeceklermiş.
Ne iskame Turtcı VIN TURCİTE diye bağracaklarmış.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS