Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Avramova: Yeni program döneminde temel amaç, dengeli bölgesel kalkınma olacak

Bakan Avramova: Yeni program döneminde temel amaç, dengeli bölgesel kalkınma olacak

02 Temmuz 2019

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova, Ulusal Bulgaristan Belediyeler Birliği’nin 2015-2019 görev dönemine ilişkin kapanış konferansında yaptığı konuşmada,” Bölgesel politikada değişiklik üzerinde çalışıyoruz. Bir sonraki programlama dönemi için temel amaç, dengeli bölgesel kalkınma olacaktır. Her bir ilin, her bir bölgenin gereksinimlerini ve özelliklerini karşılayan projelere odaklanmayı öngörüyoruz. Böylece finansman tüm yerleşim yerlerine ulaşacak” diye kaydetti.

Bakan, şu anda belediyeler ile imzalanan yaklaşık 1,5 milyar leva tutarındaki 455 proje sözleşmesinin Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programınca sağlanan finansman desteği ile yürütülmekte olduğunu bildirdi. Avramova, bu projelerden elde edilen gözle görülür sonuçlara rağmen merkez ile çevre arasında ulusal, bölgesel ve yerel düzeylerde hala bir orantısızlık olduğunu belirtti.

Avramova, Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programınca sağlanan proje finansmanı tutarının, kentsel ve bölgesel olmak üzere iki ana unsura ayrılacağını izah etti. Tahminler, gelecekteki programın bütçesinin mevcut olandan daha büyük olacağı yönündedir. Ulusal eş finansman da eklenecek olan harcama tutarının 1,5 milyar Avro civarında olması bekleniyor. Bakan, tutarın gösterge niteliğinde olduğunu ve müzakerelerin başladığı çerçevenin bu olduğunu belirtti.

Avramova,”Yeni yönetmelik uyarınca sürdürülebilir kentsel kalkınmayı desteklemek için bir sonraki programlama dönemi için belirli bir kaynak tahsis edilmelidir. Bu, ulusal bütçeden de fon eklenecek olan yaklaşık 339 milyon Avroyu göstermektedir. Kentsel unsurun 10 büyük il belediyesini kapsayacağı öngörülmektedir” diye bildirdi.

Bakan, ”Bölgesel projeler, farklı paydaşların yer aldığı ortaklıkların katılımıyla gerçekleştirilecektir. Mevcut ortak bir soruna bir çözüm sunabilecek veya ilgili bölgenin gelişmesi için potansiyelin değerlendirilmesini hedefleyebileceklerdir. Her bir entegre proje, gerekli yatırımlara bağlı olarak birkaç bileşen içerecektir - örneğin yol, hastane, birkaç ilçelere genel sağlık hizmetleri sağlamak için yumuşak önlemler vb. gibi ve bu bileşenler belirli bir operasyonel programa yönelik olacaktır, bu tür projeler bütün bölge için önemli olacaktır” diye belirtti. Avramova, buna örnek olarak Sliven (İslimye) ve Yanbol şehirleri arasında dört şeritli yol inşa edilmesi ve bu yol etrafında her iki ilde ikamet eden vatandaşların iş sahibi olabileceği ekonomik bölge oluşturulması fikrini gösterdi.

Avramova, bu tür projeleri uygulamak için güçlü bölgesel yapılanmalara ihtiyaç duyulacağını ve bu nedenle Bölgesel Kalkınma Yasası'nda değişiklik yapılması öngörüldüğünü vurguladı. 2021 sonrası dönemde Bölgesel Kalkınma Konseylerinin yapısında ve teşekkülünde bir değişiklik söz konusudur. Bu konseylerin ilgili bölge için proje seçiminde gerçekten karar vermelerine fırsat verilecektir. Onlar ayrıca Avrupa Birliği’nin yapısal ve yatırım fonları tarafından hibe desteği verilen programların uygulanmasında işlevlere sahip olacak.

Bakan,” Asıl zorluk, süreçteki tüm katılımcıların ne derecede ortak çalışabilecekleri ve bölgesel politikayı yeni yönetim şeklini uygulayabileceklerine bağlı olacak. Proje başarısı ve insanlara faydaları buna bağlı olacaktır” diye vurguladı.

Avramova,”Multifund Financing yaklaşımının uygulanmasının, en acil yerel ve bölgesel sorunlara yönelik kapsamlı önlemlerin uygulanmasını destekleyeceğine inanıyoruz. Bu, ülkenin tüm bölgelerinin sürdürülebilir ve dengeli kalkınması için bir sonraki adım olacaktır” diye yorum yaptı.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS