Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Milli Gelirler Ajansı’nın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı yapıldı

Milli Gelirler Ajansı’nın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı yapıldı

16 Temmuz 2019

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Boyko Borisov, Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu’na bağlı Milli Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıdan sonra basına açıklamada bulunan Maliye Bakanı Vladislav Goranov, “Son derece rahatsız edici bir saldırı, sızan bilgiler gerçekten NAP’ın veritabanının bir parçası. Toplam veritabanının yaklaşık % 3'ü etkilenmiştir. Kişisel bilgileri indirilen kişilerin kesin sayısı henüz belirlenmedi” diye kaydetti.

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, “Başbakan’a NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bilgi verdik. Bir Rusya alan adı uzantılı bir siteden NAP sunucularına bağlantılar içeren mesaj gönderilmiştir. Bu bilgi NAP’ın sunucularına denk gelmektedir ve bu NAP’ın sunucularına yetkisiz erişimi doğrulamaktadır. Hacker saldırısını ortaya çıkarmaya ve hasarı en aza indirmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Başbakan'ın talebi üzerine bu tür bir erişimin yapılıp yapılmadığı konusunda diğer kurumlarda kontroller yapılmaktadır” diye belirtti.

Bakan Goranov, “Kişisel verilerin yanı sıra vergi bilgi güvenliğinde de sızma olmuştur. Sızan bilgiler, kişilerin mülkiyeti altında bulunan mallara ilişkin tam bir sonuç çıkarmak için yetersizdir, ancak bu durumun açıklanmasını kolaylaştırmaz” dedi.

Goranov,”Uzman değerlendirmesine göre NAP’ın kullandığı ve sürekli oluşturduğu büyük veritabanından bilgi parçacıkları indirilmiştir. Bu anlamda bu bilgi parçacıkları bazında kapsamlı bir analiz yapılabileceği düşünülemez” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS