Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bir şüpheli yakalandı

NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bir şüpheli yakalandı

17 Temmuz 2019

NOVA TV’de yayınlanan Merhaba Bulgaristan programına konuk olan İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü (GDBOP) Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yavor Kolev, “Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bir şüpheli yakalandı ve Salı günü öğleden sonra gözaltına alındı” diye açıkladı.

Kolev, ”Şüpheli, bir siber güvenlik şirketinin çalışanıdır. Bu tür saldırıları önlemek için görevleri çerçevesinde farklı şirketlerin siber güvenlik kırılganlıklarını test ediyor” dedi.

Kolev, hacker olduğunu iddia eden biri tarafından basın kuruluşlarına gönderilen mektupta iddia edildiği gibi şüphelinin Bulgar kadınla evli bir Rusya vatandaşı olduğunu reddetti. Şüphelinin 20 yaşında olup işyerinde gözaltına alındığı anlaşıldı. Hacker saldırısının ise Bulgaristan’dan yapıldığı ortaya çıktı.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü,”İşlediği suçu işaret eden veriler içeren işyerinde kullandığı dizüstü bir bilgisayara, ofisinde bulunan iki dizüstü bilgisayara ve bir sabit bilgisayara kanıt olarak el konuldu. Bu saldırı olayına karışan bir şüpheli tespit ettiğimizi söyleyebilme ihtimalimiz büyük” diye belirtti.

Kolev, NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısına ilişkin tüm ihtimaller üzerinde durulduğunu izah etti. Olayı tahkik eden yetkililerin ifadesine göre bilgisayar korsanının saldırıyı gerçekleştirme nedeni, yeteneklerini kanıtlaması olabilir.

Pazartesi akşamı, birkaç Bulgar medya kuruluşuna NAP sunucularına bağlantılar içerdiği iddia edilen bir mesaj gönderildi. Daha sonra bu bilgi yetkili makamlar tarafından doğrulandı. Yaklaşık 1 milyon Bulgaristan vatandaşının kişisel verileri ve sigorta bilgilerinin dışarı sızdığı ortaya çıktı.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS