Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HAFTANIN ÖZETİ (14- 21 Temmuz 2019)

HAFTANIN ÖZETİ (14- 21 Temmuz 2019)

21 Temmuz 2019

Diyamandovo Mahallesi mevlidine yaklaşık 1000 kişi katıldı. Ardino’nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyünün Diyamandovo Mahallesi’nde geleneksel olarak sağlık ve bereket için kurban kesilerek mevlit okutuldu. Mevlit merasimine Diyamandovo Mahallesi sakinleri ve civar yerleşim yerlerinden gelenlerle birlikte yaklaşık 1000 kişi katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Bulgaristan'da NATO tatbikatı! Türk gemisi dikkat çekti. Karadeniz sahilinde bulunan Varna limanı açıklarında, NATO organizasyonu ve komutanlığında düzenlenecek "Breeze 2019" Deniz Tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı. Tatbikata ilişkin Varna Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Amiral Georgi Penev, tatbikatta kriz ortamında deniz güvenliği sağlama çalışmalarının yapılacağını ve müttefik ülkelerin güçlerinin arasındaki koordinasyonun artırılmasının amaçlandığını kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***
Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğinde 15 Temmuz Şehitleri Anıldı. FET֒nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki gerçekleştirdiği menfur terörist darbe girişiminin üçüncü yıldönümü vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni tertiplendi. Törene Büyükelçi Ulusoy’un yanı sıra, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı, Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu Başkanı Ana Cumalieva gibi Bulgaristan makamlarıyla Azerbaycan ve Pakistan Büyükelçilikleri temsilcileri, Türk iş insanları ile vatandaş ve soydaşlar katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Kırcaali’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı. Kırcaali'de Türkiye’de gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin 3.yılı münasebetiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu tarafından Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği’nin desteği ile organize edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Burgaz Başkonsolosluğundan 15 Temmuz Etkinliği. 15 Temmuz darbe girişiminin akim kılınışının üçüncü yıldönümü münasebetiyle Burgaz Opera binasında Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosluğu anma etkinliği düzenledi.
HABERİN DEVAMI
***
Resmi Murat, FİL-DER’in yeni Başkanı Mümin Tenekeci ile görüştü. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Bursa merkezli Filibe Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (FİL-DER) yeni Başkanı Mümin Tenekeci’yi makamında kabul etti. Görüşmede ortak projeler gerçekleştirilerek kültürel ve tarihi turizm alanında işbirliği yapılması konusu ele alındı. Görüşmede FİL-DER Onursal Başkanı Abdurrahman Ardahan da hazır bulundu.
HABERİN DEVAMI
***
Milli Gelirler Ajansı’nın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı yapıldı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Boyko Borisov, Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu’na bağlı Milli Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıdan sonra basına açıklamada bulunan Maliye Bakanı Vladislav Goranov, “Son derece rahatsız edici bir saldırı, sızan bilgiler gerçekten NAP’ın veritabanının bir parçası. Toplam veritabanının yaklaşık % 3'ü etkilenmiştir. Kişisel bilgileri indirilen kişilerin kesin sayısı henüz belirlenmedi” diye kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***
Türkiye’de oturan Bulgaristan emeklileri için beyanname zorunluluğu getirildi. Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ), Türkiye’de ikamet eden ve Bulgaristan’dan emekli maaşı alan Bulgaristan vatandaşlarının yılda iki kez olmak üzere sağ olduklarına dair onaylı beyanname sunmaları zorunluluğunu getirdi. Emekli aylığı alanlar, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki defa bizzat onaylattıkları belgenin aslını NOİ'ye göndermeli. Beyannamesi 10 Şubat ve 10 Ağustos tarihlerine kadar NOİ tarafından alınmayan kişilerin aylıkları kesilecek.
HABERİN DEVAMI
***
Hükümet, 2019 Yılı Demografik Gelişim Planı kabul etti. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre hükümet, 2012-2030 dönemine ilişkin Bulgaristan Ulusal Demografik Gelişim Stratejisi 2019 Yılı Uygulama Planı’nı kabul etti. Planda öncelikler arasında olumsuz demografik süreçlerin ve nüfusun azalmasının yavaşlaması, nüfus yaşlanmasının olumsuz sonuçlarının üstesinden gelinmesi ve bölgesel dağılımındaki uyumsuzlukların sınırlandırılması yer alıyor.
HABERİN DEVAMI
***
Engellilere sunulan kişisel asistanlık hizmetinin devamı için ilave kaynak sağlandı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre hükümet, 1 Eylül 2019’da yürürlüğe girecek yeni kanuna göre kişisel asistanlık ve ev işlerine yardımcı hizmetleri alma hakkına sahip olmayacak engellilerin bu hizmetlerden faydalanmaya devam etmesine yönelik ilave kaynak sağlanması kararı aldı.
HABERİN DEVAMI
***
NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bir şüpheli yakalandı. NOVA TV’de yayınlanan Merhaba Bulgaristan programına konuk olan İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü (GDBOP) Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yavor Kolev, “Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili bir şüpheli yakalandı ve Salı günü öğleden sonra gözaltına alındı” diye açıkladı.
HABERİN DEVAMI
***
İşveren örgütleri, tüm devlet kurumlarında bilgi güvenliğinin denetlenmesini istedi. Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB), e-devlet uygulamasına geçilirken tüm devlet kurumlarında bilişim teknoloji güvenliğinin derhal denetlenmesi konusunda ısrar etti. AİKB tarafından yapılan yazılı açıklamada Bulgar medya kuruluşuna kişisel ve tüzel kişilere ait kişisel veriler içeren dosyaların gönderildiği Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) bilgi sistemine karşı hacker saldırısının bir felaket olarak tanımlanabileceği vurgulandı. Örgüt, bağımsız dış uzmanlar tarafından hacker saldırısının tam olarak araştırılması ve sorumluların cezalandırılması konusunda ısrar ediyor.
HABERİN DEVAMI
***
Borisov, Dünya Bankası Grubu Genel İdare Müdürü Shaolin Yang ile görüştü. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Boyko Borisov, Dünya Bankası Grubu Genel İdare Müdürü Shaolin Yang ile yaptığı görüşmede, “Bulgaristan ve Dünya Bankası Grubu, bugün geliştirmeye devam ettiğimiz sürdürülebilir ve uzun vadeli bir ortaklığa sahiptir” diye kaydetti. Borisov, Başbakanlık konutunda gerçekleştirilen görüşmede Bulgaristan hükümetinin, Sofya'da Dünya Bankası Ortak Hizmet Merkezi'nin kurulmasına verdiği desteği vurguladı.
HABERİN DEVAMI
***
Başsavcı Tsatsarov, faşist eylemlerde bulunanlara daha ağır cezalar istedi. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre Başsavcı Sotir Tsatsarov, Bulgaristan Şalom Derneği Başkanı Doç. Dr. Alexander Oscar, İçişleri Bakanı Mladen Marinov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Geor Georgiev, Ulusal Meclis Başkanlığı’na parti gruplarına nefrete dayalı suçlara daha ağır cezalar verilmesine yönelik öneride bulundukları mektuplar sundular.
HABERİN DEVAMI
***
Filibe'de TÜRKSOY Gençlik Korosu'nun konserine büyük ilgi. Bulgaristan’ın Filibe kentinde Türk müziğinin seçkin eserlerinden oluşan bir programla sahne alan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Korosu bir konser verdi. Türk dünyası kültürünün müzikal geleneklerini uluslararası alanına taşıyan TÜRKSOY’un Gençlik Korosu, 2019 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak seçilen Filibe’nin merkezindeki Roma Stadyumu’nda konser gerçekleştirdi.
HABERİN DEVAMI
***
Bulgaristan Meclisi, ABD'den 8 F-16 savaş uçağı alımını onayladı. Dört saat süren tartışmalardan sonra ABD ile yapılan 8 adet F-16 Block 70 tipi savaş uçağı, uçak silahları ve donanımının satın alımına ilişkin dört sözleşmenin onaylanmasını içeren teklifler Meclis Genel Kurulunda birinci ve ikinci tur oylamada onaylandı. İkinci tur oylamada 123 milletvekili kabul oyu kullanırken 78’i ret oyu kullandı, 2’si ise çekimser kaldı.
HABERİN DEVAMI
***
Resmi Murat, Türkiye’den gelen konukları kabul etti. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, ailesinin kökenleri Mleçino (Sütkesiği) köyüne dayanan iş insanı Beycan Gönlüşen’in başkanlğında Türkiye’den gelen bir heyeti makamında kabul etti. Belediye Başkanı, konuklarına Ardino’nun tarihi, turistik yerleri ve kasabanın geleceğine yönelik planları hakkında bilgi verdi.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS