Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
“Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” adındaki kuruluşun sunduğu hizmetler tanıtıldı

“Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” adındaki kuruluşun sunduğu hizmetler tanıtıldı

22 Temmuz 2019

Kırcaali’de düzenlenen basın toplantısı ile “Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” adındaki sosyal hizmet kuruluşunun ana hedefleri, gerçekleştirdiği faaliyetler, beklenen sonuçlar ve verdiği hizmetlerin tanıtımı yapıldı. Yeni sosyal hizmet kuruluşu, geçen yılın sonunda gerçek bir faaliyete başladı. Kuruluş, Kırcaali Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, 2014-2020 İnsan Kaynaklarının Gelişimi Programınca Avrupa Birliği’nin Avrupa Sosyal Fonu tarafından finanse edilen bir proje sayesinde kuruldu. Projenin genel amacı, istihdama erişimi kolaylaştırmak ve sosyal ekonomi alanındaki profesyonel entegrasyonları için doğru koşulları yaratarak savunmasız grupların sosyal içermesini desteklemektir.

Projeye verilen hibe desteği tutarı 391 163, 63 leva. Bu tutarın 332 489, 08 levalık kısmı Avrupa Sosyal Fonu’ndan, 58 674,55 levalık kısmı ise ulusal bütçeden sağlandı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova yaptı. Tihomirova, projenin gerçekleştirilmesinin Kırcaali Belediyesi'nin geliştirdiği sosyal politikanın bir parçası olduğunu belirtti. Gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” adındaki yeni sosyal hizmet kuruluşu kuruldu ve engelli kişiler, işgücü piyasasındaki dezavantajlı gruplara ait kişiler ve diğer sosyal olarak dışlanmış kişiler, sosyal kurumlarda, engellilere yönelik kooperatifler ve özel kurumların yanı sıra sosyal girişimcilikle ilgili kurum ve teşkilatlarda istihdam edilmiş kişiler de dahil olmak üzere hedef gruptan 33 kişi istihdam edildi.

Proje yöneticisi Nermin Mehmet, proje kapsamında psikolojik destek ve savunmasız gruplara ait kişilerin istihdam edilmesi için motive edilmesi gibi çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirdiğini bildirdi. Ayrıca Kırcaali’nin Studen Kladenets semtinde Detelina sokağındaki 8 nolu adreste bulunan Engelli Çocuklar İçin Gündüz Merkezi’nin batı tarafındaki bölümde yer alan Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” kuruluşuna ait odaların onarımı yapıldığı, gerekli teçhizat ve ekipmanların alındığı anlaşıldı.

Nermin Mehmet, işletmenin sağladığı sosyal hizmetleri detaylı bir şekilde anlattı. Kamu çamaşırhanesinde yorgan çarşafı, havlu, bornoz, ince yorgan, örtü, perde, elbise ve başka yıkama hizmeti sunuluyor. Yıkama fiyatı, kilo başına 1,50 leva. Kilo başına 1.00 leva olmak üzere ütüleme hizmeti de sunuluyor.

Proje yöneticisi, ”Sosyal hizmet kuruluşu, ayrıca ev işleri yardımcısı ve ev temizlikçisi olmak üzere evlere yönelik iki hizmet sunuyor. Ev temizlikçisi için saat başına 3.00 leva ödeniyor. “Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” adındaki sosyal hizmet kuruluşunun sunduğu hizmetlerin ücretleri, Kırcaali İlçesinde Yerel Ücretlerin ve Hizmet Fiyatlarının Belirlenmesi ve Yönetilmesine İlişkin Yönetmelikte belirlenmiştir” diye vurguladı.

Projenin gerçekleştirilmesi, sosyal olarak dışlanmalarının üstesinden gelmek, yaşam kalitelerini yükseltmek, çalışma ortamında rekabet edebilirliklerini teşvik etmek, yoksulluklarını ve sosyal dışlanma riskini azaltmak için engellilerin ve işgücü piyasasındaki savunmasız grupların istihdamı, mesleki entegrasyonu ve çalışma alışkanlığı ve mesleki beceriler kazanmaları için fırsat yarattı. Böyle bir işletmenin açılmasının gerekliliği sadece pazarlama çalışması ile değil uygulamada da kanıtlanmıştır.

“Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” kuruluşunun yöneticisi Milena Kayryakova, faaliyete başladıktan sonra ilk başta gerçekten zorluklar çekildiğini, ancak an itibariyle sunulan hizmetlere talebin arttığını ve ev temizlikçisi hizmetine yönelik verilen siparişlerin bir sonraki ay için bile dolduğunu söyledi.

Hizmetlerden yararlanan kurumların birinin Nadejda Engelli Çocuklar İçin Gündüz Bakım Merkezi’nin olduğu anlaşıldı. Nadejda Engelli Çocuklar İçin Gündüz Bakım Merkezi Müdürü Türkan Şükrü, şimdiye kadar “Kamu Çamaşırhanesi ve Ev Hizmetleri” kuruluşu tarafından sunulan kamu çamaşırhanesi hizmetinden süre ve kalite bakımından son derece memnun olduklarını belirtti. Öte yandan bu hizmetten yararlanmanın Nadejda Engelli Çocuklar İçin Gündüz Bakım Merkezine vatandaşların ödediği ücretin düşürülmesine neden olduğu kaydedildi.

Ayrıca projenin gerçekleşmesiyle sosyal dışlanmalarının üstesinden gelebilmeleri için engellilerin ve işgücü piyasasındaki savunmasız sosyal grupların temsilcilerine istihdam, profesyonel entegrasyon ve çalışma alışkanlığı ve mesleki beceriler kazanmaları için fırsat yaratılacağını söylemek de önemlidir.

Nermin Mehmet, basın toplantısının sonunda, ”Proje süresi 18 ay veya proje 1 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek. Yeni sosyal hizmetler, proje bittikten sonraki altı ay içerisinde sürdürülebilecek ve arzumuz yeni sosyal kuruluşun faaliyetine ondan sonra da devam etmesidir” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS