Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Komuniga köyünde geleneksel yağmur duası yapıldı

Komuniga köyünde geleneksel yağmur duası yapıldı

29 Temmuz 2019

Çernooçene (Yenipazar) İlçesi’nin en büyük köyü olan Komuniga (Kuşallar) köyü bölgesinden, Türkiye’de ikamet eden hemşeriler ve Batı Avrupa’da çalışan gurbetçilerimiz olmak üzere onlarca Müslüman, köye yakın Asar Tepesi’nin yamaçlarında düzenlenen geleneksel yağmur ve bereket duasında bir araya geldiler. Tepenin üzerinde bölgenin tarihinde önemli rol oynamış bir Müslümana ait olduğu sanılan bir mezar bulunuyor.

Dini merasime katılan konuklar arasında Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Çernooçene Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Ferhat ve civar köylerin muhtarları yer aldı.

Mevlit programı, Komuniga Camii’nde imamlık yapan Sunay Akif ve bölgeden imamlar tarafından icra edildi. Onlar Kur’an-ı Kerim tilaveti sundular, Peygamberin hayatını anlatan Mevlid-i Şerif’i okudular ve ilahiler söylediler. Mevlidin sonunda hocalar, her türlü doğal afetten korunmak, barış ve huzur için dua ettiler.

Rafet Ahmet, söylediği ilahilerle katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Mevlit, Komuniga Cami Encümenliği tarafından Kominiga Köyü Muhtarlığının desteğiyle organize edildi. Komuniga köyü muhtarı Ruftin Şefket, “Mevlit, bize bir araya gelip sohbet etmemize imkan veren bir bayramdır” diyorlar.

Aydın Osman, yaptığı selamlama konuşmasında günlük zorluklara rağmen bölgedeki ahalinin kültür, saygı, birlik beraberlik ve iyi komşuluk gibi temel insani değerlerini korumaya devam ettiğine dikkat çekti.

Mevlit programından sonra katılımcılara kurban yemeği ikram edildi. Daha sonra sembolik olarak açık artırmayla satışa sunulan bağışlanan hayvan, giysi ve eşyaların satışlarından elde edilen gelirlerle gelecek yıl yapılacak mevlidin masrafları karşılanacaktır. Açık artırma, hayır yarışına dönüştü.

Kaynak: İsmet İSMAİL


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS