Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Kasım 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Taneva: Afrika domuz vebası salgınıyla ilgili görev değişiklikleri olacak, ama şimdi değil

Bakan Taneva: Afrika domuz vebası salgınıyla ilgili görev değişiklikleri olacak, ama şimdi değil

09 Ağustos 2019

Ulusal televizyon kanalı BNT'nin Gün Başlıyor programına konuk olan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Desislava Taneva, Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov’un emriyle Özel Yetkili Savcılık tarafından Gıda Güvenliği Ajansı’nda başlatılan inceleme ile ilgili, ”Kuşkusuz personel ve örganizasyonel değişiklikler olacak, ancak sahada çalışacak insanlara ihtiyaç duyduğumuz Afrika domuz vebası salgının doruk noktasına ulaştığı bir zamanda bunu yapamayız” diye kaydetti.
Taneva,”Şimdiye kadar ülkede evcil domuz yetiştirilen çiftliklerde 30 Afrika domuz vebası salgın noktası tespit edildi. Onların çoğu Kuzey Bulgaristan’da tespit edildi. Altısı endüstriyel domuz çiftliklerinde tespit edildi. Son günlerde Afrika domuz vebası virüsü 33 yaban domuzda tespit edildi” diye izah etti.

2007 itibariyle 12 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde böyle vakalar teşhis edildi ve onların arasında bu virüsün ortadan kaldırıldığı ülke henüz yok. Afrika domuz vebası virüsü 12 yıldır Avrupa’daki çiftliklerden yok edilemedi” dedi.

Bakan, ”Domuz üretimi ancak biyogüvenlik önlemleri alınarak yapılmalıdır. Yerli üretim yapmak istiyorsak, varılması gereken hedef budur. Biyogüvenlik önlemleri alınmalı ve bu çiftliklerin kaydı yapılmalıdır - bu ne o kadar zor, ne de pahalı bir şey. O zaman yayılma, bulaşma, hasar ve ekonomik kayıp riski büyük ölçüde azalmaktadır ve kaybedilen hayvanlar için tazminat ödenir” diye belirtti.

Taneva,”Duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederim. Onlar 30 Afrika domuz vebası salgınına karşı verilen mücadeleye katıldılar-önleyici tedbir olarak domuzlarını kestiler ve etinden konserve yaptılar, çiftliklerini temizlediler ve biz onlara 300 leva miktarında destek vereceğiz” diye vurguladı.

Protesto eylemleri yapılan yerler de dahil olmak üzere çiftliklerde yetiştirilen domuzların yüzde 75’i bu şekilde değerlendirildi. Gelecek yıl domuz üretimi biyogüvenlik önlemleri alınarak yapılacak” diye ekledi.

Taneva, ”Özel çiftliklerin etrafındaki üç kilometrelik riskli alanlarda kesilen domuzlar toprağa gömüldü, bu gerekliydi. Bu çiftliklerde biyogüvenlik önlemleri alınmadığı için virüsü yayan ara taşıyıcılardır” diye belirtti.

Taneva, hayvan üreticilerin Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı Dr. Damyan İliev’e karşı memnuniyetsizliği ve Başsavcısı Sotir Tsatsarov’un emriyle Özel Yetkili Savcılık tarafından Gıda Güvenliği Ajansı’nda başlatılan inceleme ile ilgili olarak bakanlığın savcılığa yardım edeceğini ve incelemenin sonuçlarına tamamen uyacağını belirtti.

Foto: BNT

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS