Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Doğu Avrupa’yı Nazizm’den kurtardığına dair şüpheli tezi kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Doğu Avrupa’yı Nazizm’den kurtardığına dair şüpheli tezi kınadı

04 Eylül 2019

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin 9 Eylül 2019 tarihinde düzenleyeceği “Doğu Avrupa’nın Nazizm’den Kurtuluşunun 75. Yılı Sergisi” ile ilgili resmi açıklamada bulundu. Açıklamada Sovyet Ordusunun kalkanlarının, Orta ve Doğu Avrupa halklarına yarım yüzyıl baskı ve sivil vicdanın bastırılmasını getirdiğine dikkat çekiliyor.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: ”Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği‘nin (SSCB) Avrupa’daki Nazizm’in yenilgisine katkısını reddetmeden Sovyet Ordusunun kalkanlarının Orta ve Doğu Avrupa’nın halklarına yarım yıl baskı, sivil vicdanının bastırılmasını, ekonomik kalkınmanın çarpıtılmasını ve gelişmiş Avrupa ülkelerindeki süreçlerin dinamiğinden kopmasını getirdiği gerçeği önünde gözlerimizi kapatamayız”.

Dışişleri Bakanlığı, planlanan sergiyle hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayarak Rusya Büyükelçiliğine ülkenin iç politik tartışmalarına müdahale söz konusu olduğu için Bulgaristan'da yalnızca bazı siyasi çevreleri ayrıcalıklı kılan şüpheli bir tarihi tezi ("kurtuluş") destekleyen pozisyon almama tavsiyesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığımız, 9 Eylül ve sonuçlarının, Bulgaristan'ın 20. yüzyıldaki gelişimi üzerindeki etkisinin tam ve doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için tarihçiler tarafından tarihsel bakış açısından ele alınması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, “Uluslararası hukuk açısından, gerçekler açıktır: 9 Eylül darbesi, 5 Eylül 1944'te SSCB tarafından Bulgaristan'a yapılan savaş ilanının ve ardından Sovyet birliklerinin SSCB'ye nötr olan Bulgaristan topraklarına girmesinin doğrudan bir sonucuydu” denildi.

SSCB, iktidara gelen yeni bir demokratik hükümetin Nazi Almanya’sı ile ilişkilerinin sona erdiğini ilan ettiği ve Bulgaristan Krallığı'nın Rusya'ya karşı tarafsızlık pozisyonunu yeniden teyit ettiği bir zamanda Bulgaristan'a savaş ilan etti. Bunu, resmi olarak koalisyon hükümet temsilcileri tarafından idare edilen Bulgaristan’ın SSCB ve Müttefikler tarafından geçici olarak işgal edilmesi, ancak fiili olarak son derece Sovyet Ordusunun varlığı sayesinde uygulanması takip etti.

Açıklamanın sonunda, “Bunun Bulgaristan için uzun vadeli sonuçları, Sovyetler Birliğinin etkisi altına kalan Doğu Avrupa'daki diğer ülkeler için nasılsa aynıdır - komünist ideolojinin Bolşevik - Leninist versiyonuna dayanan 45 yıllık totaliter bir rejim yönetimi” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2019-09-04 12:38:13
Kursk savaşından sonra Nazi Alamanya'sının yenileceği anlaşıldı ve bunun üzerine, Doğu Avrupa'nın kaderini konumak için Churchill Moskova'ya uçtu. Bu görüşmede Doğu Avrupa paylaşıldı. Bulgaristan Sovyetlere kalmıştı.

Peki Stalin Churchill'e niye pazarlık yapmıştı? Pararlık yapmıştı çünkü Kursk savaşından önce Alman ordusunun savaş planlarını İngiliz istihbaratı ele geçirmiş ve ruslara vermişti. Eğer ingilizlerden aldıkları alman savaş planları olmasaydı büyük bir ihtimalle sovyet ordusu yenilecek, savaş uzayacaktı.

Kimon Georgiev hükümeti ölü taklidi yaptı ama işe yaramadı, sovyet orduları Bulgaristan'a girdiler, zavallı bulgarlara da "Zdrastvuyte bratuşki" demek kaldı. Bu konuda çok zorluk çekmediler, çünkü " kat rusiye nyama vtor..." dönemlerinden alışkanlıkları vardı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS