Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Adli soruşturma süresini kısaltma uygulaması ile ilgili kanun teklifleri sunuldu

Adli soruşturma süresini kısaltma uygulaması ile ilgili kanun teklifleri sunuldu

05 Eylül 2019

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi de adli soruşturma süresinin kısaltılması ile ilgili kanun teklifi sunuyor. İktidardaki parti, soruşturma süresini kısaltma uygulamasının korunmasını, ancak mahkemenin, ciddi suçların faillerinin cezalarını azaltmanın mümkün olup olmadığını değerlendirmesine izin verilmesini öneriyor.

Kanun teklifleri, son aylardaki işlenen ağır suçlara ve faillere adil, ancak hızlı cezalar verme arzusundan ileri geliyor. Bundan önce Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) partisi de adli soruşturma süresinin kısaltılması ile ilgili kanun teklifleri sundu. BSP, kasıtlı cinayetler ve ağır bedensel zarar gibi ciddi suçlar söz konusu olduğunda bunun uygulanmaması konusunda ısrar ediyor.

Meclis Hukuk Komisyonu Başkanı Anna Aleksandrova, basına yaptığı açıklamada, ”Adli soruşturma süresinin kısaltılması uygulamasının korunmasını, ancak bireye şiddetli saldırılar yapılması durumunda mahkemeye cezayı belirleme konusunda kendisinin karar vermesine izin verilmesini öneriyoruz" diye açıkladı.

Cezalar yine azaltılabilecek, ancak mahkeme belirli suç için cezanın azaltılmasının mümkün olup olmadığına karar verecektir.

Aleksandrova, ”Kasıtlı cinayet, ağır bedensel zarar verme, zina veya tecavüz işlenirse, cezayı azaltma uygulaması hala geçerli olabilir. Şimdi kanuna göre ceza üçte biri oranında azaltılıyor, biz cezanın beşte biri oranında azaltılmasını öneriyoruz, ancak bunun zorunlu olmayıp bu kararın ceza belirlemede mahkeme tarafından alınması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Danail Kirilov, ”O zaman mahkeme kısaltılmış prosedürün uygulanıp uygulanamayacağına kendisi karar verecek ve uygulandığı halde cezanın beşte biri oranında azaltılacak” diye izah etti.

GERB Milletvekili Krasimir Tsipov, kısaltılmış prosedürün korunmasından yana olduğunu açıkladı. Milletvekili kısaltılmış prosedür uygulanmasına başlamadan önce davaların 10-15 yıl sürdüğünü ve suç faillerinin hak ettikleri cezaları almadıklarını söyledi. GERB Milletvekili Manoil Manev, kanun teklifinin amacının, suç failinin hızlı bir şekilde mahkum edildiğini görme arzusunu yerine getirmek ve cezanın adil olması olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS