Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Ürdün Prensesi Dana Firaz ile bir araya geldi

Başbakan Borisov, Ürdün Prensesi Dana Firaz ile bir araya geldi

01 Ekim 2019

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ı resmi ziyarette buluna Ürdün Prensesi Dana Firaz ile bir araya geldi. Borisov, Prenses Firaz ile görüşmesinde şunları kaydetti: “Ürdün Krallığının bölgesel ve küresel ölçekte rolünü ve etkisini takdir ediyoruz, bu nedenle Bulgaristan'ın hedefi her iki ülke için stratejik öneme sahip alanlarda karşılıklı yararlı ilişkiler geliştirmek”.

Prenses Firaz, UNESCO’nun İyi Niyet Elçisi ve Ürdün mirasının korunması ve saklanması alanında faaliyet gösteren en eski ulusal sivil toplum kuruluşu olan Petra National Trust Başkanı’dır.

Başbakan, Bulgaristan’ın Ürdün ile ortaklık yapmaya istekli olduğunu ve birçok alanda ikili iş birliğinin yoğunlaştırılmasının ülkemizin iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesini yükseltme isteğini kanıtladığına kanaat getirdi.

Borisov, kültürel ve tarihi turizmi geliştirme ve kültürel mirası korumaya yönelik eğitim programlarının uygulanması ile ilgili, “Ülkemiz son derece büyük bir turizm potansiyeline sahiptir ve arkeolojik eserler bakımından Yunanistan ve İtalya'dan sonra Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyor” diye vurguladı.

Başbakan, Bulgar hükümetinin kültür ve turizm arasında ayrılmaz bir bağlantı olduğu fikrini desteklediğine dikkat çekti.

Borisov, uluslararası rekabete rağmen, turizmin giderek Bulgaristan’ın daha fazla tercih edilen bir destinasyon olarak şekillendirdiğini belirtti. Bulgaristan'ın gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık %12'sinin turizmin oluşturduğunu, ükemizin geçen yıl ilk kez 9,2 milyondan fazla yabancı misafir ağırladığını vurguladı.

Başbakan, ayrıca sektörün ülkedeki toplam istihdamın %11'ini oluşturduğuna ve ekonomimizin sürdürülebilir kalkınmasının bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Prenses Dana Firaz’ın Bulgaristan ziyareti sırasında yeni yetişenlerin kültürel mirasın korunması ve saklanması konusunda eğitilmesi için Petra National Trust’ın tarihi eserlerin uygun şekilde tanıtılması konusunda deneyiminden faydalanarak pilot bir girişim başlatılması kararlaştırıldı.

Bu amaçla Bulgaristan Turizm Bakanlığı ile Petra National Trust arasında İşbirliği Anlaşması imzalanmasına karar verildi.

Başbakan,” Bilim insanlarının büyük ölçekli arkeolojik faaliyetleri için fırsatlar sunuyoruz, bunu sadece kültürel ve tarihi mirasın korunmasının sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olduğu konusunda ikna olduğumuz için değil, bu taahhüdümüzün gelecek nesillere karşı tavrımızla eş değer olduğunu kabul ettiğimiz için yapıyoruz” diye altını çizdi.

Başbakan, Bulgaristan hükümetinin bir diğer önemli önceliğinin eğitim olduğunu söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS