Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Dokuz Kitap – Tek Amaç

Dokuz Kitap – Tek Amaç

02 Ekim 2019

Hemşehrimiz çevirmen Aygül Gavazova’nın kalemi altından “Balkanlarda Türk Öyküsü” büyük projesi kapsamında şimdiye kadar 9 kitap çıkmıştır. Kendisinin deyişiyle bu kitapların hepsinin tek amacı – Balkan Türk öykü yazarlarını, daha çok okuyucuya ulaşabilmeleri için, Bulgarcaya çevirip Edebiyat dili ile Balkan halklarının birbirlerini daha iyi tanımak ve aralarındaki mevcut olan dostluğu daha da pekiştirmek için verilen umumi çabalara katkıda bulunmaktır.

Sözlerine devamla Aygül Hanım son “Balkan Buketi” kitabını şöyle özetledi:
Bu kitabı hayattayken Edebiyat uğraşlarıma hiçbir desteğini esirgemeyen ve aynı zamanda böyle bir derlemeyi gerçekleştirmem için de ısrarla tavsiyede bulunan rahmetli Prof. Dr. Slavi Slavof’a şükranlarımla neşretmiş bulunuyorum.

Kendi ülkelerinde ve bazıları dünyaca ün yapmış 12 Balkan Türk öykü yazarını bir araya getiren bu kitap şahane bir Balkan buketi oluşturmaktadır. Ve ele aldıkları konularla bizleri çok yönlü düşüncelere sevk etmektedirler.

Örneğin Bulgaristan’ı temsilen kitaba alınan Süleyman Gavazof “Yol” başlıklı öyküsünde Türk insanının vatanı Bulgaristan’a son derece bağlılığını ve onun için nasıl canını feda ettiğini ustalıkla kaleme almıştır. Genç yeteneğimiz Şefika Refik ise “Tesadüf” öyküsünde Bulgarlaştırma sürecinde bir Türk çocuğunun Bulgar okul arkadaşı tarafından bunca zulüm görmesine rağmen, yıllar sonrası doktor olunca o arkadaşının hayatını kurtarmaktadır. Ünlü üstat Aziz Nesin de kendi üslubu ile “Hangi parti kazanacak” öyküsünde partilerin seçim önü savaşlarını dile getirirken, diğer ünlü Türk yazarı Yaşar Kemal “Şahan Ahmet”de Anadolu insanının bitmeyen çilesini konu etmiştir. Yunanistan yazarı Rahmi Ali “Zor iş” öyküsünde Batı Trakya Türk insanını da bizler kadar son derece etkileyen göç konusuna değinirken, diğer kalem arkadaşı Mücahit Mümin “Tulumba” da yerini, yurdunu terk etmek mecburiyetinde kalan ve geçimini yurtdışında arayanların duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur. Kitaptaki diğer yazarlar da çeşitli ezeli ve güncel konuları ustalıkla işlemişlerdir.

Kitabın önsözünde hemşehrimiz Prof. Dr. Mümün Tahir şöyle demektedir: “Aygül Gavazova semereli çalışmaları sonucu bizlere yakına kadar birçok tarihi sebeplerden dolayı tanıyamadığımız bir Edebiyatı profesyonel ve okuyucu açısından alaka uyandırıcı bir şekilde tanıtmaktadır. Ve bu yolda çok çaba sarf etmektedir”. Ve devamla:
“Balkanlardaki ayrı ayrı kültürler yan yana yaşamayı ahenkleştirmişlerdir ki, bu da harikulade bir beraberlik örneğidir. Bizler haklı olarak Avrupa kültürünün temelinde olduğumuz duygusuyla, bu kültürü hep beraber daha da geliştirmeyi samimiyetle arzulamaktayız.”

Bu asilane çalışmalarından etkilenen Bulgaristan Öğretmen Sendikalar Başkanı Sn. Yanka Takeva da Aygül Hanıma gönderdiği tebrik mesajında şöyle demektedir: “Çağdaş Balkan Türk Edebiyatını tanıtmak yolunda verdiğiniz fedakarca uğraşlarınızdan dolayı sizleri candan kutlar, daha nice başarılı yıllar dilerim”.

Bizler de bu dileklere tereddütsüz katılmaktayız.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS