Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kırcaali’de uluslararası katılımlı 7. Bilim ve Toplum-2019 Ulusal Bilim Konferansı başladı

Kırcaali’de uluslararası katılımlı 7. Bilim ve Toplum-2019 Ulusal Bilim Konferansı başladı

02 Ekim 2019

Kırcaali’de bugün başlayan “Bilim ve Toplum-2019” başlığıyla iki günlük Uluslararası katılımlı Ulusal Bilim Konferansı’nda Kırcaali kökenli dünyanın her yerinden bilim insanları yer alıyor. Arpezos Oteli Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın açılışında düzenlenen oturumlarda çeşitli bilgi alanlarında bildirilerini sunmak üzere profesörler, doçentler ve bilim işçileri hazır bulundular. Resmi konuklar arasında iki Kırcaali fahri vatandaşı yer aldı. Onlar dünyaca ünlü bale ustası Prof. Dr. Hikmet Mehmedov ve Prof. Dr. Vladko Panayotov. Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Onursal Başkanı, büyük Bulgar cerrahı, bilim insanı ve akademisyen Damyan Damyanov’un yanı sıra Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Başkanı Prof. Dr. Diyana Petkova konferansın açılışına onur konuğu olarak katıldılar.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Kırcaali Şubesi Başkanı Doç. Dr. Dora Yançeva, konferansa katılan tüm bilim insanlarının isimlerini okudu. Doç. Dr. Yançeva, şunları kaydetti: “Foruma katılmak için davet etmek üzere aslen Kıracalili bilim insanlarını aramak benim için büyük bir zevkti, çünkü hepsinin adının yanında sahip olduğu unvan ve makamı yazıyordu ve onların hakkında heyecan verici yorumlar vardı. Kırcaali’nin yüksek zekaya sahip kişilerin yetiştiği bir yer olduğu ortaya çıktı. Davetlilerin hepsi, Kırcaali’nin şehir hafızasına ve bilim insanları konusunda duyarlılığa sahip olmasından dolayı çok duygulandılar. Burada yaşayan bizler ise Kırcaali’nin çok özel bir yer olduğunu söyleyebiliriz ve büyük yazar İvan Turgenev’in sözlerini başka bir şekilde ifade etmemiz gerekirse şunu söyleyebiliriz: Kırcaali, her birimiz olmadan varlığını sürdürecektir, ancak bizim hiç birimiz Kırcaalisiz olamaz”.

Geçici olarak Kırcaali Valisi görevini yürüten Sevda Kamburova, katılımcıları selamlama konuşması yaptı.

Geçici olarak Kırcaali Belediye Başkanı görevini yürüten Müh. Katya Mitovska da belediye yönetimi adına selamlama konuşması yaptı. Müh. Mitovska, Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Kırcaali Şubesi’nin çalışmalarından ve kapsamlı konferans organizasyonundan çok etkilendiğini kaydetti. Müh. Mitovska, ”Bugünkü forum, hem yıl boyunca yapılanların bilançosunun yapılmasına hem de işbirliğinin genişletilmesine fırsat sunmaktadır. Bu da sizin üniversite hocası olarak ve pratik yönde çalışmalarınıza faydalıdır” dedi.

Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Başkanı Prof. Dr. Diyana Petkova da katılımcıları selamladı. Prof. Dr. Petkova, konferansın yerli bilime bir başka önemli katkı sunduğu ve tüm katılımcıların bilimsel bilgiyi oluşturmak, korumak ve uygulamak için başarılı bir şekilde çalışmaya devam edeceği yönündeki inancını dile getirdi.

Resmi açılıştan sonra bilim insanları hazırladıkları bilimsel raporlarını sundular. İlk olarak akademisyen Dr. Damyan Damyanov, “Bilim ve teknolojideki gelişmeler ve kanser tedavisine etkisi” konulu raporunu tanıttı.

Uluslararası katılımlı Ulusal Bilim Konferansı, Kırcaali şehrinde 7.kez düzenlenmektedir. Forum, Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Kırcaali Şubesi tarafından Filibe Üniversitesi Kırcaali Şubesi, Sofya St. İvan Rilski Madencilik ve Jeoloji Üniversitesi Kırcaali Şubesi, Ziraat Ticareti ve Bölgelerin Kalkınması Yüksek Okulu Kırcaali Şubesi ve Kırcaali Belediyesinin desteği ile organize edildi. Konferans, Bulgaristan Bilim İnsanları Birliğinin kuruluşunun 75.yıldönümü ve Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Kırcaali Şubesinin kuruluşunun 35.yıldönümüne ithaf edilmektedir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS