Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Aile hekimlerinin ancak yüzde 1’i 40 yaş altında

Aile hekimlerinin ancak yüzde 1’i 40 yaş altında

04 Ekim 2019

Ulusal Aile Hekimleri Birliği tarafından Sağlık Bakanlığına sağlanan verilere göre, aile hekimlerinin sadece % 1'i 39 yaşın altındadır.

Bu nedenle, Ulusal Genel Tıp Konseyi Başkanı Doç. Dr. Lyubomir Kirov, mesleğe daha fazla ilgi duyulması için bu alanda uzmanların eğitimi konusunda özel önlemler alınmasında ısrar etti.

Bilindiği gibi, tıp alanında uzmanlık kazanılması hakkında 1 sayılı yönetmelikte yapılan son değişiklik ile Sağlık Bakanlığı, uzmanlık eğitimine katılan tıp mezunlarının, eğitim gördükleri hastanede çalışmaya başlamasını önermektedir. Genel tıp alanında uzmanlaşan hekimler, ülke genelindeki tedavi kuruluşlarında çalışabilecekler.

Doç. Dr. Kirov’un ifadesine göre, Ulusal Genel Tıp Konseyi kararı tam özgürlük güvence altına alındığı ve hekimler ülkedeki belirli tedavi kuruluşlarında mesleklerini icra etmeye başlamaya zorlanmadıkları takdirde memnuniyetle karşılamaktadır.

Doç. Dr. Kirov’un ifadesine göre, yönetmelikte aile hekimliği alanında uzmanların görevlerinden ayrılmalarından dolayı bu uzmanlık alanında daha uzun bir eğitim süresi öngörülmelidir.

Doç. Dr. Kirov, ayrıca yönetmelikte tıp alanında uzmanlık eğitiminin tam olarak nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğinin belirtildiği ayrı bir bölüm oluşturulmasını önerdi.

Ulusal Genel Tıp Konseyi Başkanı, aile hekimlerinin yüzde 38’inin 60 yaş üzeri, yüzde 17’sinin 65 yaş üzeri, yüzde 8’inin ise 70 yaş üzeri olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS