Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kasıtlı cinayet vakalarında adli soruşturma süresi kısaltılmayacak

Kasıtlı cinayet vakalarında adli soruşturma süresi kısaltılmayacak

09 Ekim 2019

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda değişiklik yapan kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yapılan değişikliğe göre, adli soruşturma süresinin kısaltılması, sadece kasıtlı cinayet vakalarında uygulanmayacak.

İlk okumada onaylanan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Birleşik Vatanseverler İttifakı ve Volya partisi tarafından sunulan kanun tasarısında ciddi yaralanmalarda da yargı sürecini kısaltma uygulamasının kaldırılması öngörülüyordu. Ancak Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi milletvekilleri, bu tür suçlarda adli soruşturma süresinin kısaltılması uygulanmasının korunmasını önerdiler. GERB’in kanun teklifinin gerekçesi, ciddi yaralanmalarda adli soruşturma süresini kısaltma uygulamasının kaldırılmasının mahkeme sürecinin uzamasına yol açacağı ve adil ceza verileceğinin garantisi olmamasıdır.

Sonuçta GERB’in ciddi yaralanmalarda adli soruşturma süresinin kısaltılması uygulanmasının korunmasına yönelik teklifi, GERB milletvekillerinden başka 1 Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili ve 3 Birleşik Vatanseverler İttifakı milletvekili tarafından desteklendi.

Yapılan oylamada BSP ve Volya partisi milletvekilleri ret oyu kullanırken Birleşik Vatanseverler İttifakı milletvekilinin büyük bir kısmı ise çekimser kaldı.

Kanun tasarısı görüşmelerinde iktidar ve muhalefet partileri arasında karşılıklı atışmalar yaşandı. Milletvekilleri, yargı sürecini kısaltma uygulamasının kaldırılıp kaldırılmamasını veya adil ceza verilip verilmemesini tartıştılar. Birleşik Vatanseverler İttifakı milletvekilleri, teklifin görüşüldüğü Hukuk Komisyonu oturumuna katılmadıkları için GERB’in sunduğu kanun teklifinin kabul edildiği yönünde BSP milletvekillerini eleştirdiler. Onlar ayrıca ağır suçlarda yargı sürecini kısaltma uygulamasının kaldırılmasının kimin tarafından önerildiği konusunda da tartışmaya girdiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS