Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun makalesi 'Neden Türkiye mücadeleyi Suriye’ye taşıdı?'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun makalesi 'Neden Türkiye mücadeleyi Suriye’ye taşıdı?'

12 Ekim 2019

Türk Dışişleri Bakanı askeri harekatın ulusal güvenlik ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönmelerine yardımcı olmak üzere gerekli olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki askeri harekâtının, Amerikan basınında, Kürtlere yönelik bir saldırı, DEAŞ’ın (ya da sözde İslam Devleti) kalıntılarıyla mücadeleyi zayıflatıcı ve Amerika’nın müttefikleri nezdindeki güvenilirliğine zarar verici olarak yorumlanması üzüntü verici. Yanlış anlamaları ortadan kaldırmak durumundayım çünkü Türkiye’nin ABD ile 67 yıllık NATO müttefikliği, geçici, taktiksel ya da tartışmaya açık değildir.

Türkiye, teröristlerin sınır bölgelerinde oluşturduğu tehlikeyi ortadan kaldırarak ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla harekâtı başlatmıştır. Bu harekât, orada yaşayan Suriyelileri terör örgütlerinin tiranlığından kurtaracak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğine yönelik tehdidi ortadan kaldıracaktır. Bu iki gelişme, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşünü kolaylaştıracaktır.

Türkiye, sınırlarında bir terör örgütünün kontrolü altında bir koridoru hiçbir zaman kabul etmedi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da dâhil olmak üzere, defalarca güvenli bölge tesisini önerdik. ABD’ye teröristlere maddi destek sağlamayı bırakma çağrısında bulunduk.

Ancak ABD’nin güvenlik bürokrasisi, kısaca PYD/YPG olarak bilinen grupla bağlantısını kesmeyi başaramadı. Üstelik, bir Savunma Bakanı da dahil, ABD’li yetkililer, Suriye Demokratik Güçleri’nin çekirdeğini oluşturan PYD/YPG’nin, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve NATO tarafından terör örgütü olarak tanınmış Türkiye’deki PKK’dan ayrılmaz niteliğini kabul etmişlerken.

Amerikalı muhataplarımız bu güçlerin sınırlarımıza mücavir bölgelerin dışına çıkarılması gerektiğine ikna olmuş göründüler ve hatta bunun takvimi üzerinde mutabık kaldık. Yakın zamanda, Ağustos ayındaki askeri görüşmeler, PYD/YPG’nin çıkarılacağı güvenli bir bölge tesisinde karşılıklı taahhütle sonuçlandı. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, bunu nihayete erdiremedi ve bizde, terör grubunun Suriye’deki konumunu daha da sağlamlaştırması için zaman kazanmaya çalıştığı yönünde güçlü bir izlenim doğurdu.

PYD/YPG kendisini dünyaya DEAŞ’la savaşan grup olarak tanıtmaya yeltenebilir, ancak aynı zamanda Türk topraklarına tüneller kazmak suretiyle PKK’ya patlayıcı tedarik ettiği de bir gerçektir. Mensupları, hapisten çıkarılan DEAŞ mahkûmlarını Türkiye’ye yönlendirmiştir. Kasım 2017’de BBC, Rakka kentini kurtarmak için düzenlenen koalisyon harekâtı sırasında Suriye Demokratik Güçleri’nin yüzlerce DEAŞ teröristinin kaçmasını sağlayan bir gizli anlaşma yaptığını haberleştirmiştir.

Harekete geçmek durumundaydık. Bazıları Suriye’deki Kürt nüfusunun güvenliği konusunda endişe dile getirdi. Türkiye’nin mücadelesinin Kürtlere karşı olmadığını tekrar etmek ve vurgulamak istiyorum. Bizim mücadelemiz teröristlere karşı. Durumun “Kürtlere karşı Türkler” olarak sunulması kötü niyetli ve yanlıştır. Kürtler bizim düşmanımız değildir.

Hedefimiz, PKK ve PYD/YPG’nin birlikte yürüttükleri, kontrolü altındaki bölgelerde çocuk askerleri silah altına alan, muhalifleri sindiren, demografik yapıyı değiştiren ve zorunlu askerliği mecbur kılan terör yapılanmasıdır.

PYD/YPG boyunduruğu altında acı çeken Kürtler, Araplar, Hristiyanlar ve diğerleri, özgürlüklerine kavuştuklarında daha iyi durumda olacaklardır. Dünya Arami Hristiyanlar Konseyi, ısrarla bu nokta üzerinde durmaktadır.

Bu harekata başlamadan önce, sivillere yönelik riski en aza indirmek ve insani bir krizi önlemek için tüm adımları attık. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Türkiye; Araplar, Kürtler ve Türkmenler dahil olmak üzere, kuzeydoğu Suriye’den çok sayıda mülteciye barınma sağlamıştır.

300 binden fazlası Kürtlerden oluşan bu mültecilerin çoğu teröristler tarafından evlerinden sürülmüşlerdir. Biz, Türkiye’de, bu insanlara güvenlik, barınma ve geçim kaynağı sunduk. Ekmeğimizi paylaştık ve kamu hizmetlerimizden yararlanmalarını sağladık. Türkiye, dünyada insani yardım konusunda en cömert ve dünya çapında en çok mülteciye evsahipliği yapan ülkedir.

Türkiye, son üç yılda, güvenilir bir model oluşturmuştur. Türkiye’nin 2016-7’de Cerablus ve civarında ve 2018’de Afrin’de olmak üzere Suriye’nin kuzeybatısında yürüttüğü operasyonlar geniş bir bölgeyi teröristlerden temizlemiştir. Bu operasyonlardan sonra, teröristler yüzünden mağdur olan topluluklar barış içinde yaşamaya ve düzenli bir yönetimden faydalanmaya başlamışlardır. 365 bin mülteci, kuzeybatı Suriye’deki evlerine dönmüşlerdir.

Sağladığımız kamu hizmetlerine, 230 binden fazla öğrenci için tesis edilen okullar da dâhildir. Kuzeybatı Suriye’de özgürlüğüne kavuşturulmuş bölgelerde 55 adet ambulansa sahip 6 hastane, 2 binin üzerinde Suriyeli ve Türk personel istihdam etmektedir. Bir adet futbol sahası dahil olmak üzere çok sayıda sosyal tesis ve spor tesisleri inşa edilmiştir. İşyerleri ıslah edilmiş ve ticareti kolaylaştırmak için bir sınır kapısı açılmıştır. Maddi destek sağlanması suretiyle tarım ve hayvancılık başlamıştır.

Türkiye’nin daha önceki operasyonlarını koalisyonun Rakka’da yaptığı yıkımla kıyaslayın; o zaman terörle mücadele operasyonlarını ne kadar dikkatle yönettiğimizi göreceksiniz. Bu operasyonlardan çıkarılan dersler, bu kez daha da iyi işler çıkarmamıza yardım edecektir.

PKK ve PYD/YPG, onlar olmazsa DEAŞ’la mücadelenin güç kaybedeceğini ileri sürerek küresel topluma şantaj yapmaktadır. Ancak, bu vahşi teröristlere karşı mücadele, bilhassa müttefiklerimiz sonuna kadar dayandıkları ve Türkiye ile işbirliğini sürdürdükleri takdirde güç kaybetmeyecektir. Biz, DEAŞ’a karşı bizzat savaş alanına çıkan tek milletiz.

DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele, herkesin katkıları ve işbirliği ile devam edecektir. Bazı Avrupa ülkeleri, bu örgüte katılmış olan vatandaşlarının geri iadesine izin verme konusunda biraz gönülsüz davranmışlardır. Ne var ki, sorunun çözülmesini dilemek bir politika olamaz. Onlar da kendi paylarına düşen yükü omuzlamak zorundadırlar.

Biz Türkiye olarak, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmeleri ve DEAŞ ve diğer terör gruplarının yeniden ortaya çıkamayacakları bir ortam sağlamak için zemin hazırladığımıza inanıyoruz.

Suriyeli mültecilerin güvenli ve gönüllü bir şekilde eve dönmelerinin dikkatlice planlanıp yönetilmesi gerektiğinin bilincindeyim. Bu süreç, uluslararası hukuka uygun ve ilgili Birleşmiş Milletler ajansları ile işbirliği içerisinde ilerlemelidir. Suriye birçok etnik yapıyı barındırmaktadır ve Suriye krizi siyasi bir çözüme kavuşana kadar uygulanabilir ve temsiliyete dayalı yerel meclislerin kurulması gerekmektedir.

Son terörle mücadele operasyonumuzun ardından, Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu bölgelerde Türkiye, nüfusu yansıtması amacıyla Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerel yönetim meclisleri oluşturulmasını hızlandırmıştır.

Suriyeliler artık evlerine gitmek istiyorlar. Gereğinden fazla acı çektiler. Milyonlarca mültecinin eve dönüşü için gerekli olan barışçıl koşulların oluşturulmasına yardım etmek üzere inisiyatif alıyoruz.

Hüküm süren yanlış algıların aksine, operasyonumuz sorunun insani boyutuna eğilmeye, ülkenin bütünlüğünün korunmasına ve siyasi sürece katkıda bulunmaya yardımcı olacaktır.

Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

Kaynak: The New York Times

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


GOCUMAN 2019-10-12 23:40:39
Türk Askerine Barış Pınarı harekatında başarılar dilerim.
Allah her birine burnu bile kanamadan başarıyla görevini tamamlamayı nasip etsin.
Bu coğrafyada Türkler varlığını idame ettirmek istiyorsa her bir Türk kahraman Türk Ordusu'nun arkasında durmalı ve tam destek vermelidir.
Hasan Sabri 2019-10-13 08:46:19
Özellikle konuyla ilgili FES denen zattan konuyla ilgili yorum bekleniyor.
fes 2019-10-13 09:22:37
Havana bak be, benim görüşümü merak ediyormuş. Kısa aklınla beni türk devletinin karşısında birimiş gibi konumlandırıyor.

Hayvan, benim yedi sülalem türk devletinin, türk milletinin yanında oldu; bana milliyetçilik öğretmek sana mı kalmış?

Biz senin gibi caf caf konuşup iş ciddiye bindiğinde yan çizenlerden, askerlik yapmamak için Bulgaristan'da veya Avrupalarda duranlardan değiliz. Vatanseverliği bana sen mi öğreteceksin hayvan?
D:€ süper analizi 2019-10-13 10:32:25
" " Havana bak be, benim görüşümü m..........Hayvan, benim yedi sülalem ......... (bu yedi sulyale muhabetini bir yarde ine okumustuk).....Biz senin gibi caf caf konuşup iş ciddiye bindiğinde yan çizenlerden, ….…...... öğreteceksin hayvan?""
Evet fes rumunlu arkadaşımız biz forum severler olarak kendilerinden, konu basliile ilgili bu forumda güzel makale yazacağın'dan eminiz. Herr Pinko'da
bu konuda geniş geniş eğer takip etmeyi birakmadiysa (a Dani ama nadali) Paolo (neydi o Eskobarmiydi) yazarın kitabindan anım satarak ,çaktırmadan bizi forumdaki başlık konusuna su misali , sıcak bölgelerdeki tarihin akışına brakiverecek.
Az sonra,. Az sonra,. az sonra

Bis speta
Seyfi Hasanov 2019-10-13 11:53:42
Bir Bulgaristan Türk'ü olarak Barış Pınarı harekatını destekliyoruz Mehmetçiğin yanında olduğumuzu bildirmek istiyorum. Allah Anavatanımızın yolunu açık etsin.
Ordi 2019-10-13 12:13:43
PYD/YPG'ye silah sağlayan kim ABD, Türkiye'ye silah sağlayan kim ABD. ABD'ye yaptırım kararı var mı? Yok. Kenar mahalle kabadayıları. Silahı verip kardeşi kardeşe vurdurtanlara ses çıkarmayan alçaklar, Türk falan olamaz kendilerine Türk'üm demesin sizler Türk'ün yüz karasısınız. En büyük Türk'ün söylediğini ciğerlerimiz sönene kadar haykıracağız duyun alçaklar "YURTTA SULH CİHANDA SULH"
fes 2019-10-13 12:55:27
Bu haklı harekatı Pakistan, Azerbaycan ve, çok ilginçtir, Maceristan'dan başka kimse desteklemedi; herkes bizi kınadı, hakkımızda iftiralar atıldı.

Umarım Türkiye'de arap hayranı islamcılar bundan ders çıkarmışlardır. Araplar bizi ikinci defa arkamızdan hançerlediler. Daha dün cumhurbaşkanımız BM kürsüsünde elinde haritalarla filistinlileri savunmuşken, filistinliler kahraman ordumuzun Suriye harekatını kınamış olmaları insanı incitiyor.
Sali Ramadan 2019-10-13 13:36:15
Allah Türk ordusunun yardımcısı olsun.
D:€ 2019-10-13 13:59:27
fes bizi umutlandirdin.
Düdük duymadık demeyin, burada birtane evsane var, kim olduğunu yazmama gerek var mı?
fes 2019-10-13 17:30:21
Tayyip Erdoğan'ın PKK'yı destekleyen batılılara karşı söyledi şu söz çok hoşuma gitti: PKK'yı NATO'ya aldınız da bizim haberimiz mi yok? Doğru söze ne denir.
Hasan Sabri 2019-10-13 17:49:33
Fesin yorumu istendi yaptı.

Arap hayranı islamcılar.
Cumhurbaşkanımız.

Fes bu çelişki niye.

Senin Türkiye Cumhuriyetinin hükümetini sevmediğini
cümle alem biliyor.

Dinciler kim bunlar Fes cümleyim sonunu getir.
Feskaya 2019-10-13 17:55:53
Feska Tayyip Erdoğan kimdir bi açıklık getirsene amcan oğlu mu teyzen oğlumu yada senin tabirinle DİNCİ biri mi kim.

Bazı yorumcular senin hakkında Pensilvanya’ya sevgiyle bakıyormuşun.
Evet yorumlarda var o ihtimal var mıdır ne dersin.
Hasan Sabri 2019-10-13 17:59:10
Fesin yorumu istendi yaptı.

Arap hayranı islamcılar.
Cumhurbaşkanımız.

Fes bu çelişki niye.

Senin Türkiye Cumhuriyetinin hükümetini sevmediğini
cümle alem biliyor.

Dinciler kim bunlar Fes cümleyin sonunu getir.

Hayvan muamelesini ancak bi HOYVAN yapar küfürü üzün soluklu
adi zurnacılar yapar.

Anladı
fes kafesi 2019-10-14 13:35:50
Yorumlarda meydanı boş bırakmayan arkadaşlara selam olsun. Şu güneydeki işleri bitirince kuzeydeki akrabalarımız da rahat edecek. Herşeyin bir sırası var. Balkan toprakları benim ve geşmişimin doğduğu yerdir. Her yerinde gezip dolaşma hakkım vardır.
Selami Üçlü 2019-10-14 14:09:14
Arkadaşlar, yazılarınızı okuyorum okuyorum, ne dediğinizi bir türlü anlayamıyorum. Yazılarınızı Fes ağ bey gibi açık ve anlaşılır yazın.
Hasan Sabri 2019-10-14 19:29:55
Her yazı net sadece Fes rumuzlu her kimse DpS savunmak için kan kusuyor sorulduğunda kızılcık yeğim diyor.
Fes Pensilvanya ilişkisi her gün daha netlik kazanıyor.
Bekleyip göreceğiz.
Mehmetali Kökler 2019-10-14 19:40:27
Fes'in Pensilvanya ilişkisi nasıl netlik kazandı Hasan Sabri? Elinde bir belge mi var, yoksa Fes'le didişen pek bilgili olmayan arkadaşlar gibi öyle "gibine" mi geldi? Gibine gelmek ne demek, bizlere de açıklar mısın?

Benim hoşuma gitmeyen laflar söylediğine göre, demek mutlaka Pensilvanya bağlantısı vardır kafanda bir çıkarım mı yaptın? Bakmcı mısın nedir?
Varnalı 2019-10-14 21:09:33
Fesin Turancı dedesinden,R.T.ERDOĞAN'IN daha büyük Turancı olduğunu anlatmaya çalıştıysam'da bir türlü başaramadım,Fese anlatamadım,kabulendiremedim.
Saygılarımla.
Memet Kökletir e 2019-10-14 23:10:21
Sen gerçekten salaksın.
Fes bokluğun bütün yorumlarını oku anlarsın.
Kanıt satı senin önünde.
Sosyal medya takip edilmiyor sanıyorsunuz “KIRCAALİ habet” hiç.
Sen gerçek Fesmisin de korkudan bu soruları soruyorsun.
A be salaklar bereye kadar gideceksiniz.
Hasan Sabri 2019-10-15 00:23:19
Fes rumuzunun yorumlarını analiz edildiğinde son durağı belli oluyor.
Bravo Fes uyanık Tilki Burnundan YAKALANIYOR.
Hasan Sabiri zibidisine 2019-10-15 13:34:33
Nasıl yakalanıyor Hasan Sabri, baban evde ananı biriyle mi yakaladı yoksa? Zurniş Feskayanın başına gelen seninde başına geldi ha?
Fesçeye 2019-10-15 21:04:17
Neden başka isim ile yazıyorsun PİÇ kurusu feska.
Bubam öleli 30 anam öleli 20 sene oldu ama galiba yatağında başkasını görmüşse benziyorsun.
Sana Pensilvanya’dan selam varmış duru mu.
fes 2019-10-16 12:42:19
Batı dünyasının Türk düşmanlığı yeniden depreşti; herkes Türklere karşı.Batı için mümkün olsa atom bombalarını atıp biz Türklerin soyunu kurutacaklar.

DPS şunu yapmıyor bunu yapmıyor diye DPS'yi yıkalım gitsin diyenler bir kere daha düşünsünler. DPS açık açık Türk kimliğini savunsun o saat kapatırlar, AB'nin de sesi çıkmaz.

Türkiye'nin haklı Suriye harekatına nasıl edepsizce karşılık verdiklerini görüyorsunuz; Türkler söz konusu olduğunda hak, hukuk, insan hakları geçerli değil.
Hasan Sabri 2019-10-16 14:06:11
Ne olmuş Batı Türkiye’yi tehdit ederse sen gibi Türkler pısırık değil Türk devleti Batı’dan korksaydı Suriye kuzeyine girmez.
Orada işini ne zaman bitirirse o zaman dönecek.
Nereden çıkarıyorsun DpS Türklerin haklarını aramaya kalkarsa kapatılır diye.
Kapatırlarsa ne olacak başka parti kurulur keşke o hain örgütünü kaparsalar.
Ama Bulgar kendisine hizmet edenleri şimdiye kadar nasıl koruduysa öyle korumaya devam edecek.
Fes rumuzlu sen FETO görüşüne çok yakınsın omlardan mısın ta Türkiye hükümetini sevmiyor Bulgarın hizmetinde olan DpS körü körüne savunuyordun.
DpS Türkiye hükümetini senin gibi sevmez.
fes 2019-10-16 16:10:49
Aptallar zaten hep rahattır, bir şey olmaz bir şey olmaz der geçerler. Batıda, Arap dünyasında, İran'da hatta Rusya'da olan muazzam Türk nefretini gördükçe vatanım adına endişeleniyorum. Keşke ben de sizler gibi rahat olabilsem. İnşallah bu işin içinden hayırlısıyla çıkarız.
Mehmetali Kökler 2019-10-16 19:24:29
Konu başlığı Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü harekat değil miydi be Fesçeye ?
Mehmetali Kökler 2019-10-16 22:58:21
Ne diyorsun sen ya, kendini mi kaybettin?
fes 2019-10-17 21:08:50
Abd ile anlaşma sağlandı ve Suriye krizi bitmiş oldu. Hedeflere tam ulaşılamadı ama yine de bitmiş olması iyi oldu.

Bu Suriye meselesinde bizim için en büyük kazanım dünyada yapayalnız olduğumuzu bir kere daha anlamış olmamızdır. Özellikle islamcılığa gönül vermiş kardeşlerimizin bu gerçeği görmüş olmaları bence çok çok yararlı oldu.
D:€ 2019-10-17 21:48:57
evet fes haberler güzel ,şimdilik . En büyük kazanım , TC başkanın A ligine olmuş olması ve kabul görülmesi.

Auf Wiedersehen
fes 2019-10-17 22:15:10
Ah be, olayı gene inanılmaz yorumlamışsın: hayatta olmayacak şeyi olmuşmuş gibi göstermen ve buna kendini de inanman. Harika. Akla Auf Wiedersehen yaptırırsan böyle olur.
Fesçeye 2019-10-17 22:32:08
Feska senin DİNCİ gibi tanımladığın Türkiye Cumhuriyetin hükümeti dünya devleri ABD ile Rusya’ya Türkiye hala İMPERATOTLUK devleti olduğunu kabul ettirdi.

Türkiye budur kokuşmuş feto zihniyeti Türkiye hükümeti düşmanı buynuzlu öküz Feska.

Bita Türkiye Cumhuriyeti hükümetine dil uzatma.
Anladı
D:€ 2019-10-17 22:39:43
e biz öyle okuduk olayı. Şimdi senin yorumuna gelelim-
"Bu Suriye meselesinde bizim için en büyük kazanım dünyada yapayalnız olduğumuzu bir kere daha anlamış olmamızdır. Özellikle islamcılığa gönül ..." - fes sen bunu şimdi gördüysen(anladiysan) biz napalim, bir Kaşıkçı olayı vardı bunu kurgulayan kimdi ,destek gelseydi zaten anormal olurdu.
fes paran varsa dostun da var (devletler arası gücün varsa dostların da olacak ,bunu bilmemen beni sasirtmakta, bu konuyu Feskaya anlatmaya çalışıyorsun bunca zamandan). BG dışişleri bakanı TC harekyatini destekler yprumlarda bulunmuş, dogoru mu bilmiyorum, eğer doğruysa TC nin güçlü (A ligte) olduğunu ilk işaret lambası (göstergesi) çalışmış vaziyete geçmiş demek.
Ama genede güzel şeyler oluyor. Benden bukadar. Tockay'da beklerdik ama
beli (:(:(:(: gizli, sniperle pusuya durmuş ,birisinin hatasını beklemekte {biraz neşe olsun Herr Punkt bizi tekip ederse selyamlar olsun onada Gothenin şehri'den}.
Auf Wiedersehen
fes 2019-10-17 23:02:34
Anlaşama sağlandıktan sonra Trump ne dedi, Erdoğan'a teşekkür ederim, milyonlarca insanın ölmesini engelledi. Bu dediklerini nasıl yorumlayacağız? Bence adam, anlaşmasa idiniz üzerinize atom bombası atacaktık demek istiyor.

Erdoğan'a yazdığı mektup ise tam bir skandaldır, hepimizin onurunu kırmıştır. Yenilir yutulur cinsten bir mektup değildir. Buna rağmen Erdoğan'ın anlaşması doğru olmuştur. Geçmiş olsun.
Feskaya 2019-10-18 08:28:36
Feska gerçeklere karşı konuşup yazmak bi hazimettir .
D:€ 2019-10-18 18:38:16
Ya arkadaşlar biri bize anlatsın tane tane olan bitenleri.
Biyerlerde harekyat varmış, mektup yazilmisz, sonra Ankara'ya gelenler olmuş , harekyat ara verilmiş ve en son birileri dünyadaki liderinin birinle görüşmeye karar vermişler.
Kim bu evsane lider ya bilen varsa yazsın be ya. Radyotockayida kapatmışlar oradanda ses yok.
Evet dinliyoruz.
Bis speta
Mehmetali Kökler 2019-10-18 20:49:22
Herhangi bir analiz yapacağınıza içinizden hep Erdoğa'nı övmek mı geliyor? Cahil dünyanızdan dünya size öyle mi görünüyor?
. 2019-10-18 20:57:58
Cahil babandir, Mali.
Seni gidi avanak.
Memet Kökletir 2019-10-18 21:08:32
Memet köklete köklete şaşkınlıktan bu cümleyi mi kurabildin.
Got gılı Feskaya 2019-10-19 08:54:25
Olurlar olurlar, zaten hayatları boyunca hiç bir şey olamadıklarından birilerinin götünün kılı olmak zorundadırlar. İmparatormuş be, gotunun gılı neden olmasınmış.
Rüstem çiçine 2019-10-19 10:05:18
Rüstem ağa ağızını bozuyorsun ağızı bozuk olanın farklı yerleri de bozuk oluyor ARANMA istersen.
fes 2019-10-19 12:16:38
Harekat bitti artık bazı şeyleri daha açık konuşabiliriz. Harekatın siyasi hedefi muğlaktı. Muğlak siyasi hedef zafiyettir. Suriye ile PKK'nın anlaşabileceğini, Rusya'nın kıvırabileceğini hesaba katmamışlar; olan bitenden bu net ortaya çıkıyor.

Hesaba katmadıkları diğer bir şey de dünyada Türk nefretinin kolayca ateşlenebileceği olgusudur. Cahil islamcılar tarih falan bilmediklerinden eskiden yaşanmış olaylardan ders çıkarmıyorlar, her şeyi sıfırdan başlıyorlar.

Ailenin mal varlığı ile ilgili tehdit edildiğini, bu tehdit sonucu operasyonun durduğu ile ilgili teyit edilmemiş bilgiler dolaşıyor. Eğer bunlar doruysa vay halimize. Budan sora her konuda bu silahı önümüze çıkarırlar artık.
Feskaya 2019-10-19 14:11:18
Sende dünyalılar gibi T.C. hükümetinden nefret ediyorsun yine algı yapmaya çalışıyorsun aptalın geri zejalısı Türkiye devleti geçmişten ders almazmış sen her normal insan gibi önden değil de gerden mi çıkıp da geldin bu dünyaya.

Okuz adam sen nasıl bir dindar insanlara islamcı diye ayırt ediyordun.
Sen hayatında kaç kere TÜRBEYE gittin hatırlıyor musun.

Acilen bi Tüfbeye gidip günahlarını af ettir ve Türk düşmanlığından vaz geç.
Anladı
fes 2019-10-19 15:05:12
Zurniş Feskaya'ya daha önce cevap verilmişti, tekrarına gerek yok. Bu arada fahişeler öldüklerinde aklanmaz, Gök kubbede hoş bir seda bırakacaklarına pis bir seda bırakırlar; Zurniş Feskaya pis bir sedadır.
fes 2019-10-19 17:27:45
Bundan sonra ardı ardına "Kıbrıs'tan çık yoksa ekonomini mahvederim, Doğu ak denizde hak iddia etme yoksa ekonomini mahvederim, Ege denizinde kıyıya hapsol, hak iddia etme yoksa ekonomini mahvederim" diye tehditler gelmez inşallah.
Feskaya 2019-10-19 18:46:37
Baş zurnacı Feska hayalgörmeye devam et serbestir.
Fahişeler öldüğünde aklanmaz demişim o senin sorunun Feska.
Hüseyin Soydan 2019-10-19 19:52:47
Şantaj etmelerine bir noktada izin vermezler bence Fes. Sen çok karamsar birisin, hep olumsuz şeyleri dile getiriyorsun. Bak Erdoğan dünya sistemi çatırdıyor, kimse bize zincir vuramaz diyor. Sonra Erdoğan'ın yanında onca danışman, yetişmiş insanlar var, kolay kolay teslim olmazlar.
D:€ 2019-10-19 20:55:30
Hüseyin Soydan. fes Hüseyin kardeşimiz gerçek bir Soydan. Bu harekyat
TC kendini test eti en azından , kaybedecek hiç bir şeyi yok, ama yapmassydi bekya sorunu gündeme gelecekti. Kimler onunla kimler değil ,bilmez miydi sanıyorsun , emre nasıl, kimin eteklerinde nesi varsa açık bir şekilde döküldü ortaya, dava haklı olduktan sonra bir kişi 100 kişiye bedeldir. Evet , yükselme devri var, evet dünya savaşı çıkacak ,evet ,nükleer kullanılacak ama türk bu defa yenilmeyecek.
fes not al.
fes 2019-10-19 21:25:07
Not aldım da sen bakımcı mısın, falcı mı? Heidegger bu tür düşünmelere insanın düşkün hali diyor. Bu "düşkün hal" kendini lakırtı, merak, ve müphemiyet şeklinde gösteriyor. Bunlara toptan "herkes" düşüncesi de diyebiliriz.

Hekes görüşlerinden örnekler: DPS çalıyor çalıyor, Erdoğan dünya lideri, DPS ajandır ajan, Japonlar bir KRAZ kamyondan iki kamyon yapmışlar abi, İbrahim Tatarlı bir imza atmış al sana edinna natsya v.b.

"Herkes" düşüncesi sorgulanmadığı sürece hakikat hep kapalı kalır ve "düşük" bir dünya hali içerisinde can sıkıntısı içerisinde yok olup gidilir.
D:€ 2019-10-19 21:57:50
fes nükleer silyahi sen gündeme getirdin. Ama bir gerçek var eğer duvarda asılı av tufeyi boş da olsa sonunda ateslenir, hangi romandaydi bunu sen söyle. Insanlık tarihinin de nezaman insanlık atom gücünü kesvetise sonunda bunlar ateslenir ve ani derler mağara devri, işte nükleer savaştan sonra magraya girer insan malesef. Bu kaçınılmaz.
Feskaya 2019-10-19 22:27:59
Fesçe sen tarihin gerçeklerini ne zaman kabul edersen işte o zaman içindeki insanlik açığa çıkar.
Şu an mağlesef bu mertebeye erişmemişin.

Anladı
fes 2019-10-19 23:24:58
Roman değil Rus yazar Anton Pavloviç Çehov söylemiş o sözleri. Ben bize karşı atom bombası kullanacak her halde, milyonlarca insan ölecekti dediğine göre dedim. Mağara devri Rusya ile Amerika savaşırlarsa olur, bizim atom bombamız yok ki, mağara devri neden olsun.

Zurniş Feskaya benden "mertebe" sözünü öğrendi, biraz da olsa bir ilerleme var.
D:€ 2019-10-20 07:30:43
var var , sahne var tiyatro sahnesine bakmıştım Madam Buvari idi galiba.
fes eğer birisi bu silyahi kulanirsa mutlaka kendisine cevap verilecektir. Yani Amerika lulandi degelim Afrika'da Rusyadan cevabını alır , tersi Rusya kulandi degelim Afrika'da Amerika'dan cevabı alır. TC hangi itifakta bulunursa galibiyet o itifakin olacak. BM nede Rusya nede Amerika hiç birinden kınama gelmedi, yani güç (arlik) dengesinde terazi ibresini etkileyen unsur konumunda.
Orada Trimpin kurtardın değil " kurtuldular" kelesi geçmekte.
fes 2019-10-20 09:51:17
Çehov dedi o sözü Çehov, bu kesin. Madam Bovary romanını ise fransız yazar Gustave Flaubert (1821-1880 ) yazdı. Çehov'un bütün yazdıklarını okudum ben, Madam Bovary'yi de okudum.

Çehov (1860-1904 ) roman yazmadı, kısa hikayeler ve tiyatro oyunuları yazdı. Benim en sevdiğim yazarlardan biridir.

Gel gelelim bizim Bulgaristan Türkü ekseriyetle bilgiye, bilgili olana saygı duymaz. Bana gelince, olağanüstü bir entelektüel olduğumu söyleyemem, kendimin farkındayım. Yine de, sizlerin arasından kendi cabalarıyla çıkmış az çok bir şeyler bilen biriyim, ama fırsat bulsanız beni çiğ çiğ yer, yerin yedi kat dibiine sokarsınız.
D:€ 2019-10-20 10:48:06
"Yine de, sizlerin arasından kendi cabalarıyla çıkmış az çok bir şeyler bilen biriyim, ama fırsat bulsanız beni çiğ çiğ yer, yerin yedi kat dibiine sokarsınız."
Yapma be ,yapma be, sana bir tek itirazım oldu o da küfürlü yazılarına.
Yoksa burada yazıyordum uzun zamandır vesile sen oldun.Feska rumuzlu arkadaşa da aldirma , boş ver ya. Benim açıdan insan istedigi her şeyi yazabilir ,ama küfürü ve iftirayı , yalanı ben sevmiyorum ,nefret bile ediyorum desem yeri var .Benden bukadar.
Auf Wiedersehen
Feskaya 2019-10-20 15:17:34
Fesçe senin sandığın “bilgili” durumun bana yani Bulgaristan Türküne ne faydası olur.
Kim kaç okudu kitap sayısından mı bilgi kriteri veriliyor.
Senin kilondan fazla kitap okuyanlar var hiçbiri senin gibi GUKLANMIYOR .

Feska Türkiye diplomatik yollarla Bulgaristan Türklerin zorla alınan hakları geri verilmesine vesile olabilir mi.
Ne dersin.
fes 2019-10-20 17:11:38
Ne faydası olduğunu bilseydin zaten Zurniş Feskaya olmazdın. Gelişmiş devletler vatandaşları Zurniş Feskaya gibi olamasınlar diye tonla para harcıyorlar, çünkü kişi bir kere Zurniş Feskaya oldu muydu serseri mayın gibi ne zararlar vereceği hiç belli olmaz.
Fevzi Vatansever 2019-10-21 13:16:00
Bu Feskaya denilen adam buraya nereden geldi burasını leşe çevirdi
Fevzi Vatanhainine 2019-10-24 09:38:47
“ KIRCAALİ haber” sitesi SAYGIN bi sitedir.

Böyle saygın sitesine FESKALAR ,Üsen Soysuzlar, Feyzi Vatansevmez LEŞ KARGALARI gibi üşüşmüşler siteyi LEŞE ÇEVİRMİŞLER.

Siteyi o Türk ve Müslüman DüŞMANLARINDAN kurtarmaya geldim.

Bulgaristan Türk ve Müslümanların düşmanı olan o hain DPS yönetiminin destekçilerine rahat yok.

ANLADINIZ
Feskaya 2019-10-24 09:41:29
Fesçe yazdıklarına aynen katılıyorum.
Yazınla TAM KENDİNİ tarif etmişim.
Bi boka yaramaz bi yazı KENDİN gibi.
Anladı
Fevzi Vatansever 2019-10-24 20:23:59
Bir hayvanın gelip bir şeyi kurtardığı görülmüş müdür?
Feyzi Vatansevmeze 2019-10-25 10:20:17
Ancak bi HOYVAN hayvan kelimesini kurar.
fes 2019-10-25 12:32:53
Yok yok, hayvanlık doğuştan gelen bir özelliktir. Bu arada hayvan kelimesi kurulmaz, telaffuz edilir. Kurulan cümledir, bulgarca izreçeniye.

Bu arada ufacık çocuklar bile lego parçalarından bir şeyler kurarlar. Sözcükler lego parçalarıdır, bir araya getirildiklerinde tümce ( cümle ) kurulur.

Gel gör ki hayvan seviyesini bir türlü aşamamış insanlar bu basit gerçekleri bilmezle; bilmediklerinden de hayvandırlar. Zurniş Feskaya o hayvanların en hayvanıdır; onun eline hayvanlıkta kimse su dökemez.
Feskaya 2019-10-25 15:16:36
Fesçe kendini bi bok zannediyorsun zannedersen de sen gerçekten bi boksun.

Cümle kurulmasını hele grameri senden ürenelim dilim.

Fesçe iki koçu kırık kitap okumakla ülema mı olunuyor kendini üle mi sanıyorsun.

Şimdiye kadar senin yazdıkların çocuklara masal okumaktan ve onları inandırdığı sandığın gibi sana inandıklarını mı sanıyorsun şaplal herif.

Şimdiye kadar bulmuşun kendini inandıracak birilerini o masalları ev halkına okuya bilirsen “KIRCAALİ haber” sitesinde geçmez.
Anladı
... 2019-10-26 11:51:15
Eline kimse su dökemez.
Fahreddin Kafalı 2019-10-26 19:15:40
Evet, Zurniş Feskaya gibi geri zekalı bir daha zor bulursun. Buna ben de ikna oldum.
Fahrettin kafasıza 2019-10-27 11:27:07
Sizin gibileri ancak hak ettiniz bu dilden anlarsınız.
Boş boş kandırma niteliği taşıyan laflara geçit ve müsamaha yok.
Anladınız
Fes abi 2019-11-09 16:40:16
fes abi senin limon tabiyetli görüs ve yaklasimlarini merakla izliyorum. Fes abi sen neden herbir cümlende hayvan, hayvanlik veya hayvanla ilgili sözü kullanmaya calisiyorsun?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS