Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Çernooçeneli öğrencileri, Edebi Türk Dili müsabakasında en çok derece elde ettiler

Çernooçeneli öğrencileri, Edebi Türk Dili müsabakasında en çok derece elde ettiler

14 Ekim 2019

Kırcaali’de amatör sanatçılara yönelik bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal BUKET 2019/2020 Yarışması İl Birinciliği kapsamında Edebi Türk Dili müsabakasının sonuçları açıklanınca Kırcaali ilinde 23 birinci, ikinci ve üçüncü yerden 7’sini Çernooçene (Yenipazar) Hristo Smirnenski Lisesi öğrencilerinin elde ettiği anlaşıldı.

Organizatörler, Kırcaali ilinde en çok derece elde eden öğrencilerin Çernooçene ilçesinden olduğunu belirttiler. Onlar, Türkçe Öğretmeni Şaban Mehmet’e en içten şükranlarını sunuyorlar.

Çernooçene’den en çok derece elde eden öğrenciler 2-4 sınıf yaş grubundandır. Ezgi Ruşen Rakif birinci, Eda Ercan Osman ikinci, Mehmet Ahmet Memmet, Merve Mesut Recep, Merve Mesru Mehmet ve Recep Mehmet Yusuf üçüncü oldular.

5-7 sınıf yaş grubunda Şafer Recep Bekir birinciliği elde etti.

Çernooçene Hristo Smirnenski Lisesi’nde 7.sınıfa kadar okuyan öğrencilerinin tümü ana dili Türkçe dersini okumaktadır. Bu okul, Çernooçene ilçesindeki tek lisedir, Çernooçene ilçesi ise tüm okullarda öğrencilerin Türkçe okuduğu ülkedeki tek ilçedir.

Nisan ayında gerçekleşen Ulusal BUKET 2019/2020 Yarışması müsabakasına Kırcaali iline bağlı yedi ilçeden yaklaşık 200 öğrenci katıldı.

Yarışmaya katılan öğrenciler, okulda zorunlu seçmeli veya serbest seçmeli ders olarak okudukları Ana Dili Türkçe dersine ilişkin test çözdüler. Bundan başka 1-4.sınıf öğrencileri dikte çalışması yaptılar, 5-8.sınıf öğrencileri konu üzerine yazı yazdılar, 9-12.sınıf öğrencileri ise Bulgarcadan Türkçeye ve Türkçeden Bulgarcaya metin tercüme ettiler.

İl müsabakaları ülke genelinde aynı materyaller üzerine gerçekleştirildi ve sonuçlar ulusal düzeyde değerlendirildi.

İsmet İSMAİL

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS