Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Ulusal BUKET Yarışması Kırcaali İl Birinciliği müsabakasına 400 yetenek katıldı

Ulusal BUKET Yarışması Kırcaali İl Birinciliği müsabakasına 400 yetenek katıldı

14 Ekim 2019

Kırcaali’de 12 Ekim 2019 Cumartesi günü Kültür Evi salonunda amatör sanatçılara yönelik bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal BUKET 2019/2020 Yarışması İl Birinciliği müsabakası gerçekleşti. Etkinlik büyük ilgi gördü. Yarışma, “Etnik Grupların Tebessümü, Kültürü ve Hoşgörüsünde Bulgaristan (BUKET)” başlığı altında düzenleniyor. HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın himayesi altında düzenlenen yarışmanın Girişim Komitesi Başkanı HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, ana koordinatör ise Mukaddes Nalbant’tır.

Etkinliğin açılış konuşmasını Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Azis yaptı. Müh. Azis, “Biz hepimiz ve “BUKET” yarışması ile büyüyecek olanlar, birliğin beraberliğin, hoşgörünün ve çeşitliliğin elçileri olacağız ve vatanımız Bulgaristan’daki insani misyonumuz da budur. Eminim ki, bunu büyük bir sevgi ile yapıyoruz” diye kaydetti.

Müh. Azis, BUKET müsabakalarının her geçen yıl belirli il ve ilçenin kültür takviminde daha önemli yer alacağını vurguladı. Müh. Azis, tüm yarışmacılara, ebeveynlerine ve katılımcılara HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın ve HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın özel selamlarını iletti.

Resmi konuklar arasında HÖH Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Erdinç Hayrulla, HÖH Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, milletvekilleri Adlen Şevket ve Erol Mehmet, 43. Dönem Bulgaristan Meclisi Milletvekili Saliha Emin, HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı Bayram Bayram yer aldılar. BUKET Şumnu il koordinatörü Zühre Merdan ve BUKET Varna il koordinatörü Türkan Rüstem müsabakaya özel konuk olarak katıldılar.

Selamlama konuşması yapan Milletvekili Erol Mehmet, “Bizler, kökleri olan insanlarız. Asırlık geleneklerimizi koruyoruz ve HÖH tarafından yürütülen benzeri inisiyatifler sayesinde kültürümüzü koruyoruz” dedi. Milletvekili, “BUKET” müsabakalarının Bulgaristan'da gelişecek ve başarılı olacak yetenekli çocuklara performanslarını sergileme imkanı sunduğunu belirtti.

Yaklaşık beş saat süren müsabakada çeşitli yaşlarda 400’ü aşkın katılımcı sahneye çıkıp gösteri şeklinde yeteneklerini sergiledi. Müzik, dans, söz sanatı/tiyatro ve resim sanatı dallarında yarışan katılımcılar Kırcaali’den koreograf Yüksel Esen’in başkanlığında yetkili bir jüri tarafından değerlendirildi.

Müzik sanatı dalında 18 yaş altı bireysel kategoride Kirkovo (Kızılağaç) ilçesinin Drangovo (Büyükipdere) köyündeki Vasil Levski Halk Kültürevini temsilen katılan Plamena Manolova, seslendirdiği “Rosni mi Rosni, Rositse” adlı Bulgarca türküyle, 18 yaş üstü bireysel kategoride ise sanat yönetmenliğini Metin Hasan’ın yaptığı Momçilgrad (Mestanlı) Zeybekler Türk Folklor Grubu’nun solisti Rositsa Maksimova, seslendirdiği Gımıldan türküsüyle birinci oldular.

Müzik sanatı dalında 18 yaş altı grup kategorisinde Momçilgrad Zaspala E Rujka Çocuk Folklor Grubu birinciliği elde etti.

Dans sanatı dalında 18 yaş altı grup kategorisinde Momçilgrad Rodop Esintileri Halk Oyunları Topluluğu, Karadeniz Oyunu ile birinciliği elde etti.

Söz Sanatı / Tiyatro dalında 18 yaş altı bireysel kategoride birinci olan Kirkovo ilçesinin Benkovski (Killi) köyünden Kübra Durali, seslendirdiği duygusal “Uyan” şiiriyle tüm izleyicileri duygulandırdı.

Söz Sanatı / Tiyatro dalında 18 yaş altı grup kategorisinde Çernooçene (Yeni Pazar) Kalinka Grubu, birinci oldu.

Resim sanatı dalında 10 yaş altı kategorisinde Esel İbrahim, 11-18 yaş kategorisinde Kerim Sadık, 18-35 yaş kategorisinde Aycan Habib birinciliği elde ettiler.

İlk üç sıraya yerleşen yarışmacılara para ödülleri ve takdir belgesi sunuldu. Aynı törende Edebi Türk Dili müsabakasında dereceye giren yarışmacılara da ödülleri verildi.

Ulusal BUKET 2019/2020 Kıracali İl Birinciliği müsabakasında beş kategoride birinciliği elde eden tüm yarışmacılar 2020 yılının Nisan ayında yapılacak BUKET Yarışması Finali’ne katılacaklar.

Güner ŞÜKRÜ

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS