Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Dünya
Dünya Bankası, Bulgaristan ekonomisinin % 3,2 büyümesini bekliyor

Dünya Bankası, Bulgaristan ekonomisinin % 3,2 büyümesini bekliyor

16 Ekim 2019

Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya (ECA) bölgesi için yayınladığı “Göç ve Beyin Göçü” başlıklı sonbahar raporuna göre, Bulgaristan ekonomisinin, 2019'un tamamı için iç tüketimden kaynaklanan büyüme oranının % 3,2 olması bekleniyor. Tüketim, asgari ücretin, sigorta primine esas kazanç üst ve alt sınırının, kamu sektöründe maaşların ve emekli aylıklarının idari yoldan yükseltilmesiyle sağlanacaktır.

Bahar dönemi ekonomik tahmin raporunda finans kurumu, Bulgaristan için reel GSYİH büyüme oranının % 3 olmasını beklediğini açıklamıştı. Yükselme, ekonomimizin yılın birinci ve ikinci çeyreklerde güçlü bir performans göstermesinden sonra ortaya çıkmaktadır.

İşgücü piyasası, kaydedilen en düşük işsizlik oranına ulaştıktan sonra iyi durumda kalmaya ve ücretler artmaya devam ediyor. Yılın ikinci yarısında planlanmamış savunma harcamalarının küçük bir bütçe açığına neden olması muhtemeldir.

Cari işlemler dengesinin orta vadede pozitif seyretmesi beklenirken, bu yıl 2018 yılına göre, özellikle de zayıf turizm sezonu nedeniyle ikinci yarıda daha düşük ihracat performansına bağlı olarak daralması beklenmektedir.

Raporda, ”Yakın gelecekte ülkedeki yoksulluğun azaltılmasının mütevazı bir hızda devam etmesi bekleniyor ve kamu sektöründe maaşların ve emekli maaşlarının artırılması buna yardımcı olacak” denildi.

Raporda, ”Şimdiye kadar takipteki alacakların oranında düşüş eğilimi korunmuştur. Bulgaristan'ın 2019 sonundan önce Euro Bölgesi'nin bekleme odası olarak adlandırılan ERM II mekanizmasına ve Avrupa Bankacılık Birliğine katılmaya çabalaması, hükümetin önceliği olmaya devam ediyor, ancak varlıkları incelerken Avrupa Merkez Bankası tarafından iki bankaya yapılan eleştiriler dikkate alındığında bunu gecikme riski vardır” diye kaydedildi.

Banka, bununla birlikte düşük işsizlik oranı ve yoksulluğun azaltılmasının devam etmesine rağmen, yüksek gelir eşitsizliğinin ekonomik büyümenin yoksulluk üzerindeki etkisini baltaladığını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS