Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sendikalar, çalışma süresinin toplamını hesaplamada kötü uygulamaya karşı imza topluyor

Sendikalar, çalışma süresinin toplamını hesaplamada kötü uygulamaya karşı imza topluyor

17 Ekim 2019

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkan Yardımcısı Plamen Nankov, Kırcaali’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “KNSB ve Podkrepa Emek Konfederasyonu, gece çalışması, fazla mesai çalışması ve çalışma süresinin toplamını hesaplamada kötü uygulamaya karşı imza kampanası başlattıklarını bildirdi. Sendikal örgütler, Yılbaşı’na kadar yaklaşık 100 bin imza toplamayı ve gece çalışması, fazla mesai çalışması ve çalışma süresini hesaplama metodu değiştirilmesi talep edilen imza dilekçesini Meclise sunmayı hedefliyorlar.

Nankov, İş Müfettişliği tarafından ceza uygulanan tüm sektörlerde işlenen ihlallerin % 50'sinden fazlasının çalışanların, çalışma süresinin toplamını hesaplamada kötü uygulamadan dolayı zarar görmesiyle ilgili olduğunu bildirdi. KNSB Başkan Yardımcısı, ”Biz, Bulgaristan’da işçilerin günde 8 saatten fazla çalıştığını iddia ediyoruz. Çok nadir durumlarda fazla mesailerin gerektiği gibi dikkate alındığı ve ücretlendirildiğini de buna eklersek, gerçekten de çok ciddi bir sosyal problemin söz konusu olduğunu anlayabiliriz. Gece çalışmaları, fazla mesailer ve çalışma süresinin 6 ayda bir toplam olarak hesaplanması değil AB Çalışma Süresi Direktifi doğrultusunda 4 ayda bir hesaplanmasını istiyoruz. Bundan başka gece çalışmalarında saat ücretinin, asgari ücrete bağlı olmasında ısrar etmekteyiz. Ve hepsinden öte, toplam hesaplamanın uygulanabileceği ve gerekli olduğu sektörlerin ve ekonomik faaliyetlerin belirlenmesinde ve ayrıca fazla mesai çalışmasının ücretinde artışın, hafta sonları çalışmak için % 50 değil, % 75 olmasında ve resmi tatillerde çalışmak için % 100 olmasında ısrar etmekteyiz.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS