Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
BNR Genel Müdürü Svetoslav Kostov’un görevine son verildi

BNR Genel Müdürü Svetoslav Kostov’un görevine son verildi

18 Ekim 2019

Elektronik Medya Kurulu (SEM), oybirliği ile Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) Genel Müdürü Svetoslav Kostov’un görevine son verilmesi kararı aldı.

Geçici olarak BNR Genel Müdürlüğü görevinin BNR Arşiv Fonu Müdürü Anton Mitov tarafından yürütülmesi kararı alındı.

BNR Genel Müdürü Svetoslav Kostov’un görevine son verilmesine ilişkin prosedürün başlatılması kararı 9 Ekim’de alındı. SEM, görüşlerini belirtmek için Kostov’a 5 gün süre tanıdı.

Eğer bir hatırlatma yapacak olursak, 13 Eylül 2019’da BNR Horizon programının yayınının, bugüne kadar görülmemiş bir biçimde 5 saat kesilmesinin ardından Başsavcı Sotir Tsatsarov, olayın incelenmesini emretti.

16 Eylül’de BNR Genel Müdürü Svetoslav Kostov, BNR Horizon programının yayınının yaklaşık 5 saat kesilmesinin ciddi bir teknik problemden kaynaklandığını açıkladı. Savcılıktan yapılan açıklamada BNR yayının kesmekle suçlanan kişinin bir teknik eleman olduğu bildirildi. Daha sonraki inceleme, BNR’nin önleyici bakımının yapılmasının gerekli olmadığını ortaya koydu.

SEM, 27 Eylül'deki olağanüstü toplantısında BNR’de durumu ele aldı. O zaman SEM üyeleri, Svetoslav Kostov’a görevinden istifa etmesi için bir hafta süre verdiler, aksi takdirde 7-11 Ekim tarihlerini kapsayan haftada gerçekleştirecekleri olağan oturumda Kostov’un erken görevine son verilmesine ilişkin prosedür açılması konusunu ele almaya karar verdiler.

Kostov, o zaman BNR Genel Müdürlüğü görevinden istifa etmeyeceğini açıkladı.

Eğer başka bir hatırlatma yapacak olursak, Bulgaristan Ulusal Meclisi oybirliğiyle BNR’nin Sayıştay tarafından denetlenmesine karar verdi.

Mecliste BNR Horizon programının yayınının kesilmesi olayını araştırmak üzere geçici bir komisyon kuruldu. Buna ilişkin teklif, sol partiler tarafından yapıldı.

SEM, savcılığa da başvurdu ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), SEM ve İletişim Düzenleme Komisyonu (KRS) Başsavcı Sotir Tsatsarov’un emriyle BNR’yi incelemeye başladı. Daha sonra DANS'ın orada işini bitirdiği açıklandı. Hala inceleme sonuçları açıklanmamasına rağmen, Başsavcı, BNR’nin önleyici bakımının yapılmasının gerekli olmadığını kaydetti.

SEM, BNR’ye bireysel kullanım lisansının ihlalinden dolayı 7 bin leva ve bilgi edinme hakkının güvence altına alınması ilkesini ihlal etmesinden dolayı 20 bin leva tutarında ceza uygulama kararı aldı.

Daha sonra BNR, ceza kararına itiraz edeceğini açıkladı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS