Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan yabancı yatırımcılar için cazip olmaya devam ediyor

Bulgaristan yabancı yatırımcılar için cazip olmaya devam ediyor

23 Ekim 2019

Her dakikasında bir yerlerde dünyayı temelden değiştirebilecek bir şeyin geliştiği bir zamanda yaşıyoruz. Teknolojik devrimin tamamen yeni başarılarına ve aynı zamanda global çapta ekonomi ve yatırım alanlarına sürekli değişen ihtiyaçlarına şahit oluyoruz. Bu durum ciddi önlemler alınmasını ve ülkelerde ekonomik kalkınma ve stratejilerinin ve girişimciliğin katı değerlendirilmesini gerektiriyor. Peki Bulgaristan’ın yararlanabileceği karlı strateji ne olabilir?

Almanya Ekonomi Enstitüsü (Institut der deutschen Wirtschaft)’nde Baş Uzman Galina Kolev şunları paylaşıyor:

“Karlı strateji hangi ülke söz konusu olduğuna bağlı. Bulgaristan’a gelince, Bulgaristan iyi ilerliyor ve birçok zorlukla muhteşem bir şekilde başa çıkabiliyor. Ülke hala yabancı yatırımcılar ve işletmeler için son derece cazip bir yer. Bulgaristan hala AB genelinde en düşük işgücü maliyeti olan ülkedir. Bunun dışında iyi jeopolitik ve coğrafi konum ve düşük vergilere de sahip. Bütün bunlar yatırımlar için mükemmel birer önkoşuldur. Hala eksik olan şey ise yolsuzlukla mücadelede ilerleme ve Kuzey Bulgaristan’da ulaşım altyapısında daha fazla yatırımlardır. Bu bölgede hala yapılması gereken şeyler var. Bana göre, Bulgaristan ekonomisinde çok çekici olan şey yeni teknolojilere yönelmedir. Buradaki birçok startup projesi bu alanda odaklanmıştır ve bunun gelecek yıllarda iyi bir büyüme sağlayacağını düşünüyorum.”

Bulgaristan’ın en büyük otomobil üreticilerinden birisini kendi topraklarına çekip çekemeyeceği sorusuna gelince, ekonomist Galina Kolev hala diğer aday olan Türkiye’nin önünde bu yatırımı çekme konusunda büyük şansımız olduğunu düşünüyor. Otomobil konserinden yatırımın siyasi değil, ekonomik göstergelere dayalı olacağını söylüyorlar. Ancak diğer yandan da:

“Büyük işletmelerin kararlarını belirleyen temel faktörlerden birisi jeopolitikadır ve bu nedenle son haftalarda ve aylarda gelişen olayların büyük etkisinin olabileceğini tahmin edebiliyorum. Çok önemli olan diğer faktörler de, global çapta ticaret politikası alanında ortaya çıkan çatışmalardır. Bunlar da bir yatırım yeri olarak Bulgaristan’ın yararınadır. Çünkü ülke AB üyesi” diyor Galina Kolev.

Köln şehrinde bulunan Almanya Ekonomi Enstitüsü Almanya’nın en büyük özel enstitüsüdür. Finansmanı endüstri tarafından sağlanıyor, ancak ulusal ve uluslararası çapta projelerden de destek alıyor. Almanya Ekonomi Enstitüsü’nde farklı alanlarda uzmanlaşmış 370 kişi çalışıyor. Uzmanların üzerinde çalıştıkları anahtar konular işgücü piyasası, demografik değişiklikler, maliye ve sosyal politikaları, uluslararası ekonomi, emlak, çevre ve enerji, inovasyonlar, girişimciliğe ilişkin temel konulardır.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS