Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
ÇANDIRLILAR BULUŞMASI YAPILDI

ÇANDIRLILAR BULUŞMASI YAPILDI

23 Ekim 2019

20 Ekim 2019 tarihinde/ Pazar/ Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nde, Bulgaristan'ın Eğridere / Ardino/Şehri'ne bağlı, Çandır/Svetulka/ Köyü'nün Bursa'da yaşayan eski ve yeni göçmen kardeşleriyle bir buluşma düzenlendi.

Buluşmanın amacı; Anavatan'a 1935, 1950, 1968-1978 arası ve 1989 yılı zorunlu göçe tabi tutulan köydeşleri arasında daha yakından tanışmak ve hasret gidermektir. Buluşma saatleri çok coşkulu ve heyecanlı geçti. Tertiplenen toplantıya Çandır doğumlu olan eski Başbakan Yardımcısı Sayın Ertuğrul Yalçınbayır, eski milletvekilimiz Hayati Korkmaz, çok sayıda tıp doktoru, mühendis, öğretmen, birçok meslek ve sanat sahibi hemşerimiz iştirak etti.

Önce katılımcılara renkli ve mütevazi bir sabah kahvaltısı sunuldu. Çandırlılar kahvaltı esnasında çaylarını yudumlarken, bol bol sohbet ettiler ve yıllanmış hasretlerini giderdiler. Sabah kahvaltısından sonra resmi protokole geçildi. İlk söz alan Dernek Başkanımız Aydın Yılmaz oldu. Başkan konuşmasının başında, "Çandır köyünün bu kadar büyük ve birlik içinde olduğunu ilk defa görüyorum doğrusu. Ve bundan çok duygulandım ve gururlandım dedi." Başkan Yılmaz sözlerine devamla, " Katılımcıları derneğimiz ve şahsım adına bir kez daha saygı ile selamlıyorum. O, konuşmasının sonunda üyelik konusunu gündeme getirerek, katılımcıları Eğridereliler derneğine üye olmalarını hatırlattı ve çağrıda bulundu. Konuşmasına son vermeden önce şu sözlerine önem verdi: " Eğridereliler derneği, Bursa'da kurulu olan göçmen derneklerinin en yoğunudur belki de! Çandırlılar ise derneğimizin en kalabalık grubudur. Ayrıca, Çandır köyü benim annemin köyüdür. Bundan dolayı, bu köyle ilgili benim de kan bağım vardır. Benim çocukluğumun yarısı orada geçmiştir. Bu sebepten sizlerden çok umutluyum ve sizlere çok güveniyorum. Bunu böyle biliniz!"

Sonbaharın mevsiminin günlük ve güneşlik bir gününde gerçekleşen Çandırlılar buluşması çok olumlu geçti. Ata topraklarından çocuk yaşta ayrılan göçmenler, bugün artık birer yaşlıdırlar. Her iki kuşak; yaşlılar ve gençler geçmiş yılların özlemini yad ettiler. Buluşmaya, Eğridereliler Derneği'nin kurucu üyelerinden Dr. Fevzi Yılmaztepe, Dr. Kadir Kabakçı, Diş hekimi Rafet Altındiş ve Naci Kale teşrif ettiler ve onur verdiler.

Tertiplenen sabah kahvaltısında aynı köyün üç renkli ismi ve siması dikkat çekenler arasındaydı. Bunlardan biri Doçent doktor Gülbüz( Gülbeyaz) Güler. Kendisi İstanbul Maltepe Üniversitesi- Tıp Fakültesi Öğretim Üyesidir. Dr.Nedret Kolsal Kadın Doğum uzmanı (Jinekolog) ve Dr. Aygün (Aygül) Küçükerdoğan ise Çocuk Hastalıkları uzmanıdır. Her iki genç ve dinamik doktorumuz Mavi Pembe Hastanesinde mesleği üzerine görev yapmaktadırlar. Üçlü doktor grubu, hemşehrileri tarafından çok takdir edildiler. Dünün üç küçük kızı çocuğu, bugünün üç uzman doktoru olarak köylülerini gururlandılar. Üç doktor arkadaş geçmişi, bugünü ve yarınları konuştular. Kendi aralarında özlem giderdiler.

Çandırlılar gününün gerçekleşmesinde Diş Hekimi Rafet Altındiş ve Sevgi Korosu şefi Meltun Kadıoğlu'nun emeği büyüktür. Kendilerine bu katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Ülkemizin Bursa ve diğer şehirlerinde yaşamını ve geçimini sürdüren Çandır kökenli göçmen camiasına aktif katılımlarından dolayı, kendilerine teşekkürlerimizi sunarız! Rodopların yeşilliğine sokulmuş ve koynuna yuva yapmış olan şirin Çandır köyünün eski ve yeni göçmenleri, gerçekleşen buluşmada geçmişlerini birlikte andılar ve büyük mutluluk içinde evlerine döndüler. Buluşma sonrası, ileri ki yıllarda daha geniş çaplı bir organizasyonda buluşmak üzere bir birilerine söz verdiler.

Fotoğrafta: Soldan 1. Doç. Dr. Güllbüz ( Dahiliye uzmanı), ortada Dr. Nedret Kolsal ( Jinekolog) ve Dr. Aygün Küçükerdoğan ( Çocuk Hastalıkları uzmanı)

Mümün Altindiş

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS