Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Avrupa Komisyonu, Denetim Mekanizmasını Kaldıracak

Avrupa Komisyonu, Denetim Mekanizmasını Kaldıracak

24 Ekim 2019

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’ın 2007’de AB’ye kabul edilmesinden bu yana ülkedeki yargı reformu, yolsuzlukla ve organize suçla mücadele üzerine uygulanan izlemeyi kaldırmak için bütün şartları yerine getirdiğini ilan etti.

Denetimlerin Avrupa Komisyonu tarafından uygulandığı göz önünde bulundurulduğunda izlemenin artık kaldırıldığını söyleyebiliriz. Ancak Avrupa Komisyonu, kararın Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından da onaylanmasını bekleyeceğini bildirdi. Buradan da izlemenin henüz kaldırılmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

AK'nın görüşü kabul edilse dahi, Bulgaristan ve Romanya’ya yönelik işbirliği ve denetim mekanizmasının yerine Macaristan ve Polonya’yı da kapsayacak yeni tipten bir izleme getirilmesi gündemde.

Olayların bu şekilde gelişmesi durumda, Bulgaristan 2007’den bu yana olduğu gibi denetlenen ülke olmaya devam edecek.Konu ile ilgili Brüksel’den gelen son haberler Bulgaristan'da farklı yorumlara neden oldu.

Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne göre, Avrupa Komisyonu’nun izleme mekanizmasının kaldırılma yönündeki tavsiyesi izlemenin sonu anlamına gelmediği için gurur ve sevinç vesilesi değildir. Avrupa Parlamentosu’nda Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı’ndan Bulgar milletvekilleri çelişkili yorumlarda bulundu.

Elena Yonçeva’ya göre, Denetim Mekanizması, Bulgaristan’a daha fazla adalet ve düzen sağladığı için değil, bu görevini yerine getiremediği için sonlandırılıcak.

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) lideri Sergey Stanişev, bu görüşü paylaşmıyor. Ancak Stanişev’e göre, Avrupa Komisyonu’nun son raporu iyi bir haber olup Avrupa Parlamentosu’nda Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı grubundan Bulgar milletvekillerinin izleme mekanizmasının kaldırılması gerektiği yönündeki görüşü ile tamamen uyumludur.

“Yenilenmiş Avrupa” partisinden Avrupa milletvekili İlhan Küçük, denetim mekanizmasının kaldırılması uzun zamandan beri bir çok kez Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker tarafından önceden haber verildiğini hatırlatarak, bu kararın büyük ölçüde politik olduğunu, ancak Bulgaristan’ın yıllar içerisinde yerine getirdiği objektif kriterlerin de olduğunu, bu nedenle ülkenin lehine çalıştıkları yorumunu da paylaştı. “Yenilenmiş Avrupa” grubundan AP milletvekilleri kesin olarak, başka ülkelere bakıldığında Bulgaristan’ın tamamen normal bir ülke olduğu için izlemenin kaldırılması yönünde hiçbir sorun olmadığını belirttiler.

Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, dün konu ile ilgili yaptığı açıklamasında AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun görüşlerinin bekleneceği için denetim mekanizmasının kaldırılmasına yönelik resmi bir kararın gerçekten henüz alınmadığı yorumunda bulundu.

Zaharieva, buna rağmen nihai kararın Avrupa Komisyonu’nun olması gerektiğini, Bulgaristan ile ilgili son raporun, Komisyon’un denetim mekanizmasını kaldırma kararı vereceği inancını ortaya koyduğunu söyledi.

Yeni izleme mekanizması beklentilerine gelince, bugün Dışişleri Bakanı, Bulgaristan’ın AB’nin bütün 28 üyesi için geçerli olacak “hukukun üstünlüğü ve insan haklarına yönelik kapsamlı yatay izleme mekanizması” getirilmesini savunacağını söyledi.

Bunun dışında, Zaharieva, gelişmeler ne yönde seyrederse seyretsin, işbirliği ve denetim mekanizmasının kaldırılıp kaldırılmamasına bakılmaksızın, Bulgaristan’da adalet ve iç düzen sistemlerinde reform sürecinin devam edeceğini belirtti.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS