Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yüksek Yargı Kurulu, İvan Geşev'i Başsavcı görevine seçti

Yüksek Yargı Kurulu, İvan Geşev'i Başsavcı görevine seçti

24 Ekim 2019

Yüksek Yargı Kurulu, Başsavcı görevine İvan Geşev'i seçti. Şimdiye kadar başsavcı yardımcısı görevinde bulunan Geşev, Başsavcı görevi için tek adaydı. 24 üst düzey yargı mensubunun oy kullandığı oylamada Geşev için 20 "evet" ve 4 "hayır" oyu verildi.

Yüksek Yargı Kurulu toplantısında İvan Geşev'e soruların sorulması ve dinlenmesi 10 saatten uzun sürdü. Bu arada protesto yapan eylemciler, Sofya'nın merkezini felç etti. Bir eylemci grubu Geşev'i savunurken diğeri, adaylığına karşı çıktı.

Dinleme prosedürü sırasında siyasi ve oligarşik çevrelerden destek alıp almadığı yönünde sorulan bir soru üzerine İvan Geşev, "Bu yönde bir bilgim yok" diyerek oligarh tanımadığını ve hiçkimseye çanak tutulmasına izin vermeyeceğini ekledi.

Yüksek Yargı Kurulu toplantısında oylamada neden yardımcısını desteklediği sorusunu yanıtlayan şimdiki Başsavcı Sotir Tsatsarov, "Savcılığın başına savcının geçmesinin zamanı geldi" dedi. Öte yandan Yargıtay Başkanı Lozan Panov, "hayır" oyu kullandığını belirterek "Bu prosedürde yarışmanın yokluğu, bizi diğer adayların da savcılığın gelişmesine ilişkin konsept ve vizyonu ile tanışmak ve bu şekilde çoğulcu bir ortamda adayın niteliklerine ilişkin net bir değerlendirme yapmak imkanından mahrum bıraktı" sözlerini kullandı.

22 Temmuz 2019 tarihinde İvan Geşev, başsavcı görevi için tek aday oldu ve adaylığı Sotir Tsatsarov tarafından desteklendi. İvan Geşev'in adı her şeyden önce KTB bankasının iflas davasındaki iddianame ile kamuya malüm oldu. Davanın esas sanığı, Tsvetan Vasilev Sırbistan'da gizleniyor.

Anayasa gereği başsavcı, Yüksek Yargı Kurulu'nun teklifi üzerine cumhurbaşkanı tarafından yedi yıl süre ile atanıp görevden serbest bırakılır ve ikinci dönem görev yapma hakkı yok. Cumhurbaşkanı, ikinci teklif üzerine atama veya görevden almayı reddedemez.

Yeni başsavcı, göreve en geç Tsatsarov'un görev süresinin dolduğu 10 Ocak 2020 tarihinde girmelidir.

Kaynak: bnr.bg/tr

Fotoğraf: NOVA TV

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS