Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, inme vakalarında Avrupa’da ön sıralarda

Bulgaristan, inme vakalarında Avrupa’da ön sıralarda

30 Ekim 2019

29 Ekim Dünya İnme Günü münasebetiyle Sofya’da düzenlenen bilgilendirme toplantısında açıklanan verilere göre, 2035 yılına kadar Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde inme vakaları yüzde 34 oranında artacak.

Avrupa İnme Topluluğu (SAFE) için Londra Kraliyet Koleji tarafından hazırlanan analiz raporuna göre inme, her yıl dünya genelinde 17 milyon kişiyi etkileyen beyin felcidir ve bu da onu ikinci en yaygın ölüm nedeni ve yaşlılarda engellilik nedeni haline getirmektedir.

AB ülkelerindeki inme vakalarının sayısının 2015 yılında 613 148'den 2035'te 819 771'e yükselmesi beklenmektedir. Öte yandan inme geçiren hastalarda iyileşmenin hızlandırılması kronik inme hastası olarak yaşayan insanların sayısında önemli bir artışa yol açacaktır – bu sayı 2015 yılında 3 718 785'ten 2035'te 4 631 050'ye kadar yükselecektir. Bu yaklaşık bir milyon insan artış olacağı veya AB genelinde% 25'lik bir artış olacağı anlamına gelmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayımladığı epidemiyolojik raporu, Bulgaristan'ın inme vakası bakımından Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu gösteriyor. Verilere göre, 2015 yılında ülkemizde 100 000 kişi başına yaklaşık 154 kişi iskemik inmeden öldü. Bu, Bulgaristan'daki ölüm oranının diğer AB ülkelerinden neredeyse dört kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu, Bulgaristan'daki inmenin neden olduğu ölüm vakalarının, diğer AB ülkelerinden neredeyse dört kat daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Toplantıda iki ana inme tipi olduğu açıklandı. En yaygın olan iskemik inmedir ve vakaların yaklaşık % 85'ini oluşturur. İskemik inme, beyine kan akışı, bir kan pıhtısı veya kan damarlarının daralmasıyla engellendiğinde meydana gelir. İkinci tip, kan damarı kırıldığında gelişen hemorajik inmedir.

İnmede risk faktörleri yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, sigara, sağlıksız beslenme, obezite, aşırı alkol tüketimi, fiziksel aktivite eksikliği ve strestir.

İnme, uzman olmayan kişiler tarafından kolayca tanınır - konuşma bozukluğu, hastanın ağzı açık kalır, ellerinden veya bacağından biri tutamaz hale gelir.

Doktorlar, daha ilk belirtiler ortaya çıktığında hastaların 60 dakikaya kadar gerekli tüm muayeneleri yapılması ve tedaviye başlanması için bir hastaneye nakledilmelerini önerir.

Beyin felci geçirenler, tipik olarak hareketlilik, görme, konuşma, hafıza, kişilik değişiklikleri, yorgunluk ve depresyon gibi problemler dahil bir takım rahatsızlıklar yaşarlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS