Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yeni seçilen Başsavcı Geşev, yine protesto edildi

Yeni seçilen Başsavcı Geşev, yine protesto edildi

31 Ekim 2019

Dün akşam Sofya’da gösteri düzenleyen yaklaşık bin kişi İvan Geşev’in Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçilmesini protesto etti. Protesto eylemleri “Herkes için Adalet” ve “Boets” isimli sivil toplum kuruluşları tarafından organize edildi. “Işık özgürlüğü doğurur” başlığı altında düzenlenen protestoya katılan göstericiler, Danıştay binası yanından Cumhurbaşkanlığı binasının bulunduğu Özgürlük Meydanı’na doğru yürüdüler. Orada göstericiler, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzalamaması için çağrıda bulundular. Gösteri boyunca protestocular, “Geşev Bir Utanç”, “Mafya Dışarı”, “İstifa” şeklinde sloganlar attılar. Ayrıca Geşev’in adaylıktan çekilmesi ve Başsavcı görevini üstlenmemesi çağrıları yapıldı.

Herkes için Adalet Derneği Başkanı Velislav Veliçkov,”Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıkları aşan ve şimdi de aynı gerçeği dile getiren sivil topluma kulak veren ilk devlet adamı olma şansına sahipsiniz-Geşev, Başsavcı olmamalı, çünkü zaten hukukun üstünlüğünü garanti edemeyeceğini göstermiştir. Ve bunu yapamaz, çünkü sivil toplum örgütlerini ve insan haklarını kendine düşman belledi” dedi.

Boets Derneği Başkanı Georgi Georgiev, iktidardaki mafyanın en büyük kabusu vatandaşların dayanışması olduğunu söyledi. Meydanda birçok sivil toplum örgütü bulunduğunu ve bunun ilk defa gerçekleştiğini belirten Georgiev’in ifadesine göre, Geşev’in seçilme yöntemi onları birleştirmiştir- kendi deyişiyle “adli yargı tarihinin en acıklı eylemi ve Boyko Borisov ve Sotir Tsatsarov tarafından yürütülen en halk karşıtı eylem”. Georgiev, Başbakan Borisov hakkında korkak ifadesini kullandı ve Geşev’in seçimi sırasında Yüksek Yargı Konseyi binasının çevresinin polis ablukasına alınmasından sorumlu olduğunu söyledi. Georgiev, ayrıca İçişleri Bakanı Mladen Marinov’un da bu olaydan dolayı suçlu olduğunu düşünüyor.

Konuşma yapan protestocuların hepsi, 24 Ekim 2019 tarihinde Geşev’in seçimi sırasında Yüksek Yargı Konseyi binasının çevresinin polis ablukasına alınmasına vurgu yaptılar. Onların ifadesine göre polisler, sivil vatandaşların Yüksek Yargı Konseyi binasına erişimine izin verilmemesi için mutraların eylemlerini dikte etmelerine izin vermişlerdir.

Bir İngiliz medya kuruşunda çalışan gazeteci Mariya Spirova, protestoya katılmak için Londra’dan özel olarak Sofya’ya geldi. Gazeteci, dün akşam Bulgaristan’ın Londra Büyükelçiliği binası önünde İngiltere’deki vatandaşlarımızın Sofya’daki göstericilere benzer ampul yaktıklarını açıkladı.

Gösteri sırasında iki imza dilekçesi başlatıldı. Biri, Herkes için Adalet Derneği tarafından Cumhurbaşkanı Radev’in Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzalamaması için çağrıdır, diğeri ise Geşev’in adaylıktan çekilmesi talebini içerir.

Senfoni müziği eşliğinde Başsavcının 7 yıllık görevini simgeleyen 7 ampul birer birer sönmeye başladı. Konuşmacı, yedinci ampul de söndürdüğünde vatandaşların Geşev’in yedi yıl boyunca savcılığı yönetmesine izin vermeyeceklerini belirterek, bunun keyfilik anlamına geleceğini kaydetti.

Protesto gösterisi başlamadan önce eski Bulgaristan Kamu Denetçisi ve Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Maya Manolova, facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Geşev’in Başsavcı seçimini desteklediğini ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS