Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
KNSB sendikası, asgari ücretin vergilendirilmemesinde ısrar etti

KNSB sendikası, asgari ücretin vergilendirilmemesinde ısrar etti

01 Kasım 2019

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu’nun (KNSB) vergi politikası konusunda konumuna ilişkin basın açıklamasında, “2020 yılında vergi tutarlarına ilişkin kanun tasarılarında öngörülen değişiklikler toplumun adil vergilendirme beklentisini karşılamıyor” diye belirtildi.

Açıklamada son yıllarda gelirlerdeki artışa rağmen, Bulgaristan vatandaşlarının refahında hala somut bir iyileşme olmadığına dikkat çekiliyor. KNSB, sendika tarafından on yıldan uzun bir süredir talep edilen vergi felsefesinde bir değişikliğin gerekli olduğuna inanıyor.

KNSB’ye göre, ülke için belirlenen asgari ücrete eşit miktarda bir vergilendirilemez asgari gelir uygulanması gerekmektedir, çünkü böylece çoğunlukla düşük geliri olan kişiler vergiden muaf tutulacaktır. Bu, harcanabilir aylık gelirlerini artıracak ve KNSB’nin analizlerine göre, bu gelir tamamen tüketim için harcanacak ve bu da ekonomik büyüme ve devlet bütçesi gelirlerinin artması yönünde teşvik edici bir etkiye sahip olacak. KNSB’ye göre bu, gelirlerin azalmayacağı gibi aynı zamanda arttırılacağı anlamına gelir. Açıklamada, ”Resmi istatistiklere göre, Bulgaristan’da yaklaşık 1,9 milyon kişi çalışıyor ve ülkede ortalama ücretten düşük gelir elde ediliyor (1 260 leva). Vergilendirilemez asgari gelir, bu miktarlardaki gelirlere uygulanmalıdır, çünkü son yıllarda eşitsizlikler istikrarlı bir şekilde sürekli derinleşmektedir” diye kaydedildi.

KNSB, 2020 yılında asgari ücret 610 leva olduğunda, gelir vergisi matrahı 1000 leva olan maaş alan çalışanların 390 leva üzerinden (610 ile 1000 leva arasındaki fark) aylık 100 leva değil 39 leva vergi ödeyeceğini örnek veriyor. Bu önlemin bütçeye 800 milyon levaya mal olacağı, ancak bu paranın düşük ve orta gelirli vatandaşların ceplerinde kalacağı belirtiliyor.

Sendika, reformun bütçeyi çok fazla zorlamayacak şekilde aşamalı olabileceğini söylüyor. Açıklamada, “Aynı zamanda vergilendirilmez asgari tutarın, yılsonunda çalışanlara vergi iadesi / geri ödeme şeklinde uygulanabileceği bir uzlaşma seçeneğini desteklemeye hazırız, bu aynı zamanda doğru yönde bir adım olacaktır” denildi.

Sendika, orantılı bir vergilendirme sisteminin uygulandığı tüm ülkelerde çalışan yoksullar için vergilendirilemez bir asgari gelir miktarı veya benzeri bir vergi iadesi biçimi olduğuna dikkat çekmektedir. Açıklamada, ”Bulgaristan tek istisnadır. Bununla birlikte, ilerici vergilendirmeye sahip tüm ülkelerde, benzer uygulamalar getirilmiştir. Örneğin, Yunanistan'da 10 000 avroya kadar olan yıllık gelir vergiden muaftır, diye eklendi.

KNSB, ayrıca aile gelir vergisi unsurları getirilmesinde ısrar ediyor.

Sendikaya göre, gelirlerin miktarı ve ailede yetiştirilen çocuk sayısına göre farklılaştırılmış vergi kredileri ve / veya genç ailelerin evlenmesiyle ilgili vergi teşvikleri vb. bu tür unsurlar olabilir.

KNSB’ye göre, bu iki yeni önlemin aynı anda uygulanması, Bulgaristan'da riskler ve bütçe şokları olmadan daha gelişmiş ve daha adil bir vergi politikası modeline yol açacaktır. Böyle bir yaklaşım, çalışan ebeveynlerin mevcut gelirlerini arttırarak, aileleri maddi olarak teşvik edecek, doğurganlığı arttırabilecek ve çocuk yetiştirmeyi destekleyebilecek.

Açıklamada, ”Maliye Bakanlığı teklifimizi kabul ederse, daha düşük gelirli insanların ceplerinde yılda 730 leva ek tutar kalarak kamu fonlarının daha adil bir şekilde yeniden dağıtılması sağlanacaktır” diye belirtildi.

KNSB, açıklamasında 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı’na yönelik şöyle mesaj verdi: Düşük gelirli insanlar için daha fazla para, daha fazla tüketim, daha yüksek ekonomik büyüme ve buna bağlı olarak eşitsizliğin azalması!

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS