Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği, kayıt dışı ekonominin azaltılmasına yönelik proje başlatıyor

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği, kayıt dışı ekonominin azaltılmasına yönelik proje başlatıyor

01 Kasım 2019

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği (AİKB) Başkanı Vasil Velev, ”Kayıt Dışı İstihdamı Sınırlandırarak ve Önleyerek İstihdama Erişimin ve İşyerlerinin Kalitesinin Arttırılması” projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Çalışanların algısı, kaçak çalışma biçimlerinin işgücü piyasasında daha yaygın bir biçimde uygulandığı yönündedir” diye kaydetti.

Velev, ”İstatistiki bilgilere göre, kayıt dışı istihdam oranı iki kat daha fazladır. Çalışanlar ve memurlara göre, kayıt dışı istihdam oranı % 62-63, işverenlere göre ise bu oran daha azdır -% 41” diye kaydetti.

Velev, çeşitli önlemler ve araçlarla zarf içinde maaş ödenmesinin sınırlandırılacağına dair güvence verdi.

AİKB Başkanı, ”Kayıt dışı ekonomide en büyük gelişme süt endüstrisinde gerçekleşirken, 10 yıl önce işler çok olumsuz görünüyordu. Özel tüketim vergisi ödenen mallar ve yakıtlarda bir iyileşme var. Kayıt dışı ekonominin en büyük sorunu, otomotiv sektörü, inşaat, turizm, otel endüstrisi, tarım ve giyim endüstrisi ile ilgilidir. AİKB, 2002 yılından beri kayıt dışı ekonomiye karşı mücadeleyi öncelikli olarak belirlemiştir, çünkü kayıt dışı ekonomi bütçe gelirlerinde düşüşe, haksız rekabete, çarpıtma ve istihdam kalitesinde bozulmaya yol açmaktadır” diye belirtti.

Velev, ”AİKB, bu yüzden kaçak çalışma biçimlerini işgücü piyasasını çarpıtan ve haksız rekabete, mali sistemin zarar görmesine ve işgücü piyasasının bozulmasına neden olan en yaygın ve en zararlı uygulamalar olarak değerlendiriyor. Kayıt dışı ekonomiyi kriminalleştirmek sorunu çözmez, çünkü yaygın bir uygulamadır” dedi.

AİKB Başkanı, sigorta dolandırıcılığının kriminalleştirilmesi fikrini desteklemektedir, ancak bu tür davranışlardan dolayı işverenlerin mahkum edildiğine dair bilgisi yoktur. Velev, başka çözümlerin aranması gerektiğine inanıyor ve kayıt dışı ekonomiyi sınırlandırmanın bu şekilde devam etmesi halinde çok yakında Avrupa’da ortalama kayıtlı ekonomi seviyelerine ulaşabileceğimizi düşünüyor.

Velev, “Bulgaristan’da kayıt dışı istihdamın tam olarak tanımı yoktur” diye ifade etti. AİKB Başkanı, projeyle kayıt dışı istihdam sorununun tanımlanması, ölçmek için bir araç bulunması ve kayıt dışı istihdamı sınırlayacak önlemler geliştirilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Zornitsa Rusinova, devletin ve sosyal ortakların kayıt dışı ekonominin sınırlandırılmasındaki kilit rolünün Bulgaristan'daki insanların daha yüksek gelir elde etmelerine yönelik tek bir amacı olduğunu söyledi.

Rusinova, ”Son 10 yılda devlet tarafından alınan önlemlerin birleştirilmesi rolünü ve etkisini gösteriyor” diye vurguladı ve ülkede kayıt dışı ekonomi oranının yüzde 16’nın altında olmakla övündü.

Rusinova, Genel İş Müfettişliği Yürütme Ajansı tarafından yapılan 30 000’i aşkın denetimler sırasında 32 000’i aşkın ihlal tespit edildiğini kaydetti. Bakan Yardımcısı, ”Bunların % 50'sinden fazlası ücret ödemeye ilişkin mevzuatının ihlaliyle ilgilidir. Yasama girişimlerinin birleşimi ve sendikaların ve işveren örgütlerinin kontrolü ve rolü, bildirilmemiş her türlü istihdamla mücadele etmektir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal ortakların kayıt dışı ekonominin sınırlandırılması ve daha fazla çabayla Bulgaristan'da daha onurlu çalışma ve daha yüksek gelir elde etmeye yönelik sosyal diyalog çabalarını desteklemektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS