Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Uyum politikasını destekleyen ülkelerin liderleri bir bildiri kabul etti

Uyum politikasını destekleyen ülkelerin liderleri bir bildiri kabul etti

05 Kasım 2019

Avrupa Birliği’nin (AB) uyum politikasını destekleyen ülkelerin liderleri, bugün Prag’da zirve toplantısı gerçekleştirdi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve daha 16 ülke lideri, zirvede bir bildiri kabul etti. Bildiride şu ifadeler yer aldı: “Uyum politikası, AB yatırımları için kilit bir araçtır. Uyum politikası, bölgelerin ve üye devletlerin topluluk içindeki gerçek yakınsamasını ve ayrıca iç pazarın işleyişini, büyümeyi, rekabet gücünü arttırmayı, istihdam yaratmayı, düşük karbonlu ekonomiye geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olur”.

Belge uyum politikasının, AB'nin İşleyişine İlişkin Antlaşma'da belirtilen hedeflere dayanmaya devam etmesi gerektiğini vurgularken, aynı zamanda iklim değişikliği, endüstriyel dönüşüm ve demografi konuları dahil olmak üzere yeni zorlukların üstesinden gelinmesi için önemli bir araç olduğunu vurgulamaktadır.

Bildiride, ”Bu nedenle uyum politikasının, 2014-2020 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçevede (MFF) öngörülen miktarda finansman kaynağını koruması gerçek anlamda önemlidir” diye vurgulandı. Bildiriyi imzalayan 17 AB ülkenin liderlerine göre, 2021-2027 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçeve (MFF) taslağında önerilen önemli bütçe kesintileri, AB'nin önemli hedeflerine ulaşmasını engelleme riski taşıyor.

Bu bağlamda programlama ve uygulama aşamalarındaki esnekliğin, sorunsuz, etkili ve verimli bir uyum politikası izlenmesi için bir ön koşul olduğu vurgulanmaktadır. Belge, bölgelerin ve üye devletlerin önceliklerini yerine getirebilmeleri için yararlanıcılara uygun bir ortamın sağlanmasının yanı sıra, yeterli derecede esneklik sağlanması gerektiğini belirtiyor. Onların, bu şekilde farklı ekonomik koşulları dikkate alarak yatırım ihtiyaçlarını da karşılayabileceği kaydedilmektedir. Bildiride şu ifadeler yer aldı: ”Bu yaklaşım, uyum politikası kapsamında Avrupa Sömestri hedeflerinin uygulanmasında yansıtılmalıdır. Tüm AB liderlerini ve kurumlarını müzakerelerin sonuçlandırılması için çaba göstermeye ve 2021-2027 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçeve (MFF) konusunda adil ve dengeli bir uzlaşmaya çağırıyoruz”.

AB'nin uzun vadeli bütçesine ilişkin bir kararın, yılsonuna kadar alınması beklenmiyor. Ülkelerin, yalnızca yedi yıllık bütçenin toplam miktarı ile ilgili değil, aynı zamanda uyum ve tarım gibi temel politikalara ayrılan kaynaklar ve aynı zamanda özellikle de hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi gibi kaynaklar sağlanmasına yönelik yeni koşulların getirilmesi konusunda da görüş ayrılığı devam etmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS