Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
TİKA Kızıldoğan Köyüne Yeni İlkokul Binası İnşa Etti

TİKA Kızıldoğan Köyüne Yeni İlkokul Binası İnşa Etti

07 Kasım 2019

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Valandova belediyesinde bulunan Türklerin yaşadığı Kızıldoğan köyüne yeni ilkokul binası inşa etti. İnşa edilen ve donanımı gerçekleştirilen yeni okul binasının açılışı bugün gerçekleştirilen törenle yapıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Devlet Bakanı Elvin Hasan ve Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov’un katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine Kızıldoğan sakinleri ve öğrenciler de yer adı.

Kurdele kesiminin ardından konuklar okul binasını gezdi. Öğrencilere okul çantaları hediye edildi.

TİKA Koordinatörü Aytekin Ayden proyle ilgili yaptığı açıklamada, “Önceki yıllarda TİKA’nın yapmış olduğu gerek yeni bina olsun gerek yenilenme donanımı da dahil olmak üzere 40’a yakın okul Kuzey Makedonya devletine hediye edilmiştir. Bu okullardan bugün de Kızıldoğan’daki ilköğretim okulunu inşa ettik. Tamamının donanımını da gerçekleştirerek çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.
Bir Okul Binasını Çocuklarımızın Hizmetine Sunuyoruz’

Açıklamasının devamında Ayden, “Bu projeyi biz hayata geçirirken, Valandova Belediye Başkanıyla Kızıldoğan köyüne geldiğimiz zaman 50 yıllık geçmişi olan bir okul olduğunu ve çok ciddi ısınma ve diğer eğitim sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını öğrendik. Tabii eski okulun tek derslikte olması aynı zamanda öğretmenler odasının dışarda olması, yine ortak kullanım alanlarının yeterli derecede olmayıp dışarda küçücük barakalar halinde olması dolayısıyla çocuklarımız oldukça ilkel şartlarda bir ortamda eğitimlerini alıyorlardı. Bizim inşa ettiğimiz okul 3 derslikten oluşuyor. Bir öğretmenler odası var, tamamen ısıtma sistemi için kalorifer sistemini tesis ettik. Ortak kullanım alanını kız ve erkek olmak üzere iki bölümden oluşturuldu. Özellikle tahta, sıra, masa ve dolaplarıyla modern bir okul binasını çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz.”

Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Elvin Hasan, öğrencilerin TİKA sayesinde daha iyi şartlarda eğitimlerini sürdürebileceğini ifade etti.

‘Ortak Yaşamın Mümkün Olduğunu Gösteriyoruz’

Belediye Başkanı Pero Kostadinov yaptığı açıklamada, “Öncelikle TİKA’ya teşekkürlerimiz sunmak istiyorum. Kızıldoğan köyündeki çocuklara modern şartlarda eğitimin sunulacağı bir okul binasının TİKA sayesinde açılışını yağıyoruz. Biz burada memnuniyetle ülkemizde ortak yaşamın mümkün olduğunu gösteriyoruz. Her birlikte vatandaşlarımıza daha iyi yaşam şartları sunmak için çaba sarf etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kostadinov ayrıca, “Belediyemiz sınırlarında çok ciddi sayıda Türk toplumu yaşamaktadır. Bu sebeple bu vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TİKA destekleriyle bölgemizde daha fazla proje hayata geçireceğimize inanıyorum” dedi.

Öğrenciler Kötü Şarlarda Eğitim Görüyordu

Köyde, 1968 yılında inşa edilen ve birinci - beşinci sınıfa kadar Türkçe eğitim yapılan okul tek derslikten ve dış bağlantılı öğretmen odası ile bina dışında yer alan su ve kanalizasyonu olmayan oldukça kötü durumdaki ortak alanlardan oluşmaktadır. Okulun pencere ve kapı doğramaları ile çatısının oldukça yıpranmış olması, kışın yağışlı havalarda yağmur ve kar sularının içeriye akmasına, sınıf tavanının aşırı yüksekliğinden dolayı ise okulda ısınma problemi ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktaydı. Son yıllarda okul çağına gelen çocuk sayısındaki artışa rağmen mevcut okulun kapasitesinin yetersiz olması, Kızıldoğan Köy Okulunda eğitim hizmetinde aksamalara neden olmaktaydı.

Kızıldoğan köyünde 50 yıl sonra, TİKA tarafından üç derslikli, öğretmen odası, mutfak ve ortak kullanım alanlarından oluşan yeni okul inşa edilerek, donanımı da gerçekleştirilmiştir. Okul inşaatı için gerekli olan arazinin tespiti, imar işlemleri ve inşaat ruhsatlarının temin edilmesi hususlarında ihtiyaç duyulan tüm işlemler Valandova Belediyesi tarafından yapılmıştır.

Kaynak: Yenibalkan


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 26 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:74 834
-Son 24 Saat Test Sayısı:295
-Toplam Vaka Sayısı:2 443
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:10
-Toplam Vefat Sayısı:130
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:880
-Son 24 Saat İyileşenler:18All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS