Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Borisov: Gelecek yıl Bulgaristan, ABD, Katar, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan'dan doğalgaz sağlayabilecek

Borisov: Gelecek yıl Bulgaristan, ABD, Katar, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan'dan doğalgaz sağlayabilecek

11 Kasım 2019

Bulgaristan-Yunanistan arasındaki doğalgaz boru hattı bağlantısının yapımına yönelik inşaat faaliyetlerini yerinde kontrol eden Başbakan Boyko Borisov, “Gelecek yıl en geç bu zamanlarda Bulgaristan ABD, Katar, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan'dan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sağlayabilecek” diye kaydetti. Projenin temel atma töreni, bu yıl mayıs ayında Borisov ve 2015-2019 dönemi Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Başbakan Borisov, doğalgaz altyapısının inşaatıyla doğalgaz arzının çeşitlendirilmesine gerçekten ulaşılacağını vurguladı. Borisov,”Gelecek yıl Bulgarlara şunu söyleyebileceğiz: Bağımlılığınız yok ve her yerden gaz alabilirsiniz” diye izah etti. Başbakan, inşaatı devam eden Balkan Doğal Gaz Dağıtım Merkezi ve doğalgaz borsasının rekabet olacağından daha ucuz gaz sağlayacağını belirtti.

Başbakan,” Bulgaristan ve Yunanistan kaynakları ve imkanları öyle bölüşmeli ki onlar Karadeniz ve Tuna'yı, bizler ise Ege Denizi’ni kullanalım” diye dikkat çekti. Borisov, Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz bağlantısının bizi doğrudan Dedeağaç'a bağladığını ve Karadeniz ile Ege Denizi'ni birbirine bağlamak için Dedeağaç ile Dimitrovgrad (Kayacık) arasında bir yol inşa etme olanaklarının görüşüleceğini vurguladı. Başbakan, ”Liman hizmet ücreti alınmayan birer liman değişimi yapacağız. Yunanistan Karadeniz'e, bizler ise Ege Denizi’ne ulaşacağız, hem bunu savaş yapmadan, karşılıklı faydaya dayalı işbirliği temelinde yapacağız” diye kaydetti.

Başbakan’a doğalgaz boru hattı bağlantısı inşaatının kontrolünde Enerji Bakanı Temenujka Petkova, ABD Büyükelçisi Hero Mustafa, Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova ve Yunanistan Büyükelçisi Dimitris Chronopoulos eşlik ettiler. Başbakan, boru hattının ilk kilometresinin yapımı için boruların teslim edildiğini belirtti. Büyükelçi Mustafa,” Bu proje enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve enerji güvenliği için çok önemlidir. Enerji güvenliği ulusal güvenliktir” dedi. Üst düzey Yunan diplomatı, Bulgaristan'ın 10 yıl öncesine göre artık tamamen farklı bir ülke olduğunu belirterek, altyapıyı buna örnek gösterdi. Azerbaycan Büyükelçisi, ”Benim ve Azerbaycan için bu tarihi bir an. Bulgaristan'ı enerji kaynaklarını çeşitlendirmede desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sizi bu önemli günde tebrik ediyoruz” diye ifade etti.

Borisov,” Ara bağlantıyı kurmak için önce arkeolojik buluntuları korumalıyız, arkeolojik eserlerin çıkarılmasından sonra inşaata devam etmeliyiz. Burası 4000 yıllık bir yerleşim yeridir, 7000 yıllık eserler vardır” diye altını çizdi ve arkeolojik çalışmalar için 4 milyon leva ayrıldığını belirtti. Bu bağlamda Başbakan, üniversiteleri daha fazla restoratör ve arkeolog yetiştirmeye çağırdı. Borisov, arkeologlara dönerek,” Size fon sağlarız, eğitim müfredatını sizler-profesörler ve doçentler hazırlayın” dedi.

Bulgaristan-Yunanistan arasındaki doğal gaz boru hattı bağlantısı, Avrupa Birliği'ndeki yedi öncelikli enerji güvenliği ve rekabet gücü projelerinden biridir. Proje, Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa bölgesi için gaz kaynaklarının ve tedariklerinin çeşitlendirilmesinin sağlanması açısından da son derece önemlidir. Bulgaristan-Yunanistan arasındaki doğal gaz boru hattı bağlantısı, doğal gaz kaynaklarının gerçek bir çeşitliliğine yol açacak - bu sayede Trans-Adriyatik doğal gaz boru hattı ile Azerbaycan doğal gazı alacağız. Buna ek olarak Bulgaristan, doğal gaz boru hattı bağlantısı sayesinde Alexandroupolis LNG terminali aracılığıyla ABD, Katar, Cezayir, İsrail, Mısır ve başka ülkelerden gaz tedarik edebilecektir.

Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz boru hattı 182 kilometre uzunluğunda olup, hattın 150 kilometrelik bölümü Bulgaristan topraklarından geçecek. Yunanistan’ın Gümülcine şehrinden başlayarak Bulgaristan’ın Stara Zagora (Eski Zağra) şehrine kadar uzanacak olan doğalgaz boru hattı, 3 ile 5 milyar metreküp doğalgaz transferi yapma kapasitesine sahip olacak. Projenin toplam maliyeti 220 milyon avrodur.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS