Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Düzenlenen “Türkçenin Uluslararası 13. Şiir Şöleni” Büyük İlgi Gördü

Kırcaali’de Düzenlenen “Türkçenin Uluslararası 13. Şiir Şöleni” Büyük İlgi Gördü

18 Kasım 2019

15 Kasım 2019 Cuma günü Kırcaali’de Türk dünyasının en büyük edebiyat organizasyonu olan ve 1992'den beri Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından gerçekleştirilen “Türkçenin Uluslararası 13. Şiir Şöleni”nin Mehmet Akif ve Hasan Sezai Gülşeni şiir fasılları gerçekleşti. Duygusal anların yaşandığı program, Kırcaalili şiirseverler tarafından büyük ilgi gördü.

“Türkçenin Uluslararası 13. Şiir Şöleni”, 13-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Yazarlar Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca Trakya Üniversitesinin (TÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Mimar Sinan'ın hatırasına ithaf edilen şölen kapsamında 24 ülkeden 56 şair, Edirne, Yunanistan'ın Gümülcine ve Bulgaristan'ın Kırcaali şehirlerinde düzenlenen programlara katıldı. Şölene Bulgaristan’ı temsilen şair Habibe Hasan katıldı.

Kırcaali’de TYB Genel Sekreteri Dr. Muhammed Enes Kala'nın muhteşem sunumuyla gerçekleştirilen program, Ömer Lütfi Derneği Kültür ve Eğitim Merkezi Konferans salonunda düzenlendi. Programın başında etkinliğe ev sahipliği yapan Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve Ömer Lütfi Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, konukları 'Hoş geldiniz' diyerek selamladı.

Programa katılan konuklar arasında TYB Şeref Başkanı ve Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı Dr. Mehmet Doğan, T. C. Filibe Başkonsolosluğu Ataşe Yardımcısı Hüseyin Dönmez, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Yardımcısı Nurettin Çakır yer aldılar.

Programın açılış konuşmasını yapan TYB Genel Başkan Yardımcısı Tarkan Zengin, TYB’nin çalışmalarından ve Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleninin tarihinden bahsetti. Zengin, “Bu topraklar bize yabancı topraklar değil. Her geldiğimizde bizim topraklarımızda hissediyoruz kendimizi” diye ifade etti.

Mehmet Akif Şiir Faslı’nda Türkiye’den İhsan Deniz, Adem Turan, Mustafa Uçurum, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, TYB Trabzon Şube Başkanı Kamuran Tuna, TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, Bosna-Hersek’ten Amila Neslanovic, Belçika’dam Hakiki Kabakçı, Almanya’dan Mustafa Can, Tataristan’dan Ramis Aymatov, KKTC’den eski milletvekili Dr. Arif Albayrak ve Bulgaristan’dan Habibe Hasan, Resmiye Mümün, Nefize Habib ve Haşim Semerci şiirlerini okudular.

Hasan Sezai Gülşeni Şiir Faslı’nda Türkiye’den Hicabi Kırlangıç, İdris Ekinci, Ahmet Uludağ, Başkurdistan’dan Halisya Yangirova, Ukrayna’dan Seyyare Useinova Kökçe, Tataristan’dan Bulat İbragimov, Avusturya’dan Ahmet Demirci ve Bulgaristan’dan Durhan Ali ve Osman Akın şiirlerini okudular. Programda ayrıca Momçilgrad İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcısı Nurettin Çakır, Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasan’ın “Kırcaali” şiiriyle konukları selamladı.

Etkinliğe ev sahipliği nedeniyle Müzekki Ahmet ve ekibine teşekkür eden organizatörler Bulgaristan’dan katılan şairlere sanat eseri olan birer katılım beratı takdim ettiler. Program, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Kırcaali’deki etkinlikten önce konuk sanatçılar, Kırcaali şehrinin kurucusu Gazi Kırca Türbesi’ni ziyaret ederek dua ettiler.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 26 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:74 834
-Son 24 Saat Test Sayısı:295
-Toplam Vaka Sayısı:2 443
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:10
-Toplam Vefat Sayısı:130
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:880
-Son 24 Saat İyileşenler:18All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS