Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Vılçev: Ülkemizdeki öğretmenlerin % 45'i emekli oluyor

Bakan Vılçev: Ülkemizdeki öğretmenlerin % 45'i emekli oluyor

18 Kasım 2019

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği röportajda, ”Bir ülkede yeterli öğretmen olmalı. Normal yaş yapısına göre öğretmenlerin % 25'i emekli olması gerekiyor, bizde ise bu oran % 45'tir. Eğitim sistemine iyi öğretmenler sağlamamız gerekiyor” diye kaydetti.

Bakan, 2020'den itibaren pedagoji eğitimine katılan en iyi performans gösteren öğrencilere üçüncü bursların verileceğini belirtti.

Vılçev’in açıkladığı verilere göre, önceki yıllarda bilgi teknolojileri ve İngilizce branşlarında öğretmen açığı olmuştur, önümüzdeki yıllarda ise matematik, fizik ve kimya branşlarında öğretmen açığı olması bekleniyor.

Bakan, okul eğitimi ve yükseköğretimde ücret dengesizliğinin nedeninin her iki sistemin de düzenleme modelinden ve sorumluluk düzeyinden kaynaklandığını açıkladı. Okul eğitim sisteminde, ücretlendirme merkezi olarak düzenlenirken, yükseköğretimde tamamen özerk olarak düzenlenir” diye izah etti. Onun ifadesine göre, üniversitelerde görevli öğretmenlerin maaşları 1900 levadan fazladır, ancak en düşük ve en yüksek maaşlar arasındaki fark oranı ortalama yüzde 150’dir. Okul eğitiminde ise bu oran yüzde 40 oranındadır.

Vılçev, tüm bütçe programlarından en yüksek toplumsal getirisi olanının okul öncesi eğitime yönelik olanının olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre, 4 yaşındaki çocuklar için anaokulu eğitimin zorunlu olması çok pahalıya mal olmayacaktır.

Bakan, ”Bu eğitimin büyük bir kısmını finanse ediyoruz – bunun için 14 milyon leva ayırdık, ancak çocukların kapsamının % 78'den % 90'a genişletilmesi yıllık 25-30 milyon levaya mal olacak” dedi.

Anaokulu katkı paylarından muaf tutulacak çocuklarla ilgili olarak Bakan, fonların ne kadar olacağına dair henüz bir karar alınmadığını, ancak kaynakların devlet bütçesinden ve Avrupa Sosyal Fonu tarafından verilecek hibe destekleriyle tamamlanacağını belirtti. Bakan, Roman çocuklarının eğitime entegrasyonuna yönelik bir program kapsamında son üç yılda yaklaşık 40 bin çocuğun okula kayıt olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre, asıl sorun kültüreldir - bu sorun, eğitime yönelik tutumdan kaynaklanıyor.

Bakan, ”Mekanizmanın uygulanmasına yönelik aktif çalışmalara devam etmeliyiz ve onların her gün okula gitmelerini sağlamak daha önemlidir, çünkü kayıt bir kereye mahsus ve kolay bir işlemdir. Ayrıca öğrenme motivasyonuyla ilgili bir sorunumuz var, ancak bu tüm çocuklar için geçerli” diye ifade etti.

Onun ifadesine göre, eğitim sistemine dahil olanlar arasında ilk defa ebeveynlerinin eğitimi düşük olan ailelerin çocukları daha fazladır.

Bakan, ”Her bir öğretmenin daha fazla çaba göstermesiyle çocukları eğitim sistemine dahil etmek zorundayız” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS